821 Shares 5930 views

Jak przygotować shurpa – przepisy kulinarne, porady i wskazówki do gotowania

Jeśli czas zbliża się do kolacji i chcę gotować niezwykłą, bogatą i na pewno pyszną zupę, zrobi to shurpa. Przepis dotyczący jego przygotowania zależy od tego, jakie produkty są dostępne. Ugotuj ją głównie z wołowiny lub baraniny, ale możesz użyć drób (kurczak, kaczka), a niektóre gospodynie domowe gotować nawet z wieprzowiny.


Klasyczny przepis na Shurpa

Dla 1 kg jagnięcina (konieczne jest spożywanie mięsa z żebrami, aby uczynić bób bardziej bogatym), przyjmować około 50 gramów tłuszczu tłuszczowego, pół kilograma cebuli, 3-4 pomidorów, 2-3 marchewki, tyle bułgarskich papryk, 5 ziemniaków, trochę oleju roślinnego, Cilantro, pietruszka na smak. Musisz także wziąć głowę czosnku, małe zielone jabłko, sól i przyprawy (czarny pieprz, zir, czerwony pieprz).

Spośród wszystkich tych składników, po kilku godzinach pojawia się szura. Receptura nie jest bardzo skomplikowana, ale zajmuje dużo czasu, więc należy ją wcześniej przygotować. Jeszcze jedna rzecz, bez której prawdziwy shurpa nie zadziała – to jest kazan. Pożądane jest to, że było stare, żeliwne, ale jeśli w domu nie ma takiej rzeczy, każdy może się zbliżyć, w skrajnych przypadkach można wziąć dużą patelnię z grubym dnem.

Przygotowanie zaczyna się od mięsa. Powinno się umyć, pokroić w porcje, żeberka pozostawione w kości, a pozostałe kawałki są usuwane. W kocioł wlać trochę oleju roślinnego i smażyć na tułowiu tłuszczu, wstępnie cięte. Choć jest smażone, konieczne jest oczyszczenie i cięcie cebuli (raczej duże, na przykład półpierścienie). Smażony boczek jest usuwany i wyrzucany, a łuk zostaje opuszczony. Gdy jest lekko smażone, wyślij mięso do kociołka i smażyć około 10 minut, stale mieszając.

Jednocześnie oczyszcza się i obraca marchewki (duże słomki), pomidory (dowolnie duże) i pieprz (4-6 części). Następnie warzywa są dodawane do mięsa w następującej kolejności: marchew, pomidory, papryka. W tym momencie należy dodać trochę soli, zakryć kociołkiem pokrywkę i zmniejszyć ogień do minimum.

Podczas gdy wszystkie składniki są duszone, należy zmatować czosnek sól (najlepiej w moździerzu, ale można również mieszać), zawiązać zieleninę w grono, obrać ziemniaki i pokroić dużą, i gotować około 3 l wody. Po wykonaniu wszystkich przygotowań otwórz pokrywę (warzywa powinny rozpocząć sok) i potrząsnąć ziemniakami, wymieszać, dodać wrzącą wodę i gotować na wolnym ogniu przez około pół godziny.

Następnie wypchnij czosnek, przyprawy i zioła w bułce. Jabłko jest czyszczone, cięte na 4 części, a także wrzucone do kociołka (są one w pełni gotowane do momentu gotowości). Następnie zupę pozostawia się do gotowania na minimalnym ogniu przez kolejne 20 minut, a następnie wyłączyć, wyjąć ziele i pozostawić na co najmniej godzinę.

Jeśli istnieje możliwość zbudowania ognia w naturze i kociołka, w którym będzie przygotowywane jedzenie, musi to być shurpa. Przepis na ognisko nie różni się od powyższego. Czy trudniej jest regulować pożar.

Shurpa (przepis z ptakiem)

Oprócz jagnięciny, to danie jest doskonałe z kaczki (domowe lub dzikie). W tym ostatnim przypadku potrzebny jest dodatkowy tłuszcz z kurczaka lub wieprzowiny, jeśli ptak jest domowy, to nie jest potrzebne.

Na dużej tuszy wziąć funt ziemniaków, tyle marchwi, cebuli, świeżych pomidorów i papryki dzwonowej. Nadal potrzebujesz czosnku, wzdłuż koperty koperku, pietruszki i kapusty, 5 litrów wody, soli i przypraw (chops-suneli, zira, liści laurowych, pieprzu).

Sama metoda przygotowania nie różni się wcale od tej opisanej w poprzedniej wersji, z tą różnicą, że czas, w którym jest gotowy shurpa, ulegnie zmianie. Przepis z kaczką jest nieco bardziej kłopotliwy niż z baraniną.