372 Shares 6010 views

Varroa pszczół zapobieganie, metody leczenia. Pszczelarstwo dla początkujących

Varroa – jeden z najczęstszych i najbardziej nieprzyjemnych chorób pszczół. Nazwał to roztocza Varroa destructor. Ten stawonogów pasożytujących na pszczoły dron, macicy, larw i poczwarek przez podawanie ich krwi. W rezultacie, owady osłabić iw końcu umiera.

Wygląd roztocza

Pasożytują pszczół Varroa destructor jedyną kobietą. Mężczyźni żadne owady nie powodują szkód. Zapłodnić samicę, natychmiast umrze. Zewnętrznie roztocza Varroa przypomina kraba małą (1,1 mm) brązowego koloru. Samice pasożyt jest kłująco-ssące gębowego. Wraz z nim, że penetruje chityny pokrywę pszczół i zaczyna ssać krew (hemolimfie). Propagowane kleszcza gatunek ten bardzo szybko, jaj około 0,5 mm.

Metody infekcji

Do tej pory, prawie wszystkie pasieki są rodziny żyjące z tego niebezpiecznego pasożyta. Transmitowane pszczoła Varroa można na kilka sposobów:

 • z zakupem nowych rodzin w gospodarstwach domowych w niekorzystnej sytuacji;
 • przelotowego złodziei pszczół;
 • przez owiec z jego otoczenia;
 • poprzez pakietów pszczelich;
 • wędrówki przez pszczoły.

Jak choroba objawia się

Varroatosis niebezpieczeństwo, między innymi, polega na tym, że jest to trudne do wykrycia we wczesnym stadium. Varroa destructor roztocza, jak już wspomniano, ma bardzo mały rozmiar. Dlatego zawiadomienie od pasożytów w przypadku gdy nie są one zbyt dużo pomnożona, to trudno. W poważniejszych zmian w celu określenia pszczoła Varroa może być na zachowanie samych owadów. Są mniej aktywnie zbierają nektar, a tym samym stać się o wiele bardziej agresywny i niespokojny. Między innymi także zmniejsza ich żywotność.

Jeśli pszczelarz nie podjąć kroki, aby pozbyć się roztoczy z pszczołami choroba przechodzi w głębszą scenę. Jednocześnie w ulu zaczną pojawiać się bardzo osłabiony zbieranina potomstwo. O bieganiu Varroa, między innymi, a może oznaczać dużą ilość brzydkich małych pszczół. Niektóre okazy z zainfekowanych uli, na przykład, nie mają skrzydeł. Innym objawem choroby jest skrócony brzuch pszczół. W końcowym etapie Varroa wchodzi do 3-4th lat po zakażeniu.

Efekty

Podjąć odpowiednie środki powinny być rozpoczęte natychmiast po wykryciu pszczoła Varroa. Objawy tej choroby, tak – to przede wszystkim niespokojne zachowanie i pojawienie się owadów w ulu brzydkich zwierząt. Jakie są skutki Varroa destructor zakażenia?

Najgorszą konsekwencją tej choroby jest oczywiście znaczne zmniejszenie wydajności pszczół. Dodatkowo, upadek rodziny pacjenta nie może stanowić kostkę. W zimie, gdy osłabione pszczoły zakażone zwykle umiera z głodu. Czasami zdarza się, że i tak, że podrażnione owady, a wręcz przeciwnie, aktywnie zaatakować żywności. W rezultacie sprężyna umierają z powodu biegunki.

Jak rozwija się choroba

Raz w ulu, samica roztocza penetruje komórki larwalne komórkowych. Po pszczoły uszczelnić go, zaczyna aktywnie nakarmić. W tym samym roztocza składa kilka jaj, które następnie wychodzą nowe samic i jednego samca. Około tydzień ostatni zapładnia swoje siostry i umiera. Samica-założyciel i nowe pasożyty opuszczają celę po jego otwarciu i po 4 dniach od rozpoczęcia nowej produkcji jaj.

Największą ilość pasożytów podczas zakażania Varroa obserwowanych drone potomstwa (7-15 razy większa niż w pszczołę). Żywotność kobiet w lecie wynosi około 3 miesięcy, w zimie – 9.

