453 Shares 6737 views

Jak zrobić regulowany zasilacz własnymi rękami

Z artykułu dowiesz się, jak dokonać regulacji zasilania własnymi rękami z dostępnych materiałów. Może być stosowany do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego, a także dla potrzeb własnego laboratorium. źródło napięcia DC mogą być wykorzystane do testowania urządzeń, takich jak kontroler przekaźnik alternatora samochodowego. Rzeczywiście, gdy konieczne staje się zdiagnozowanie dwóch napięć – 12 V i ponad 16. Teraz należy zwrócić uwagę na cechy konstrukcyjne zasilacza.

transformator

Jeśli urządzenie nie może być używany do ładowania akumulatorów NiCd i wysokie urządzeń energetycznych, nie ma potrzeby korzystania z dużych transformatorów. Wystarczy zastosować model, moc, na której nie więcej niż 50 watów. Jednak, aby zrobić regulowany zasilacz z własnych rąk, wziąć trochę zmienić projekt przetwornicy. Pierwszą rzeczą, którą trzeba określić, co zakres zmian napięcia jest wyjście. Parametr ten zależy od charakterystyki transformatora zasilającego.

Powiedzmy, że wybrał zakresie 0-20 V, więc trzeba do rozpoczęcia na tych wartościach. Uzwojenie wtórne powinny mieć napięcie wyjściowe przemienne 20-22 woltów. W konsekwencji, pozostawiając pierwotne uzwojenie transformatora, na nim przeprowadzić uzwojenie wtórne. Który otrzymuje się od dziesięciu do obliczania wymaganej liczby obrotów, slajd pomiaru napięcia. Jedna dziesiąta tej wartości, – napięcie pochodzi z jednej cewki. Po uzwojeniu wtórnym, niezbędne jest, aby wytworzyć rdzeń i zespół sprzęgający będzie.

prostownik

Jako zespół prostownika mogą być również stosowane jako poszczególne diody. Przed dokonaniem regulowany zasilacz, wykonaj zaznaczenie wszystkich jego składników. Jeżeli natężenie prądu wysokiego na wyjściu, będzie trzeba użyć potężnych półprzewodników. Pożądane jest, aby zainstalować je na grzejnikach aluminiowych. Do programu, należy preferować tylko do mostu, gdyż ma znacznie większą wydajność, mniejsze straty napięcia na sprostowanie prądu zmiennego. zaleca się, aby nie używać obwód pół fali, ponieważ nie jest bardzo skuteczne, to wyjście jest dużo zmarszczek, które zakłócają sygnał i są źródłem zakłóceń radia.

stabilizacja i regulacja jednostka

Do wytwarzania stabilizatora a regulator napięcia mądrzejszy użyć LM317 microassembly. Tani i dostępny dla każdego urządzenia, które pozwala na kilka minut, aby zebrać wysokiej jakości zasilacz regulowany ręcznie. Ale jej stosowanie wymaga jeden istotny szczegół – wydajne chłodzenie. I to nie tylko w postaci pasywny radiator. Fakt, że regulacja i stabilizacja napięcia występuje w bardzo ciekawy wzór. Urządzenie pozostawia dokładnie napięcie, które jest konieczne, ale nadmiar wejściowy na wejściu są przekształcane w ciepło. Dlatego nie chłodzenie jest mało prawdopodobne microassembly potrwa długo.

Spójrz na schemacie, nie jest niczym trudnym. Całkowita moc z trzech zespołów, trzeci napięcie jest stosowane, to jest usuwany z drugiej, a pierwszy wymagany do podłączenia do zasilania minus. Ale tu jest mała cecha – jeśli należą między siatką a pierwszym terminalem oporu zespołu, staje się możliwe przeprowadzenie regulację napięcia wyjściowego. Ponadto zasilacz regulowany z rękami można zmienić napięcie wyjściowe jak płynnie lub skokowo. Ale pierwszy rodzaj regulacji wygodniejsze, więc stosuje się go częściej. Dla realizacji konieczne jest włączenie zmienny opór 5 omów. Ponadto, pomiędzy pierwszym i drugim zespołem terminali jest wymagana do utworzenia trwałego rezystor około 500 omów.

Jednostka kontroli prądu i napięcia

Oczywiście, aby korzystać z urządzenia to było najbardziej wygodne, konieczne jest przeprowadzenie kontroli charakterystyki wyjściowe – napięcie i natężenie prądu. Skonstruowania regulowanego układu zasilającego, tak że Amperomierz jest w szczelinie biegun dodatni oraz woltomierz – pomiędzy wspomnianymi wyjścia urządzenia. Ale kolejne pytanie – jakiego rodzaju instrumentów używać? W najprostszym przypadku – jest zainstalowanie dwóch LED wyświetlacza, który jest połączony z obecnym obwodzie i amperomierz, zebrane w jednym mikrokontrolera.

Ale zasilacz regulowany, produkowane własne ręce, możliwe jest zamontowanie parę tanich chińskich mierników. Korzyść z pożywienia może być wytwarzany bezpośrednio z urządzenia. Można oczywiście użyć i zegarowe, ale w tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie skalę klasyfikacji rezystora zmiennego.

lokal mieszkalny

Wyprodukowano Obudowa najlepiej z lekkiego ale mocnego metalu. Idealnym celem byłoby aluminium. Jak już wspomniano, obwód zawiera Regulowanym elementy zasilania, które są gorące. W związku z tym, obudowa musi być zamontowany wewnątrz grzejnika, które dla większej wydajności może łączyć się z jedną ze ścian. Korzystnie, obecność wymuszonej wentylacji. W tym celu można użyć wyłącznik termiczny jest połączony z wentylatorem. należy je zainstalować bezpośrednio na radiatorze.