815 Shares 996 views

Rodzaje przeciw zamarzaniu. Kompozycja cechy, cel

Przeciw zamarzaniu (od angielskiego „zamrożenie”) – wspólne określenie dla specjalnych płynów do chłodzenia gorącej, gdy jednostki – silniki spalinowe, instalacje przemysłowe, pompy, itp, gdy pracuje poniżej zera … Istnieją różne rodzaje przeciw zamarzaniu, a także różne cechy. Cechą tych cieczach o niskiej temperaturze krzepnięcia i wysokiej temperaturze wrzenia. W silnikach samochodowych i używane tylko takich cieczy. Należy pamiętać, że przeciw zamarzaniu nie jest wieczne. powinien to być czas na zmiany, zwłaszcza w czasach poza sezonem. Niestety, wielu właścicieli samochodów zignorować tę procedurę, lub wlać że jest przydatny. Tymczasem jest to bardzo szeroki temat, który jest niezbędny do zrozumienia i poznania teoretycznych aspektów wyboru chłodziwa. Przed dowiedzieć się, jaka jest klasyfikacja zamarzaniu należy dalej badać, co to jest i jaki jest system chłodzenia.


Układ chłodzenia silnika spalinowego

Jak wynika z tej własności, gdy w wyniku procesów zachodzących w silniku, jego ogrzewanie ma miejsce. W związku z tym, konieczne chłodzenie. Odbywa się to przez obieg cieczy chłodzącej. Porusza się za pomocą specjalnych kanałów. Więc, co jest przeciw zamarzaniu i jak to działa?

Ciecz przechodzącą przez kanały ogrzewa się, a następnie wchodzi do chłodnicy, który jest chłodzony. Po tym cykl jest powtarzany. Przeciw zamarzaniu krąży stale pod ciśnieniem, co zapewnia specjalną pompę.

Celem chłodziwa

Aby usunąć ciepło z silnika, specjalnym płynem. Oprócz chłodzenia również do wyrównania temperatury różnych części silnika. Kanały, przez które przepływa płyn chłodzący, może ostatecznie zostać zatkane rdzy i osadów. W takich miejscach, silnik zostanie uruchomiony gorętsze. W związku z tym, kiedy chłodzące awarii systemu często występują wypaczenia głowicy.

Wtórne funkcje SOD jest ogrzewanie wewnętrzne i przepustnicy węzeł. W ten sposób, grzejnik znajduje się w urządzeniu chłodzącym i jest jej integralną częścią. Przed pojawieniem się słynny przeciw zamarzaniu w układzie chłodzenia wypełniony zwykła woda. Ale miał kilka wad. Po pierwsze, płyn zamarza w temperaturze 0 °, a tym samym rozszerza się rozdarcia blok cylindrów żelaza. Dlatego też, w Związku Radzieckim była pilnie potrzebna w zimnych porach roku co wieczór do spuszczania wody z układu chłodzenia. Z drugiej strony, ciecz wrze w temperaturze 100 ° C. Podczas gdy silniki nie ogrzewa się do temperatury w warunkach normalnych. Ale to nie było niczym niezwykłym wrzenia w górach. Trzecią wadą wody – promowania korozji. Kanały chłodzące i kanały wewnątrz silnika aktywnego rdza i pogorszeniu ich przewodność cieplną.

Kompozycja przeciw zamarzaniu

Więc, co jest przeciw zamarzaniu? Upraszczając, składa się z dwóch elementów:

  • Podstawy.
  • Złożone dodatki.

Podstawa – to kompozycja woda-glikol (nie ma znaczenia, co te rodzaje przeciw zamarzaniu). To zależy od zdolności i nie zamrażać przy niskiej płynności temperatury, właściwej pojemności cieplnej. Najobficiej występującym składnikiem każdej chłodziwa jest glikol etylenowy. Jednakże, jego mieszaniny z wodą promuje korozji elementów układu chłodzenia. Ale jak się w tej sytuacji? Na tej części podstawy dodawanych dodatków. Jest to złożona przeciwpieniące antykorozyjne i składniki stabilizujące. Ponadto zamarzaniu jest często dodawany środek aromatyzujący smakowo-zapachowe i barwiące.

Rodzaje produktów i ich właściwości

Nowoczesne środki chłodzące są podzielone na dwie grupy – krzemianu i karboksylan. Każdy wie, przeciw zamarzaniu odnosi się konkretnie do pierwszego typu jak najbardziej przystępny i uniwersalny. Krzemiany są podstawowe dodatek nieorganicznych w cieczy chłodzącej. Mniej tych związków jest to, że są osadzane na ścianach kadłuba silnika w kanałach i utrudnić normalne przenoszenie ciepła. Rezultat – częste przegrzewanie silnika. Jest jeszcze inny poważny mankament – nieorganiczny zamarzaniu powinny być zmieniane co najmniej 30 tysięcy kilometrów. W przeciwnym razie będzie to wyraźne oznaki korozji kanałów chłodzących, które będą trudne do opanowania. zamarzaniu organiczny składa się tylko z kwasu organicznego. Osobliwością tych dodatków jest to, że obejmują one jedynie obszary z korozją objawia. Ze względu na przewodność cieplną kanałów chłodzących praktycznie nie pogarsza. Inną zaletą organicznego środka przeciw zamarzaniu – długi termin pracy. Produkt może być stosowany do 150.000 kilometrów do pięciu lat.

Klasyfikacja zamarzaniu

W tej chwili przeciw zamarzaniu są tylko trzy odmiany: G11, G12 i G13 (klasyfikacji General Motors USA) – zgodnie z treścią dodatków. Klasa G11 – wychodząc z podstawowych dodatków nieorganicznych i niskie właściwości obsługi. Płyny te nadają się do samochodów osobowych i ciężarowych.

