142 Shares 6484 views

Sekret udanych projektantów. Koło kolorów

Niezależnie od faktu, że człowiek tworzy, czy jest to reklama, obraz lub stronę w Internecie, powinno być miłe dla oka. Dlatego niemal wszyscy projektanci, ilustratorzy, a niektórzy artyści wykorzystują inny wybór kolorów. Najczęstszym z nich jest koło kolorów. To pozwala podnieść harmonijną i przyjemną kombinację, ale w celu skorzystania z takiej rzeczy, trzeba wiedzieć, jak to działa. Istnieją zasady i niuanse, które muszą być brane pod uwagę przy użyciu tego narzędzia. Oczywiście, istnieją ludzie, dla których nie ma sensu. Z wrodzonym talentem, są na oku, aby znaleźć właściwą kombinację kolorów i odcieni. Ale teraz nie chodzi o nich.


Historia powstania

Od najdawniejszych czasów człowiek starał się zrozumieć naturę kolorów, wiele teorii zostały. Mamy do czynienia z tym problemem do niemal wszystkich dziedzinach nauki: optyka, historii sztuki, kulturoznawstwa, psychologii i innych. W szczególności, to z powodu tego zabarwienia nie może być utworzony jako odrębna nauka. Pierwszy systematyzacja został stworzony przez Leonarda da Vinci. Odkrył, że ograniczona różnorodność kolorów i prawdziwe czarno-białe nazwie. Analizuje go i postrzeganie kolorów, ujawniają kontrastujące i więcej.

Nowy etap rozwoju rozpoczęła się, gdy Isaak Nyuton zidentyfikowano siedem kolorów podstawowych, na podstawie widma światła białego. Do tej pory taka znana fraza: „Każdy myśliwy chce wiedzieć, gdzie siedzi Bażant”. Ale wielki naukowiec zamknięty łańcuch i dodać fioletowy, biorąc pod uwagę jego mieszaniny czerwieni i fioletu. Od tego momentu istnieje możliwość znanego gamie kolorystycznej obwodu. Chociaż bardzo pierwsza runda zwrócił Goethego, który był zainteresowany kolor do otoczenia. Pierwsze koło symetryczna kolor został stworzony do Castelo, składał się z 6 sektorów (obecnie nazywa się koło Goethego). Wielki poeta niemiecki należący do pierwszego w historii prac nad kolorami – „Theory of Colours”. Z biegiem czasu, zwiększając krąg przyszło mi do głowy, gdzie można je znaleźć niemal wszędzie. Istnieje inny system dopasowywania kolorów, ale je wykorzystać w swojej codziennej pracy niewygodne, więc nie są one tak popularne.

koło Itten

Dvenadtsatichastny to koło, które otrzymuje się z trzech głównych, trzech i sześciu wtórnego trzeciorzędowych kolorów. Drugich trzech par otrzymanych w wyniku mieszania żółte, czerwone i niebieskie kolory i trzeciorzędowych, odpowiednio, i połączenie pierwotne i wtórne. Wymyślił to, jak sama nazwa wskazuje, Johansen Itten – szwajcarski artysta i nauczyciel. Zrobił ogromny wkład do zrozumienia natury i postrzegania koloru i jego odcieni. Do tej pory wymyślono system jest uważany za klasyczny i do dziś jest używany przez projektantów i artystów z całego świata.

koło Oswald

Bardziej nowoczesny wariant jest przedstawiony w postaci widma. Na wyświetlaczu Oswald
Paleta, istnieją trzy podstawowe kolory. To na nich i założył obecny model kolorowy dodatek RGB (czerwony, zielony, niebieski), czyli czerwony, zielony i niebieski. Jak widać, kolor postrzegany przez naszych oczu bezpośrednio, wszystkie inne kolory są uzyskiwane przez ich mieszanie. Oczywiście, w tym schemacie nie czarny lub biały. Nie mają miejsce w widmie, są one uważane za skrajnie punktu nasycenia. Spectral koło kolorów jest stosowany głównie, gdy chcesz zobaczyć, jak wiele kolorów, jak to możliwe.

