546 Shares 1531 views

Gramatura papieru – po co

Jakość papieru jest określona przez trzy parametry: gęstość, klasy i typu. Jedną z najważniejszych właściwości – gramaturze, które mierzy się w gramach na metr kwadratowy. Od tej cechy zależy od trwałości drukowanych produktów i ich jakość: grubszy papier, tym dłużej mogą przetrwać. W niniejszym dokumencie jeden gęstości może zmieniać się zarówno sztywności i grubości blachy. Parametry te różnią się w zależności od zastosowanej technologii w produkcji i będą różne dla różnych producentów.


Dla różnych rodzajów produktów poligraficznych gramatura papieru wybrane na podstawie ich przeznaczenia. Tak więc, do stosowania ulotkach często papier offsetowy o gęstości 65 – 170g / m 2. Dla materiałów promocyjnych i pokrywy może być stosowany papier, od 80 – 800 g / m2. Papier o małej gęstości (aż do 45 g / m 2), zazwyczaj stosuje się papier antyadhezyjny – nie muszą być przechowywane przez długi czas. gramatura papieru dla kart zwykle dość wysokie. Karta może być atrakcyjny i jakości, tak że papier jest stosowany gęstość 225 – 300 g / m2. Aby dokonać artykuły specjalnej siły i stworzyć lepszy efekt przy użyciu laminowanie (jednostronnym lub obustronnym).

Do użytku w biurze najlepiej nadaje się papier o gramaturze 80 g / m2. Nowoczesny sprzęt może pracować z prawie każdym papierze, ale może być zbyt ciasny zmarszczki i dżem i cienkie urządzenie arkuszy może uchwycić kilka sztuk na raz. W opisie urządzenia biurowych jest zwykle określona minimalną i wartość maksymalną, przy czym gwarantowaną jakość pracy. W większości przypadków gęstość papieru na drukarce, w którym urządzenie pracuje w sposób ciągły jest 70-80g / m2, chociaż podłoże może być stosowane do papieru o gęstości 60-65g / m2. Aby być produktywne i zapisać działanie drukarki jest bardzo ważne, aby wybrać odpowiedni rodzaj papieru i wtedy nie trzeba przejść do marki i ceny i wydajności.

rodzaje papieru

Papier jest powlekany, offset, projektowania i samoprzylepny. Powlekany papier jest powleczony za pomocą specjalnego związku i matowy lub błyszczące. Błyszczące zwykle drukowane czasopisma, plakaty, pocztówki, materiały reklamowe. Gęstość tego rodzaju papieru może wynosić 70 – 300 g / m2.

papier offsetowy jest wykorzystywany do drukowania na drukarkach, które są używane do materiałów piśmiennych i książek. Gęstość takich zakresach papieru od 55 do 160 g / m2. papieru i tektury konstrukcja różni się niezwykłe powłoki tekstury lub efekty wizualne. Są one wykorzystywane do produkcji wyrobów reprezentatywnych: wizytówek, kopert, zaproszeń i kart okolicznościowych. Gramatura tego typu może być bardzo różny od 70g / m2 do 300g / m2.

papier samoprzylepny składa się z kilku warstw. Warstwa wierzchnia wykonana jest zwykle z papieru powlekanego. Z jednej strony jest on stosowany do specjalnego kleju, który jest pokryty folią ochronną. Papier samoprzylepny jest matowa, błyszcząca, lekko błyszczący, a jego gęstość wynosi zazwyczaj 80 g / m2. Stosuje się go do etykiety, reklamy, etykiety, itd.