790 Shares 6634 views

SATA (powłoka) rodzaj i prędkość

Prawdopodobnie każdy z nas w doborze podzespołów komputerowych obliczu niezrozumiałych tytułów, które mogłyby mieć wpływ na zgodność urządzeń. Tak więc, nie zrozumiawszy z odpowiednich połączeń, użytkownik dostaje awarii systemu lub innych podobnych problemów.


Zazwyczaj potrzeba przeanalizowania interfejsy nie stoją ci, którzy kupili gotowy komputer. Jest to konieczne dla tych, którzy są self-gromadzenie system z płyty głównej do pasty termicznej, lub którzy mają problemy z jednego z urządzeń i należy je wymienić.

Co to jest?

Interfejs SATA – ten interfejs z obwodu szeregowego, który umożliwia wymianę informacji z dysków. Płyta główna ma złącze SATA, a zakończenie tego samego łącznika.

początek

Ten typ złącza pojawił dzięki poprzedniego, o tej samej nazwie ATA. Miał obwodu równoległego, ale znacznie nieaktualny, zwłaszcza w 2017 r. Ogólnie rzecz biorąc, jego wymiana zaczął planuje w 2000 roku. Choć Intel zebrał wokół siebie ekspertów, którzy podjęli specjalną grupę programistów. Więc tutaj były słynny już Seagate Partners, Dell, Quantum, Maxtor i innych.

Już po kilku latach Interfejs SATA dysk twardy stał się realny dla producentów urządzeń. W 2002 roku weszła na rynek pierwsze płyty główne z tego gniazda. Zaczął być używany jako urządzenie nadajnika danych poprzez sieć. Już w następnym roku wdrożyliśmy nowoczesny zmienności głównej.

nowość

Trzeba powiedzieć, że nowy produkt jest kompatybilny na poziomie oprogramowania ze wszystkimi devaysa sprzętu i nadajnikiem danych o wysokiej prędkości. Jeśli PATA 40 kontaktów, to istnieje tylko 7 kabel SATA zajmuje niewielką powierzchnię, dzięki czemu opór powietrza jest znacznie zmniejszona, a zatem elementy systemu nie przegrzewać. Znacznie łatwiej teraz z przewodami wewnątrz jednostki systemowej.

Kabel jest również wykonany z lepszej jakości, więc nie można się bać o jego stanie po wielokrotnym połączenia. Również przeprojektowane kabel zasilający. Nawiasem mówiąc, to trwa tylko trzy napięcia wzdłuż kilku linii: +12, +5 V i 3,3 V. Biorąc pod uwagę, że nowoczesne Soup w dużej mierze poszedł do pracy w linii +3.3, więc często korzystają z pasywnego zasilacza, który jest często znaleziono kompletne ze złączami płyt: IDE na SATA. Są to elementy, które, oprócz zasilacza SATA, można również uzyskać format Molex.

Co ciekawe, interfejs SATA został wprowadzony, a nowa technologia połączenia, który został wcześniej użyty PATA. Teraz rzadko dwa urządzenia są przydzielane na tej samej pętli. Każde urządzenie otrzymało drut, więc są one obecnie pracuje na własną rękę, niezależnie od siebie. W ten sposób pozbyć się wielu problemów związanych z jednoczesnej pracy, instalacja systemu, itp odcinki netermenirovannymi

różnorodność

Jak wspomniano wcześniej, interfejs otrzymało jeden z dwóch typów: 7-pin, 15 drugi trzpień. Pierwszy przykład wykonania jest stosowany do łączenia magistrali danych, drugi przykład wykonania został zaprojektowany specjalnie dla żywności. Standardowa umożliwia użytkownikom zmienić konfigurację, tak kołek 15 może się zmieniać w typu Molex, który ma 4 bieguny. Ale konieczne jest, aby zrozumieć, że jeśli nie uda i trzeba kupić nowy początek w tym samym czasie, oba rodzaje złączy zasilania, urządzenie.

Interfejs dysków SATA działa na dwa kanały przekazywania informacji z urządzenia do regulatora i odwrotnie. Nadel rodzaje technologii norma. Na przykład, LVDS funkcji, które jest odpowiedzialne za transmisję sygnału.

W tego typu złącza nie kończą. Istnieje również wersja 13-pin, które często znajdują się na serwerach, gadżetów elektronicznych oraz innych delikatnych urządzeń. To złącze jest wyrównane i składa się z 7- i 6 toru. Nie ma w tym przypadku i adapterem.

wersja mini

Przed znamy rodzaje interfejsu SATA, należy powiedzieć o innym złączem, który ukazał się w rewizji 2.6. Wąska wersja została opracowana na małej wielkości urządzenia. Odnosi się do napędów optycznych w komputerach przenośnych. W stosunku do jego starszej wersji oba złącza są sprzeczne, ponieważ istnieje różnica szerokość złącza zasilania, jak również zmniejszona pitch kontakt. Ponadto złącze to działa tylko na jednej linii napięcia +5 V. Ale w ogóle, dla każdego takiego złącza jest wyposażony w adapter niskich kosztów.