Jak ustalić obecność roztoczy w ulu

Od Varroa destructor jest bardzo częste i zwykle powoduje ogromne szkody w pasiece, ale terminowe Rozpoznanie zakażenia może być gwarancją powodzenia takich działań jak pszczelarstwa. Wiosną uli potrzebnych do kontroli. Pozwala to zminimalizować szkody spowodowane przez roztocze, do minimum. Szczególną uwagę należy zwrócić na badania potomstwa. Należy również upewnić się, że pszczoły zachowują się w zwykły sposób, a w ulu nie są martwe zwierzęta. Skrzydła owadów musi być całe, zdrowe. Obecność ugryziony może oznaczać infekcję.

W uzupełnieniu do ula, trzeba zbadać przestrzeń obok niego. Zainfekowane, poważnie osłabiony larwy pszczoły i poczwarki są zwykle wyrzucane.

Jak mogę pozbyć się roztoczy ula

Varroa traktowane w różny sposób pszczoły. Wszystkie metody można podzielić na trzy duże grupy. Najczęściej, aby pozbyć uli od pszczelarzy mite stosować wszystkie rodzaje specjalnych środków chemicznych. Ale są też zwolennicy przyjaznych środowisku praktyk wśród pszczelarzy. Te pszczelarze traktować Varroa w sposób naturalny. Istnieją również sposoby mechaniczne, aby usunąć pasożyty. Na przykład, czasami pozbyć roztoczy, pszczół przez wprowadzanie specjalnej komorze cieplnej przez 15 minut (w temperaturze około 47 stopni). Jednak metoda ta jest bardzo pracochłonna, dlatego rzadko stosowane. Pszczelarze również czasami wycięto z uli drone potomstwo. Po tym wszystkim, to zawiera największą liczbę roztoczy.

Stosowanie środków chemicznych

Jak każda inna choroba pszczół Varroa jest często traktowane z wykorzystaniem różnego rodzaju leków zakupionych. Ze specjalnych funduszy z tej grupy pszczelarzy zwykle zastosowanie:

 • peritroidy ( "Apifit", "Apistan", "Fumisan");
 • brompropilaty ( "Folbeks");
 • formaniny ( "Bipin", "Anitraz", "Taktin").

Kupić wszystkie te narzędzia mogą być w specjalistycznych sklepach dla pszczelarzy „Towar” lub za pośrednictwem Internetu. Ten sam lek przez kilka lat nie może być stosowany na pasiece. Prowadzi to do pojawienia się nowych mutacji roztocza odporne na danym obiekcie. Doświadczeni pszczelarze powinni stosować pasiekę poniższy schemat:

 • Na początku i połowy lata do wykorzystania naturalnych środków.
 • W sierpniu, stosuje „Fumisan” lub „Apifit”.
 • Na jesieni użytku „Bipin” lub „Taktin”.

Leczenie varroatosis sprężyna jest zwykle prowadzi się przy użyciu „Apifita” (1 płytka 3 komórkę).

Rid gałąź roztoczy jest szczególnie trudne zanim stanie hibernacji. Faktem jest, że w tym czasie kobiety przenikać pszczoły tergites, gdzie pozostają aż do wiosny. A zatem, stosowane chemikalia po prostu nie mają żadnego wpływu na nich. Dlatego jesienią, przed rozpoczęciem przetwarzania „Bipin” lub „Taktinom”, należy użyć 20% nalewki z mięty. Zapach trawy roztoczy nie podoba. Dlatego są one aktywowane i pozostawić tergites. W tym przypadku, pasożyty są już objęte podstawowymi lekami.

„Bipin„dla pszczół: instrukcja w sprawie wykorzystania funduszy

Ten lek należący do grupy formaninov do zwalczania pszczelarzy varroa są stosowane częściej niż w przypadku innych preparatów. Dlatego dodatkowo rozważyć, co to jest i jak jest ona wykorzystywana. Głównym substancja czynna „Bipin” jest amitraz – specjalny działając niszcząco na kleszcze, trucizny. Dostarczana tego środka w ampułkach i stanowi żółtawą ciecz o nieprzyjemnym zapachu (jak w naftalen).

Jak prawidłowo używać „Bipin„dla pszczół? Instrukcje dotyczące korzystania z jego niezwykle prosta. oznacza roztwór wodny stosuje się do przetwarzania. Ostatni wytwarza się przez zmieszanie jednej fiolki (0,5 ml) w litrze czystej wody. Leczenie prowadzi się przez płukanie melkostruynogo „ulic” tego gałęzi (10 ml) na dwa razy w odstępach tygodniowych.

naturalne środki

Jak w przypadku prawie wszystkich innych chorób pszczół Varroa można traktować nie tylko za pomocą środków chemicznych, a także wszystkie rodzaje związków naturalnych. Od naturalne, bezpieczne środki, aby pozbyć się gałęzi od roztoczy można stosować:

 • kwas mrówkowy i kwas szczawiowy;
 • różne rodzaje oleju (koper, jod);
 • zioła.

