625 Shares 1690 views

Mleko kozie: zawartość kalorii na 100 gramów, użyteczne właściwości

Pomimo faktu, że mleko kozowe nie jest popularne w krajach zachodnich, jest to jeden z najbardziej powszechnie używanych napojów mlecznych w innych częściach świata. Powody tego są dość oczywiste – smakuje świetnie i zawiera wiele składników odżywczych.


Skład produktu

Aby to zobaczyć, wystarczy, aby zobaczyć, że zawiera 1 szklaneczkę tego produktu (mleko kozie):

 • Kalorie: 168 kalorii.
 • Nasycone tłuszcze: 6,5 grama / 33 procent dziennej normy (dalej – NAM).
 • Węglowodany: 11 gramów / 4 procent DN.
 • Białko: 10,9 g / 4 procent DN.
 • Cholesterol: 27 mg / 9 procent DN.
 • Cukier: 11 gramów.
 • Sód: 12 mg / 5 procent DN.

Mikroelementy i witaminy

Ponadto, mleko koziego, którego zawartość kalorii jest tak wielkie, zawiera wiele mikroelementów, które organizm potrzebuje:

 • Wapnia: 327 mg / 33 procent DN.
 • Fosfor: 271 miligramów / 27 procent DN.
 • Magnez: 34,2 mg / 9 procent DN.
 • Potas: 498 mg / 14 procent DN.
 • Miedź: 0,1 mg / 6 procent DN.
 • Cynk: 0,7 mg / 5 procent DN.

Przy takiej kompozycji nie jest zaskoczeniem, że ten produkt jest zalecany do pokarmów dla niemowląt. Kozioł mleczny, którego zawartość kalorii zakłada wysoki procent tłuszczu, zawiera dużą ilość rozpuszczalnych w tłuszczach witamin:

 • Witamina A: 483 mg / 10 procent DN.
 • Witamina B2 (ryboflawina): 0,3 miligrama / 20 procent DN.
 • Witamina C: 3,2 miligrama / 5 procent DN.
 • Witamina D: 29,3 mg / 7 procent DN.

W ten sposób mleko jest o wiele bardziej użyteczne niż mleko krowie – dominują wskaźniki liczby wszystkich zawartych w niej składników odżywczych.

Kozie mleko jest domowej roboty: zawartość kalorii

Mleko kozie to produkt o wysokiej zawartości tłuszczu. Jak już wspomniano powyżej, wartość odżywcza szklanki produktu przemysłowego wynosi około 168 kalorii. Jeśli weźmiesz kozioł mleka domowego, wartość opałowa na 100 gramów spowoduje średnio 68 kalorii. Jak widać, różnica nie jest znacząca. Co jeszcze jest użyteczne dla tego produktu?

Łatwiej strawić

Podczas gdy zawartość tłuszczu w mleku krowiego i koziego nie jest zbyt różna, cząsteczki tłuszczu w kozie są mniejsze. To ułatwia mu trawienie i trawienie w ciele.

Po osiągnięciu żołądka białko w mleku koziego tworzy natychmiast miękki twaróg. Zawiera również mniej laktozy lub cukru mlecznego niż mleko krowie. Z tego powodu wiele osób, które mają nietolerancyjną nietolerancję wobec laktozy (lub tylko problemy z trawieniem mleka krowiego), może bezpiecznie używać tego produktu.

Hipoalergiczny

Mleko kozie ma mniej alergennych białek i powoduje mniej stanów zapalnych.

Większość ludzi, którzy nie tolerują mleka krowiego są w rzeczywistości wrażliwi na jeden z białek znajdujących się w nim, kazeinę. Nie mają zdolności pochłaniania tej substancji. Ponadto krowie mleko jest numerem jeden produkt, który powoduje alergie u dzieci, które mogą utrzymywać się w dorosłym życiu. Dzieje się tak, ponieważ zawiera więcej niż 20 różnych alergenów (w tym kazeiny A1), które mogą powodować reakcje alergiczne.

