554 Shares 4135 views

Izotopy – to różne rodzaje składników chemicznych o składzie jądra

Pamięć ludzka jest oparta na połączeniach asocjacyjnych i logicznych. Dlatego ważne jest dla nas, aby zorganizować rzeczywistość, rozpowszechniać jego składników na komórki i znaleźć system. W przeciwnym wypadku, pamięć nie chciał słuchać, a umysł – analizować. To nie przypadek w historii chemii w tak ważnym przełomem jest stworzenie układu okresowego pierwiastków – zlecenie, system i logiki rozstrzygający. Wpływ tego odkrycia była tak wielka, że inspiracją dla wielu. Na przykład, Lyubishchev genialnego rosyjskiego zarządzania czasem, opracowała własny system w celu stworzenia okresowego organizmów żywych. Cel ten nie został osiągnięty, ale fakt udowadnia znaczenie logiki do zrozumienia człowieka. Ale rzeczywistość jest bogatsza w piękne wzory. Na przykład, w głównym chemii tabeli niektóre elementy są w porządku wagowych. Dlaczego? Można odpowiedzieć jednym słowem – „izotopy”. Słowo to oznacza dosłownie „zajmować jedno miejsce.”

Ciężko pracować, nie pamiętam wszystkich

Okresowego – owoc ciężkiej pracy wielu naukowców, a nie tylko jego twórca. On pomysłowo stworzone zasady i okazało się, że podstawowe prawa. Ale masa rysunku, który widzisz poniżej każdego elementu – owoc wielu chemików, a na dodatek, jest niedokładne. Jak to może być? Być może już nigdy nie zwrócić uwagę, że liczba atomowa – pięknej liczby całkowitej. Ale waga – frakcja z ogromnej liczby miejsc po przecinku. Dlaczego? Izotopy tego samego błędu. Można to wytłumaczyć po prostu. Jeśli spojrzeć na dane dla „azot” element, w pobliżu atomowych liczbach masowych widać 14,0067. Jednakże, jeśli „złapać” wolną atom azotu, może ważyć i 10, a 25 jednostek atomowych. Są one różne. A co to za różnica? Izotop masa składa się z masy protonów i neutronów masy. Masa protony – stałą wartość, mianowicie sprawia elementu elementu (azot – azot). Ale atom neutronów może być bogaty, czy biedny. W przykładzie azotu może być 18 i tylko trzy części. – izotopy atomów rodzaju elementu jest na podstawie liczby neutronów w jądrze. Znaleźliśmy 16 izotopy azotu. Niektóre inne elementy sprawy i więcej.

Co naukowcy zrobić?

Gdybyście byli naukowcy, co byś zrobił? Jak napisać tablicę do tabeli do obliczenia? Można by oczywiście przyjąć średnią arytmetyczną. Ale wiele izotopy – To jest bardzo niestabilne przedmioty, niektóre z nich – sztucznie stworzone. Dlatego błędem byłoby przeprowadzenie obliczeń z naciskiem na niedokładnych danych. Naukowcy wykonane inaczej – są obliczane w stosunku do masy atomowej elementu naturalnego rozpowszechnienia izotopu. W rezultacie, prawdopodobieństwo, że dowolna wyszukiwania trafisz go w jednostkach masy izotopu 14, jest bardzo wysoka. Jądro izotopu, stwierdzono przypadkowe najprawdopodobniej zawierają 7 protonów i 7 neutronów.

Przyczyny rozbieżności

Dlaczego masa atomowa nie jest całkowicie dokładne? Ze względu na jej zawarcie jest indukcyjnie – od prywatnych do ogólnego. Nie znamy dokładnego składu Ziemi pod skorupą, nie mamy zbadane geologicznie nawet tylko całą powierzchnię Ziemi. W związku z tym liczba atomowa masa – prawdopodobieństwo. Opiera się na wiedzy, że ludzie mają dzisiaj. Dlaczego naukowcy to odpowiada? Ponieważ większa dokładność jest potrzebna tylko do fizyki molekularnej, dla obliczenia liczby trywialnego błędu mogą być ignorowane. Jednak naruszenie procedury wagowych obyanyaetsya tym, że właściwości chemiczne znacznej liczby cząstek naładowanych – protony. I to przez liczbę protonów i elementy są połączone szeregowo.