Cukier jest położony naprzeciwko ula hibernacji, eksperci zalecają, aby dodać naturalny środek CAS 81, czyli wywar z piołunu i sosny pąków. Po pszczoły go jeść, ich krew staje się gorzki. W rezultacie, roztocza prostu odmówić go jeść.

Stosowanie olejów

Metoda ta jest uważana za dość skuteczny, ale w tym samym czasie i pracochłonne. Olej do leczenia różnych pszczoły, mogą być użyte. Pszczelarze mogą ubiegać się, na przykład, jodła, sosna cedru, i tak dalej. G. Owady Bardzo często traktowane, na przykład, rafinowany olej roślinny, zmieszane z kilkoma kroplami kopru lub kamfory. Kompozycja ta może być naprawdę bardzo przydatne w tym przypadku, jak pszczelarstwa. owady Sprężyna musi rozpylania mieszaniny oleju wstępnie pociągnięcie ramkę, za pomocą specjalnego aerozolu. Przetwarzanie być wykonywane dwa razy w odstępie 10 dni. Po raz trzeci, olej stosowany w jesieni, po medosbora zamknięcia, zużywa się około 2 g leku na ramie.

Varroatosis na leczenie może być także stosowany dla pszczół na wiosnę góry opatrunek z kopru oleju zmieszanego z nią. Czasami pszczelarze ogrzewano także drugi w specjalnej komorze, i skierować ją do pary gałęzi przez pompę drogowego.

Garderoba i masła zrobić bardzo prosty. W tym celu, między innymi, potrzebuje trochę syropu (na przykład z zacięcia). 10-15 części koper olej miesza się z 85-90 częściami wazelina. Następnie dodaje się 3,2 ml syropu. Środek otrzymany jest równomiernie na arkusz papieru 2. Ponadto jeden z nich umieszczony w dolnej części gałęzi (łóżko terapeutyczny w górę) i drugi umieszcza się w górnej części ramy. Koper olej można kupić w sklepie lub zrobić to samemu. W tym ostatnim przypadku wbity 300 g nasion. Następnie wlać olej słonecznikowy i nalegają na tydzień, ciągle mieszając. środki gotowe przesączono przez składany wiele razy gazy.

Zastosowanie kwasu szczawiowego

To narzędzie jest zawsze dostępny w sklepach „Towary dla pszczelarzy” i pszczelarzy używane bardzo szeroko. Stosowana kwas szczawiowy głównie do rozpylania. W tym przypadku, rama jest usuwany z uli. Kwasu sama wytwarza się w 2% roztworze przegotowanej wody. Należy spożywać 10-12 ml produktu na jedną ramkę. Przetwarzanie musi nieść w temperaturze nie niższej niż 16 ° C. Przeprowadzić natryskiwanie kilka razy w okresie (3-4). Na jesieni przetwarzania wykonanego po pompowania miodu i karmienia zakładki. Przy użyciu kwasu szczawiowego kleszczy zaczynają odpadać już na 10-12 dni. Zabieg przeprowadza się w suchej pogody. Stosowanie kwasu szczawiowego nie powinien być zbyt długi. Przy stosowaniu tego narzędzia przez ponad sześć lat, pasożyty rozwijają odporność.

kwas szczawiowy może być stosowany nie tylko do opryskiwania, ale także do fumigacji uli w parach. W tym przypadku, jak w przypadku korzystania koper oleju, który użyto w specjalnej komorze i pompy.

Zastosowanie ziół

Jak każda inna choroba pszczół Varroa można leczyć ziołami. Różnego rodzaju napary i wywary stosowane są w przypadku, jeśli chcą zachować ekologiczną czystość miodu. Jednak pszczelarz, to zdecyduje się na korzystanie z zasobów naturalnych należy pamiętać, że są one gorszej skuteczności preparatów chemicznych (50%).

