355 Shares 4665 views

Walcownia: historia i nowoczesna klasyfikacja

W pracach Leonardo da Vinci po raz pierwszy wspomina się walcownię jako urządzenie do obróbki metali i innych materiałów pod naciskiem kilku rolek obrotowych. Najstarszy mechanizm, opisany przez wielkiego mistrza w 1495 r., Był przeznaczony do obróbki cyny. Urządzenia walcownicze były już powszechnie stosowane w XVII wieku, gdzie działały one na bazie napędów ręcznych, które później zastąpiono wodą (koło wodne), a następnie na parze. Obecnie sprzęt ręczny jest często używany do prac rękodzielniczych.

W skład jego wyposażenia wchodzą walcowni (stanowisko robocze, w którym można umieścić od dwóch do kilku rolek, silników elektrycznych i urządzeń, które przenoszą energię na rolki z silników) oraz urządzeń pomocniczych (urządzenia do przemieszczania wykrojów, cięcia, prostowania, .). Konstrukcja konkretnego urządzenia powiązana jest z rodzajem wytwarzanego produktu.

Produkty walcowane, w zależności od typu przekroju poprzecznego, dzielą się na kilka grup, w tym:

– rury (bez szwu lub wykonane przy użyciu spawania);

– blachę (cienkie blachy lub grubsze płyty (więcej niż 4 mm));

– długie wyroby (w kształcie lub równinie);

– walcowanie specjalne (kątowe, o kształcie litery C, o zmiennym profilu itp.).

Walcarkę według rodzaju produktu można przyporządkować do jednej z następujących grup: taśmy, taśmy, walcowane, specjalne, blachy, taśmy, taśmy, szerokopasmowe, odmianowe, zaciskane (głównie kwitnące), kęs, szynę kolejową. Sprzęt tego typu jest duży. Na przykład niewielki młyn, uważany za niewielki, może mieć długość piętnaście metrów, a największy do dziś do 5500 metrów długości (należący do Anshen Iron And The Steel Group).

Klasyfikacja walcowni dla elementów konstrukcyjnych jest następująca:

– jednopodstawowe (obejmują klatkę, uzupełnione na przykład sześcioma silnikami elektrycznymi, pięcioma sprzęgłami, czterema reduktorami, trzema stojakami i dwoma wrzecionami);

– młynki liniowe (stojaki są rozmieszczone jedna za drugą, czasami w kilku wierszach, produkty są przetwarzane w jednym kierunku);

– kolejne (kilka odnokletievyh młyny znajdują się kolejno lub w innym porządku);

– ciągłe (obrabiane obrabiane są jednocześnie w wielu stojakach);

– półciągłe (istnieją sekcje ciągłe i liniowe elementy wyposażenia).

Jak działa walcarka? Po pierwsze, metalowy wlewek jest podgrzewany w specjalnych studniach (ok. 1800 ° C), po których samochód elektryczny doprowadza go do pierwotnego przetwarzania (do wycinania lub rozkwitania), gdzie wyprodukowane są słupki z wlewka. W dalszej kolejności wytwarzane są inne blachy lub produkty gotowe o określonym kształcie, na przykład szynę itp. Nowoczesne wyposażenie to z reguły walcownia i walcarka, która może przetwarzać kęsy w klatkach z prędkością około 300 km na godzinę.

Produkcja walcarek jest złożonym i kosztownym procesem, niemniej w Rosji istnieją obecnie przedsiębiorstwa wytwarzające takie produkty. Niezależnie od wyposażenia głównego i pomocniczego , do skutecznego działania kompleksu potrzebne są automatyki precyzyjnej, urządzeń smarujących oraz elektrowni o łącznej mocy do 200-300 megawatów.