207 Shares 1845 views

Procesor Intel Core i7-3770: specyfikacje i recenzje

Zadziwiający wysoki poziom wydajności Intel Core i7 3770 Pozwala bez problemu rozwiązywać problemy z trudnością. Chodzi o jego specyfikacje sprzętowe, które idą dalej.


CPU niszowa

Produkty firmy Intel Corporation rodziny Ivy Bridge można podzielić na dwie kategorie: rozwiązania dla entuzjastów (gniazda 2011) i "dla wszystkich pozostałych" (gniazda 1155). Drugą klasą jest bohater tego przeglądu. Jest to najbardziej wydajne rozwiązanie procesora tego gniazda, z wyjątkiem bardziej zaawansowanej wersji tego samego chipa, ale z indeksem "K", który jest przypisany do rozwiązań z odblokowanym mnożnikiem. To znaczy w trybie normalnym te dwa procesory działają w tym samym trybie, ale tutaj w "Kor i7 3770K" jest możliwe poprzez usunięcie ograniczenia zwiększania częstotliwości w celu zwiększenia wydajności podczas podkręcania. W pozostałej części jest to rozwiązanie segmentu premium, który nawet teraz może sobie radzić z jakimś zadaniem.

Zawartość opakowania

Procesor Intel Core i7 3770 OEM jest wykonany w następujący sposób :

 • Chip.

 • Ustanowiony system chłodzenia powietrza.

 • Naklejka na jednostkę systemową (na panelu przednim).

 • Karta gwarancyjna od producenta.

 • Instrukcja obsługi.

Była też wersja procesora z przedrostkiem BOX, dostarczanym w zastrzeżonym pudełku o niebieskim kolorze. W przeciwnym razie te dwie wersje tego samego modelu procesora mogłyby pochwalić się identycznym pakietem.

Złącze procesora

Jak wspomniano wcześniej, jest to najbardziej wydajny procesor LGA1155. Intel Core i7 3770, oczywiście, jest najlepszym rozwiązaniem tego gniazda procesora. Sama platforma według standardów komputerowych stała się nieaktualna. Zostało ono zastąpione bardziej zaawansowanymi i wydajniejszymi gniazdami 1150 i 1151. Różnica w wydajności między elementami flagowymi tych dwóch złączy procesora a bohaterem naszego przeglądu w normalnym trybie nie jest tak zauważalna. W najlepszym przypadku jest to 10-15 procent, co nie jest tak łatwe do zauważenia w większości istniejących programów.

Cechy technologiczne

Intel Core i7 3770 jest już w produkcji. Tak, i to już dość trudne do zdobycia: jego zapasy są prawie wyprzedane. Ale bardzo poważnym plusem produktów firmy Intel jest to, że ich rozwiązania, w przeciwieństwie do większości konkurentów, są produkowane zgodnie z zaawansowanymi standardami technologicznymi. W tym przypadku – poziom tolerancji 22nm pozostaje nadal istotny. Dla porównania, procesor bezpośredniego konkurenta firmy Intel, AMD, jest w większości produkowany przy 28 nm lub 32 nm.

Pamięć podręczna

Zgodnie z oczekiwaniami, trzypoziomowa pamięć podręczna jest wyposażona w Intel Core i7 3770. Jego właściwości są naprawdę imponujące. Pierwszy poziom pamięci szybko-lotnej podzielony jest na 4 części 64 KB (każdy z nich jest związany z konkretnym modułem obliczeniowym). Każda z tych części jest nadal podzielona na dwie równe części. Pierwszy z nich jest używany do przechowywania tylko danych, a drugi jest używany do instrukcji. W rezultacie całkowita wielkość pamięci podręcznej pierwszego poziomu wynosi 256 KB. Drugi poziom, podobnie jak pierwszy, jest podzielony na 4 części, z których każdy jest przypisany do pewnych modułów obliczeniowych. Rozmiar pojedynczej części to 256 KB. Całkowity rozmiar to 1 MB. Jednak w tym przypadku nie ma takiego ciężkiego podziału na dwie części, w przeciwieństwie do pierwszego poziomu szybkiej pamięci. Trzeci poziom pamięci podręcznej jest wspólny dla wszystkich modułów obliczeniowych, a jego rozmiar jest imponujący 8 MB.

Obsługiwane typy pamięci RAM

Intel Core i7 3770 skupia się obecnie na najbardziej popularnych modułach pamięci RAM – DDR3. Oczywiście, najbardziej zaawansowane rozwiązania już obsługują DDR4, który jest już w sprzedaży.

Ale jest on używany tylko w najbardziej wydajnych systemach komputerowych, które tylko entuzjastycznie mogą sobie pozwolić. W rezultacie DDR3 jest nadal de facto standardem i najbardziej popularnym typem pamięci RAM w nowych komputerach.

Temperatura i wydzielanie ciepła

Maksymalna dopuszczalna temperatura robocza dla danego kryształu półprzewodnikowego wynosi 67,4 stopnia. W rzeczywistości zaleca się użycie tego chipa w zakresie temperatur roboczych od 30 do 50 stopni. Co więcej, taki tryb pracy temperatury zapewnia nawet zwykły system chłodzenia bez konieczności przetaktowywania. Cóż, dla wentylatorów tego ostatniego zaleca się wymianę regularnego układu chłodzenia na ulepszony, co bez szczególnych problemów sprosta zwiększonemu wydzielaniu ciepła. Procesor Intel Core i7 3770 posiada pakiet termiczny o mocy 77W. Dla porównania: jego poprzedni poprzednik "Cor i7 2600" był z TDP 95W. Oznacza to, że różnica między drugim i trzecim procesorem rodziny Intel Cor wynosi prawie 20 procent.