Leczenie pszczelego roztoczy, mogą być wykonywane za pomocą, na przykład, takich środków, jak:

 • Bulion pospolity, rumianku i nagietka (gotowany 50 minut). Gotowy ciecz miesza się z syropem i karmione pszczoły się kompozycję. Użyj wywar zwykle spada.
 • Infuzyjnych 50 g papryki gotowany w 0,5 litra wody. W cieczy palącego należy dodać małą syrop cukrowy. To narzędzie jest używane jako sprężyna karmienia.
 • Gałązek dzikiej wiśni. Są one po prostu położył się na ramach. Zamiast dzikiej wiśni roztocza może próbować pozbyć stosując posiekanego tymianku.
 • Drewno iglaste mąki. To jest rozpylany na wiosnę, w momencie, gdy rój trochę potomstwa.

dość trudne przy użyciu tych narzędzi, ale nadal jest możliwe, aby pozbyć się takich chorób jak Varroa pszczołę. leczenie ziołowe, jednak warto spędzać w połączeniu ze środkami chemicznymi. Pozwoli to pozbyć się roztoczy jak najszybciej.

utwardzanie

pszczoły z varroatosis leczenia tą metodą może być bardzo efektywne. Obróbka cieplna – jest przyjazny dla środowiska, ale jest wystarczająca i pracochłonnych metod. Wykonać tę procedurę zwykle spada. Wykonana jest w następujący sposób:

 • Dolne wycięcia 10 jest podawany z zaciągnięć palacza.
 • Zamknięcia otworu spustowego, a gałąź jest wprowadzony w temperaturze pokojowej, która jest nieco wyższa niż na ulicy (ale nie więcej niż 12 stopni).
 • Usunięto z ula ramek.
 • Pszczoły są wstrząśnięte wraz z macicą w kasecie przez lejek.
 • Kaseta jest zamknięta. Pszczoły przetrwać w niej przez 15 minut.
 • Kaseta jest przechowywany w ogrzewanej kąpieli. Temperatura pomieszczenia muszą być stabilne i przechowuje w 47 ° C.

Podczas przetwarzania, kaseta powinna być obracany i wstrząśnięte, nie dopuszczając do pszczół skulony w kłębek. Po 15 minutach pszczół prowadzi się w kąpieli. W pomieszczeniu, w którym był ula, taśma powinna być utrzymywana przez kolejnych 15 minut. Dalsze owadów wylana z powrotem do poprzednich ramek, i jest ustawione na ula. Po pszczoły może spoczywać, dno 8 jest otwarte wejście cm. Po godzinie, aż zmniejsza wymagany w tym czasie rozmiary.

W razie potrzeby, do leczenia pszczół utrzymywane w łaźni varroatosis drugą sprężynę. Wykonaj go w tym czasie pięć dni po pierwszym przelocie.

profilaktyka

Podobnie jak wiele innych chorób pszczół Varroa traktować dość trudne. Jest to o wiele łatwiejsze, aby spróbować zapobiec wnikaniu roztoczy w ulu. Zapobieganie może obejmować następujące działania:

 • Specjalna instalacja w ulach protivovarroatoznogo dołu;
 • trzymając czyszczenie Pasieka (usuwanie nadmiaru trawy szczątki wyrzucone pisklęta, etc …);
 • stosowanie specjalnych preparatów (na przykład, oznacza „tymol”);
 • Instalacja w ulach ramki o strukturze plastra miodu;
 • Stowarzyszenie słabych rodzin i tak dalej. D.

Zapobieganie varroatosis powinny być prowadzone na pasiek niezbędne. Ponadto, pszczelarz musi zawsze upewnić się, że pszczoły nie są zainfekowane wszystkie rodzaje chorób współistniejących, kleszczowe.

Zapobieganie zakażeniu wirusami

Krwiopijne roztocza Varroa destructor osłabia pszczoły, co powoduje, że traci swoją witalność i ostatecznie umiera. Jednak to nie tylko szkody wyrządzone przez tego pasożyta. Tak więc, na przykład, brzydota pszczół pojawiają się przede wszystkim ze względu na fakt, że kobiety z Varroa destructor zainfekować nich wszystkie rodzaje szkodliwych mikroorganizmów. Może to być, na przykład, szczep wirusa skrzydła lub ostrego paraliżu.

Zapobieganie tego typu choroby jest głównie w przyjmowaniu środków mających na celu poprawę systemu odpornościowego pszczół. Bardzo często właściciele pasiek wykorzystywane do tego celu, na przykład, karmienie z ekstraktem sosnowego. Również dobre opinie jako środek do zwiększenia odporności, jest „Endoglyukin” preparat.

wniosek

Jak widać, Varroa bee – choroba jest bardzo poważna. Środki do zniszczenia kleszcza powinny być podejmowane na pierwszych objawów infekcji. W przeciwnym razie, pszczelarz z oczekiwaniami nie tylko ogromne straty związane z silnym spadkiem wydajności pracy pszczół. Jeśli choroba jest uruchomiona, rodzina może i nie stracić.