Co to jest kazeina? Białko to jest bardzo drażliwe dla niektórych osób, a stan zapalny wynika z większości chorób. Kazeina A1 może powodować takie choroby przewodu pokarmowego jak zespół jelita drażliwego, choroba Crohna, różne zapalenie jelita grubego, a także pewne mniej oczywiste problemy – trądzik, choroby autoimmunologiczne i choroby skóry, takie jak egzema.

W przeciwieństwie do tego, mleko zawierające głównie lub wyłącznie A2 kazeinę nie wywołuje żadnego z tych objawów zapalnych. Mleko koziego zawiera tylko typ A2 tego białka, co czyni je blisko składem ludzkiego mleka. W kilku badaniach wykazano, że mleko kozie (których wartość kaloryczna jest również odpowiednia do tego celu), gdy jest pierwszym produktem żywnościowym po karmieniu piersią mniej uczulającym na niemowlęta niż mleko krowie.

Niski poziom cholesterolu i inne korzystne właściwości

Mleko kozie, którego wartość kaloryczna na litr nie może być małe, różni się nie tylko wysoką zawartością wapnia i kwasów tłuszczowych, ale także niską zawartością cholesterolu.

Jest często reklamowany jako jeden z głównych produktów bogatych w wapń. I rzeczywiście, nie musisz się martwić, że nie dostaniesz wystarczająco dużo tego pierwiastka śladowego podczas przełączania się do mleka koziego. Mleko koziego zawiera 33 procent dziennej zalecanej dawki wapnia, w porównaniu do 28 procent tego minerału w mleku krowim.

Mleko kozie ma również wysoki poziom kwasów tłuszczowych w środkowym łańcuchu – 30-35 procent, w przeciwieństwie do 15-20 procent w krowach. Te kwasy tłuszczowe dostarczają energii, która nie przyczynia się do osadzania się tłuszczu, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i może nawet pomóc w leczeniu różnych chorób, zwłaszcza zaburzeń jelit.

Naukowcy udowodnili jeszcze więcej. Kozie mleko pomaga zwiększyć poziom "dobrego" cholesterolu, przy jednoczesnym redukcji "złego" cholesterolu. W rzeczywistości ma właściwości lecznicze podobne do oliwy z oliwek. Dlatego główną kwestią dotyczącą przejścia na produkt powinno być zainteresowanie udziałem składników odżywczych, a nie kalorii w mleku koziego.

Utrzymuje skórę

Kwasy tłuszczowe i trójglicerydy zawarte w mleku koziego nie tylko wspierają twoje organy wewnętrzne, ale także pomagają lepiej wyglądać. Jego właściwości nawilżające zapewniają miękkość skóry.

Kozie mleko ma również dużą zawartość witaminy A, która może poprawić skórę, pomaga zwalczać trądzik i inne problemy skórne. W rzeczywistości ten produkt należy uznać za jeden z najbardziej skutecznych środków domowych dla chorób skóry. Kwas mlekowy, który znajduje się w mleku koziego, pomaga pozbyć się martwych komórek skóry i rozjaśnia odcień skóry.

Wynika to z faktu, że mleko kozie ma poziom pH zbliżony do poziomu w ciele człowieka, dzięki czemu jest absorbowany przez skórę z mniejszym podrażnieniem i pomaga zniszczyć szkodliwe bakterie.

Wszystkie przydatne substancje są lepiej wchłaniane

Długotrwałe badania wykazały, że składniki odżywcze (takie jak żelazo, wapń, magnez i fosfor) są łatwiej trawione i są stosowane przez organizm z mleka koziego niż z mleka krowiego. Z tego powodu mleko koziego wygląda obiecująco na leczenie chorób spowodowanych niedoborami żywieniowymi (np. Niedokrwistością i demineralizacją kości). Ponadto ten produkt może pomóc pozbyć się ogólnego niedoboru żelaza i magnezu.