Pierwszy typ

Interfejs SATA prezentowana jest w szerokiej gamie. Przez 15 lat, mają lepsze, lepsze, wyrafinowany i przerobione. W rezultacie, pierwsza wersja przyszedł z prędkością do 1,5 Gb / s. Standard wprowadzony w 2003 roku. Został zaprojektowany do pracy z częstotliwością 1,5 Hz, która zapewnia przepustowość 150 Mb / s. Biorąc pod uwagę, że była to pierwsza próba opracowania interfejsu, że podobny wynik był niemal identyczny z wykonywaniem Ultra ATA. Pomimo identycznych numerów, wszystkie wiadomości uznano za główną zaletą magistrali szeregowej zamiast równolegle.

Można by przypuszczać, że taka technologia jest jeszcze gorszy pod względem szybkości, ale wszystkie niedociągnięcia zostały zrównoważone przez pracę przy wyższych częstotliwościach. Opcja ta była dostępna ze względu na fakt, iż kanał synchronizacji przestał być konieczne, a przewód zwiększonej odporności na zakłócenia.

Drugi typ

Druga rewizja się znane już w przyszłym roku. Jego prędkość znacznie wzrosła, a częstotliwość. Teraz specyfikacja pracować przy 3 GHz, a przepustowość 3 Gb / s. Wśród nowych produktów również zauważyć pojawienie się kontrolera korporacyjnego chipset nForce 4. Okazało się, że kiedyś nikt nie zauważył, że dwie wersje nie są kompatybilne. Chociaż w teorii oznacza to biorąc pod uwagę dopasowanie stopy. Ale w rzeczywistości okazało się, że niektóre urządzenia i sterowniki wymagane do obsługi ręcznej, wszystkie parametry musiały być regulowane niezależnie od siebie.

Trzeci typ

Zmiana ta stała się znana dopiero po 5 latach, w 2008 roku. Oznacza szybkość interfejsu SATA już 6 Gbit / s. Twórcy starali się zachować synchronizację, nie tylko kable i złącza, ale także udostępniania protokołów.

NEW później otrzymała dwie kolejne wersje. Tak było typy 3.1 i 3.2. Pierwszy przykład wykonania nabyte mSATA, jeden dla tak zwanych urządzeń mobilnych. Dowiedzieliśmy się także technikę której rezerwowy napęd optyczny nie jest już zużywają energię. Ulepszona praca dyski SSD, które doprowadziły do ich popularności. Revision 3.1 nabyła także szereg możliwości identyfikacyjne devaysa i zaniżone moc.

Revision 3.2 ekspresowe otrzymał inną nazwę. To zmieniło się trochę strukturę, w której port wygląda jak dwie połączone łącznikiem długości. Tak więc możliwe jest, aby korzystać z dwóch typów dysków SATA i SATA Express. Prędkość wzrosła do 8 Gb / s, jeżeli połączone poprzez tylko jeden port, jeśli są stosowane tylko dwóch – z 16 Gbit / s. Między innymi, nowości nowego interfejsu μSSD odnoszą się do tej zmiany.

gatunek

Oprócz głównych rodzajów interfejsu (HDD) SATA nabyte modyfikacje. Tak więc w 2004 roku, stał się znany na eSATA, który umożliwia podłączenie urządzeń zewnętrznych, a można było używać „hot-swapping”.

Standard ten ma wiele funkcji. Na przykład, złącza nie są tak kruche jak oryginalnego typu. Są one tworzone specjalnie dla wielu połączeń. Nie są one kompatybilne z SATA, a także izolować złącze.

Aby korzystać z tego typu, konieczne jest, aby zdobyć dwa przewody, które obejmują przewodów magistrali danych i zasilania. Ponadto, zdecydowano się przedłużyć kabel do 2 metrów, tak że strata nie została jeszcze zmieniona poziomów sygnałów.

zmniejszony

W 2009 roku był jeden interfejs SATA, ale przy obniżonych parametrach. Mini-SATA SSD jest uważane za czynnik forma. Zwykle tego rodzaju urządzenia są małe 61h30h3 mm. Takie dyski twarde umieszczone są w netbookach lub innego urządzenia, które biorą małą kopię dysków SSD. Samo złącze nazywa dla mSATA oraz kopiach PCI Express Mini Card. Siebie, oba typy zgodne elektrycznie, ale trzeba przełączyć.

niedociągnięcie

Wiadomo również światową eSATAp, który został opracowany z eSATA. Jego głównym zadaniem było połączyć interfejs z nam znane USB2.0. Jego zaletą uznano za przekazywanie informacji poprzez +5 i +12 V. był również podobny do laptopów.

perspektywa

Choć interfejs SATA jest nadal aktywnie działa w różnych urządzeniach, aby go rozwijać i rozwijać, wiele analogi pojawiają się na rynku, który zastąpi ten standard może stać się w przyszłości. SAS, na przykład, niektóre szybsze, bardziej niezawodne, ale droższe. Kompatybilny z SATA, ale zużywa więcej energii.

Thunderbolt znalazły się również na pozytywne strony. Zaprojektowany do podłączania urządzeń peryferyjnych do komputera. Pierwszy pojawił się w 2010 roku. Intel opracował tego typu wymienić wszystkie popularne interfejsy. szybkość przesyłania do 10 Gbit / s, o długości 3 m, obsługuje wiele protokołów przydatne, jak również możliwość „gorące zatykania.”