Trening percepcji

Nie jest tajemnicą, że ludzkie oko nie jest w stanie odróżnić 150 odcieni. Jednak dzięki natrenirovannosti, artystów, liczba ta wzrasta do 350-400. Wiele osób pracujących w dziedzinach, w których obliczu kolorystyczna nie mają wrodzoną intuicyjny talent, więc oszczędza krąg Itten. Teraz jest ona dostępna, można go wydrukować na drukarce lub kupić w specjalistycznych sklepach, ale od czasu do czasu na ćwiczenia, to lepiej zwrócić własną rękę. Może nie uda się natychmiast, ale jest to konieczne dla prawidłowego postrzegania, to jest bardzo trudne, po raz pierwszy, aby uzyskać pożądany odcień. Na przykład, zielony ma być właśnie zielony, nie żółtawy lub niebieskawy.

Formalne podejście

Aby stworzyć harmonijne kombinacje powinny być badane nie jedną zasadę kole kolorów. Zrozumieć zasady pracy można zrobić wszystko. Niezależnie od tego czy tworzenia odzież lub malować obrazy, a może jesteś projektantem wnętrz, prędzej czy później trzeba stawić czoła kolorystycznych. Jednak korzystanie z różnych systemów w żadnym wypadku nie powinny ograniczać swoją atmosferę lub wyobraźni. Tak więc, nie są proste połączenia lub kombinacje, w których jest od 2 do 4 kwiaty. Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem komputera, zawsze można użyć specjalnego programu na dobór kolorów, ponieważ wszystkie one miały za podstawę do kole kolorów.

kolory dopełniające

Nazywane są komplementarne lub kontrastowe. Lap Itten one znajdują się naprzeciwko siebie. Kombinacje wyglądają dość energicznie, choć uważa się, że są one zbyt ostry charakter, można znaleźć więcej niż jeden przykład harmonijnej jedności. Czy to nie cudowne patrzeć czerwone róże w ramce zielonych liści lub truskawki w ogrodzie? Stosując taką kombinację, gdy trzeba coś podświetlić lub podkreślenie. Ale nie są one absolutnie nadaje się do kompozycji tekstowych.

triada

Istnieją trzy rodzaje – klasyczne, analogowe i kontrastowym. Tworzenia pierwszego koloru, położone w równej odległości od siebie na okręgu Itten. Na przykład, fioletowy, zielony i pomarańczowy. Jeden znajduje się w trzech sektorach od drugiego. Połączenie wyglądu i życia potwierdzając pozytywny, nawet jeśli wziąć nienasycone kolory. Ale aby osiągnąć największą harmonię kolorów, wybierz jedną partycję podstawową i dwie pozostałe wykorzystane jako dodatkowy. Ale analogowy harmonijny triada wygląda w każdym przypadku, ponieważ te trzy kolory są umieszczone na dysku sekwencyjnie. Skład tej triady nie podrażnia oczy i patrzy wygodne. Jest to najczęściej spotykany w naturze, więc naturalnie postrzegana. Ale tutaj to lepiej zrobić jeden kolor podstawowy i dwa pozostałe – opcjonalne. Trzeci typ – ten kontrast triada, że jest wykonana z jednego koloru i dwóch sąsiadującym komplementarnej brata. Na przykład, weźmy na zielono. Jej przeciwieństwem – jest czerwony, więc cała trójka ma czerwono-pomarańczowy i czerwony-fioletowy. Użyj tej kombinacji powinien ostrożnie i tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że będzie to bardziej zwięźle zrobić.

Obwód prostokątne i kwadratowe

Cztery kolory, przy czym każda para, która kontrastuje stanowi prostokątny wzór. To daje największą liczbę odmian. Kompozycja będzie wyglądać lepiej, jeśli wybierzesz kolor podstawowej, a reszta wykorzystywane jako dodatkowe lub pomocniczy. Drugi schemat jest kwadratowy, to również składa się z czterech kolorów. Jeśli spojrzeć na kole kolorów, nadal będą usuwane z siebie. Ta kombinacja wygląda bardziej jasne, więc tutaj też jest korzystne, aby wybrać jeden główny kolor.

Teraz już wiesz, wszystkie podstawowe zasady, ale warto zauważyć, że jeśli się tylko jeden zasady, można osiągnąć niewiele. Osoby pracujące z kolorystycznych powinien mieć twórczą atmosferę i smak. Koło kolorów – tylko asystent, reszta zależy od wyobraźni, nie możemy być zadowoleni z formalnego podejścia.