Przeciw zamarzaniu grupa ta często jest zielony lub niebieski odcień. To jest ta klasa to powszechne w naszym kraju przeciw zamarzaniu. Klasa G12 – główny rodzaj środka przeciw zamarzaniu. Struktura zawierała dodatków organicznych (karboksylanowe i glikolu etylenowego). Takie zamarzaniu przeznaczone głównie dla samochodów ciężarowych i nowoczesnych silnikach szybkoobrotowych. Jest idealny do ciężkich, które wymagają maksymalnego chłodzenia.

Ma czerwony lub różowy kolor. Klasa G13, aby środek zapobiegający zamarzaniu, który służy jako podstawa dla glikolu propylenowego. Takie producent zamarzaniu kolorze żółtym lub pomarańczowym. Ich charakterystyczną cechą jest to, że jest w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym jest szybko rozkładany na części składowe, w przeciwieństwie do glikolu etylenowego. Tak więc, produkt z 13 grupy są bardziej przyjazne dla środowiska.

Wybierz rodzaj środka przeciw zamarzaniu

Przeciw zamarzaniu, jak już wspomniano, jest to jakościowy wzrost w klasie. Więc nie skąpić na niego więcej – lepiej. Oprócz zajęć, nie ma innej klasyfikacji przeciw zamarzaniu. Jest to gotowa do użycia ciecz i koncentratów. Pierwszy można polecić początkującym kierowcom, a doświadczeni mechanicy mogą eksperymentować z koncentratów. Muszą być rozcieńczony wodą destylowaną do żądanej proporcji.

Wybór marki przeciw zamarzaniu

Ze względu na fakt, że płyn chłodzący – niezbędnym elementem każdego eksploatacyjnych silnika spalinowego, to produkt wielka różnorodność producentów. Wśród najczęściej możemy wymienić kilka firm. W naszym kraju jest to: "Felix", "Alaska", "Sintek". Produkty te są najbardziej zrównoważony stosunek ceny do jakości „”. Przeciw zamarzaniu „Felix” odnoszą się do grupy G12, co znacznie rozszerza możliwości ich zastosowania. Produkt „Alaska” jest związany z przeciw zamarzaniu (klasa G11 z dodatkami nieorganicznych).

W zależności od postaci wykonania, „Alaska” może działać w szerokim zakresie temperatur: -65 do 50 stopni (Arctic i skład tropikalnych). Oczywiście, G11 klasa narzuca pewne ograniczenia dotyczące trwałości płynu i jego właściwości. Jednak cena demokratyczny jest dość istotnym czynnikiem. Firma produkty „Sintek” produkowane są głównie w klasie G12. Takie zamarzaniu idealne dla wszystkich nowoczesnych silników. Dodatki w produkcie – opatentowana, zastrzeżonych zapobiega korozji i osadów na wewnętrznych powierzchniach układu chłodzenia.

Mieszanie różnych marek

Kilka słów należy powiedzieć o mieszanie różnych marek chłodziwa. Istnieją różne rodzaje zamarzaniu i ich zgodność, niestety, tendencję do zera. W rezultacie może powstać konflikt między różnymi dodatkami.

W rezultacie mogą być bardzo różne, nawet uszkodzenie gumy rur układu chłodzenia i zatykania kanałów w bloku silnika. Należy pamiętać, że w systemie zaprojektowanym do pracy z zamarzaniu, jest surowo zabronione, aby wlać wodę. Ponieważ ma dużą pojemność cieplną, zmiany właściwości termicznych w układzie chłodzenia. Ponadto, różne typy chłodziwa względu na swój skład i obecności dodatków mają właściwości smarowe i wody za pomocą głównego, pompa wody będzie pogarszać. Co gorsza, jeśli po wodzie ponownie wypełnić przeciw zamarzaniu. On współdziała z solą, która jest odizolowana od wody zacznie pienić. Potem będzie musiał przez małe szczeliny i nieszczelności. Dzieje się tak w przypadku każdego czynnika chłodzącego (nie ma znaczenia, jaki rodzaj środka przeciw zamarzaniu mieszane).

Przeciw zamarzaniu jako wskaźnik stanu technicznego samochodu

Stan płynu chłodzącego w silniku może pośrednio służyć jako wskaźnik uwodzenie maszyny a częściowo świadczą o jego stanie. Jeśli produkt jest ciemno i pochmurno, ze śladami osadu na dnie zbiornika wyrównawczego, pojazd nie tylko z dużym przebiegu, ale z objawami złej opieki.

Troskliwy i uprzejmy właściciel nie opóźni wymianę chłodziwa do ostatniego.

Cechy eksploatacji pojazdów z zamarzaniu w układzie chłodzenia

Aby zapobiec zapobieganie awariom wymaga regularnego układu chłodzenia. W trakcie pracy, przeciw zamarzaniu, wykonując swoją główną funkcję, przenoszenie ciepła z silnika do chłodnicy, pogarsza się z upływem czasu. Bez względu na rodzaj używanych. I właściwości zapobiegające zamarzaniu również zmieniać się z czasem. Oprócz monitorowania stanu samego płynu, nie należy tracić z oczu samego systemu. To musi być całkowicie zamknięty. Nie należy ssać lub powietrza wywiewanego. Wygląd takiego układu chłodzącego powoduje zmniejszenie właściwości przenoszenia ciepła. Urządzenie jest wynikiem gwałtownie przegrzania, co prowadzi do głowicy. Silnika prawie nie do naprawienia.

Tak, znaleźliśmy rodzaje zamarzaniu i ich zgodności ze sobą.