843 Shares 7210 views

Sos Pesto. Co jeść klasyczny sos włoski z

Słynny włoski sos "pesto", którego wiek jest ponad dwustu lat, jest niezastąpionym przyprawem dla wielu potraw kuchni śródziemnomorskiej, ale jest szczególnie smaczny z spaghetti, ryżem risotto i ravioli. Niezapomniany śródziemnomorski kolor i smak sosu przywiązuje się do tradycyjnych włoskich produktów składających się na jego skład. Nawiasem mówiąc, klasyczny sos pesto jest wyłącznie w moździerzu marmurowym lub porcelanowym, mieląc jego składniki drewnianym tłuczkiem. Stąd nazwa sosu, który pochodzi z czasownika pestare, które w języku włoskim oznacza "tarcie", "kruszenie". Nowoczesne gospodynie domowe starają się dać czas gotowania znacznie krócej, a kuchnie są teraz wyposażone w wiele wygodnych instrumentów ułatwiających pracę ręczną, w razie potrzeby można wymieniać zaprawę blenderem lub mieleniem mięsa.

Najczęstszym przepisem na sos jest zielona bazylia, orzechy sosnowe, parmezan, czosnek, sól i oliwa z oliwek. Niektóre z tych składników mogą się różnić. W niektórych włoskich obszarach do sosu dodawane są świeże lub suszone pomidory, a twardy ser parmezanowy uzupełnia miękkie owce. Są przepisy bez użycia orzechów lub receptur, zamiast orzeszków sosnowych nakryć migdały. Oprócz klasycznych składników, sos dodaje się z rukolą, szpinakiem, greckim lub orzeszkami ziemnymi, koperkiem, itp. Ale najbardziej niezbędnym i niezbędnym produktem jest oczywiście oliwa z oliwek zimnego tłoczenia, bez której prawdziwy sos pesto jest niemożliwy. Z tym, co jesz tego sosu? To przede wszystkim tradycyjne potrawy włoskie – spaghetti, ravioli i risotto. Jednak sos pesto jest doskonałym partnerem do różnych potraw warzywnych, rybnych i mięsnych, a także najczęstszych naczyń bocznych, które może stać się samowystarczalnym smacznym daniem.

Nadal istnieje wiele przepisów, w których można używać sosu pesto. Z czym oni jedzą klasyczny pesto? Często jest używany do pieczenia ryb i potraw mięsnych. Na przykład piec dorsza lub łososia, kładąc ryby w formie i zalać sosem pesto na wierzchu. Z tym co jeszcze jedzą? Ten sos jest bardzo ładnie marynowany kurczak, kawałki wołowiny lub wieprzowiny, które są następnie pieczone w piecu. Mięso staje się bardzo smaczne i zachowuje wszystkie soki podczas gotowania. Bardzo smaczne potrawy mięsne są uzyskiwane, jeśli przed grilowaniem rozprowadza się gorący sos z pesto. Z tym, co jesz to pyszne przyprawy? Często jest stosowany w kanapkach i przekąskach jako podstawa warstw mięsa lub warzyw, jak również w pizzerii z pomidorami i serem. Wreszcie, w tradycyjnych ciepłych włoskich sałatkach z makaronem i owocami morza, przyprawy są również używane z sosem pesto. Jego zastosowanie jest najszersze, a nawet nałożone na kawałek chleba, sos daje mu pikantny i bardzo oryginalny smak.

Jak gotować sos pesto? Klasyczny sos zielony przygotowywany jest z liści bazylii, orzechów sosnowych, które są przyjmowane w równych proporcjach, tartym serem owczym i serem parmezanowym, pokrojonym w kostkę lub dwoma czosnkiem, solą i oliwą z oliwek, która jest wylana w procesie mieszania wszystkich składników sosu w takiej proporcji, że nie jest zbyt duża. Gruby i nie za płynny. Wszystkie te produkty miesza się w moździerzu lub w mieszarce z konsystencją grubego kwaśnej śmietany.

W czerwonym sosie dodać trochę ocet balsamiczny i suszone lub świeże pomidory. Wszystkie składniki miesza się również w mieszarce, dodaje ocet i oliwę z oliwek do żądanej konsystencji. Powstały czerwony pesto doskonale pasuje do włoskiego makaronu, a także pieczonych bakłażanów i mięsa.

Słynny włoski sos, który zasługuje na zasadzie tej kuchni, od dawna przekracza granice państwa i podbija cały świat. Dlatego też będziemy cieszyć się smakiem i przygotować rozmaite potrawy, używając tego wspaniałego sosu jako przypraw dla nich.