Wzór częstotliwości

W zależności od stopnia złożoności rozwiązywanego problemu częstotliwość Intel R Core ™ i7 3770 dynamicznie się zmienia. Przy zastosowaniu 3-4 modułów obliczeniowych jest 3,5 GHz. W tym przypadku chip po prostu bez problemu rozwiązuje wielowątkowe zadania. Jeśli w pracy występuje tylko jeden blok obliczeniowy, częstotliwość kryształu półprzewodników zwiększa się do 3,9 GHz. Ten tryb pracy procesora jest idealny do zastosowań jednogwintowych.

Architektura

Ciekawą sytuację uzyskuje się w tym CPU z liczbą rdzeni i przepływów obliczeniowych. Jak wspomniano wcześniej, prawdziwe moduły informatyczne w tym chipie 4. Ale na poziomie oprogramowania, ich liczba wzrosła dwukrotnie w rdzeniu Intel Core i7 3770-8. Ponownie, ta opcja, która umożliwia pracę tego układu w 8 wątkach obliczeniowych, może zostać wyłączona w "BIOSie" płyty głównej.

Zintegrowana grafikę

Intel stara się, aby jego procesory były uniwersalne. Bohater naszego dzisiejszego przeglądu nie jest wyjątkiem w tym względzie. Ma wbudowany rdzeń graficzny – "HD Graphics 4000". Ten akcelerator pracuje z częstotliwością 650 MHz. W przypadku poważnych zadań nie jest to wystarczające. Ale dla aplikacji biurowych i innych bardzo wymagających programów jest idealny.

Możliwość podkręcania

Częstotliwość nominalna, jak wspomniano wcześniej, wynosi 3,4 GHz dla procesora Intel Core i7 3770. Ta wartość jest ważna w przypadku, gdy jednocześnie działają 3 lub 4 moduły obliczeniowe. Jeśli pozostanie tylko jeden moduł, wartość ta wzrośnie do 3,9 GHz. Wydaje się, że ten chip z zablokowanym mnożnikiem i nie może być podkręcony, a wcześniej podane wartości ograniczają formułę częstotliwości tego kryształu półprzewodnikowych. Ale tutaj można zwiększyć częstotliwość magistrali systemowej, a tym samym zwiększyć ogólną wydajność systemu. Aby to zrobić, musisz to zrobić:

 • Sprawdzamy moc jednostki napędowej (powinna wynosić więcej niż 700 W).

 • Płyta główna powinna być również wyposażona w zaawansowane parametry.

 • Regularny system musi koniecznie zostać zastąpiony przez ulepszony, co zapewni lepsze rozpraszanie ciepła.

 • Po uruchomieniu komputera PC konieczne jest wprowadzenie systemu BIOS.

 • Opuszczamy częstotliwość pamięci systemowej.

 • Opuszczamy napięcie procesora bez zmian.

 • Zwiększ częstotliwość magistrali systemowej krok po kroku.

 • Po każdym wzroście uruchamiamy komputer i sprawdzamy stabilność jego pracy za pomocą specjalistycznego oprogramowania (należy go uprzednio zainstalować).

 • I tak dalej, aż osiągniemy ekstremalną granicę wydajności systemu komputerowego. Z reguły w większości przypadków rzeczywiste wartości robocze są ograniczone do 4,1-4,2 GHz. Są jednak przypadki, kiedy osiągnięto maksymalny dopuszczalny 4,5 GHz.

Koszt

Procesor Intel Core i7 3770 można nadal nabyć z magazynu za 330 USD. Oczywiście nowy komputer na bazie w tej chwili nie jest całkiem uzasadniony do zbierania: są ciekawe propozycje oparte na bardziej produktywnych chipach od 4 do 5 pokoleń. Ale właściciele starszych systemów opartych na gnieździe 1155 z mniej wydajnymi procesorami, nadszedł czas na uaktualnienie i uzyskanie jak najwyższego poziomu wydajności z dala od nowego komputera.

Recenzje

Jest tylko jedna wadą w Intel Core i7 3770. Opinie podkreślają niską jakość smaru termicznego pod metalową obudową w porównaniu do wcześniejszych wersji chipów tego samego producenta. Ten niuans znacznie pogarsza radiator, gdy temperatura ciekłokrystalicznego kryształu wzrasta podczas procesu przyspieszania. Ale ten deficyt manifestuje się tylko z coraz większą częstotliwością. Jeśli planujesz używać procesora w normalnym trybie, nie będzie problemów z jego używaniem. W przeciwnym razie ten układ ma tylko zalety: wysoki poziom wydajności, doskonała architektura i zaawansowany proces technologiczny – a to nie jest pełna lista zalet, wskazanych przez zadowolonych właścicieli.

Wyniki

Doskonały procesor na swój czas to Intel Core i7 3770. Nawet teraz robi doskonałą pracę w każdym zadaniu, w tym najbardziej wymagającym. W pewnym stopniu ten chip stracił na znaczeniu: istnieją najnowsze rozwiązania tej klasy. Ale w tym samym czasie jego zasoby są bardzo interesujące dla tych, którzy chcą poprawić wydajność komputera opartego na tej platformie na maksimum. W tym przypadku jest bezsprzecznie.