380 Shares 2330 views

Stare słowa i ich znaczenie. Wartość starych rosyjskich słów

Słownik – zbiór wszystkich słów, których używamy. Osobną grupę w leksykonie można uznać za stare słowa. Są w języku rosyjskim dużo, a należą do różnych okresów historycznych.

Co to jest rocznika słowa

Ponieważ język jest integralną częścią historii narodu, a słowa, które są używane w tym języku mają wartość historyczną. Stare słowa i ich znaczenie może dużo powiedzieć o jakie wydarzenia miały miejsce w życiu ludzi w danej epoce, a niektóre z nich były wielkie znaczenie. Lub starszych, słowa nie są aktywnie wykorzystywane w naszych czasach, ale obecne w słownictwie ludzi, napisany w słowniki i leksykony. Często można je znaleźć w dziełach sztuki.

Na przykład, w poemacie Aleksandra Puszkina Sergeevicha czytamy następujący fragment:

„Tłum potężni synowie,

Z przyjaciółmi w dużej Gridnitsa

Vladimir słońcem biesiadowanie,

Mniejsza córka dał

Dla dzielnego księcia Rusłan”.

Oto słowo „Gridnitsa”. Teraz nie używa, ale w czasach księcia Włodzimierza, oznaczało to duży pokój, w którym książę ze swoją świtą umieszczoną festiwale i święta.

historyzm

Stare słowa i ich oznaczenie są różnego rodzaju. Według naukowców, są one podzielone na dwie duże grupy.

Historyzm – słowa, które są aktywnie wykorzystywane do rozumu, który wyszedł z użycia pojęć, które reprezentują. Na przykład, „płaszcz”, „Poczta” pancerz „archaizmy, itp – to słowa, które oznaczających pojęcia znane nam innymi słowy, na przykład, usta – usta, policzki. – policzki, szyja – szyi.

W dzisiejszym wystąpieniu, co do zasady, nie są one używane. Clever słów i ich znaczeń, których wiele nie rozumieją, na naszej mowie potocznej nie są typowe. Ale one nie znikają całkowicie nieaktualne. Historyzmu i archaizmy pisarze wykorzystywane do szczerze opowiadają o przeszłości narodu, te słowa są nośnikami smak epoki. Historyzm można zgodnie z prawdą powiedzieć nam o czymś, co wydarzyło się kiedyś w innych okresach w naszym kraju.

archaizmy

W przeciwieństwie do historyzmu archaizmy reprezentują zjawiska, które możemy napotkać we współczesnym życiu. Ta inteligentna słowa i ich znaczenie nie różnią się od zwykłych dla nas słowa, tylko brzmią inaczej. Archaizmy są różne. Są tacy, którzy różnią się od zwykłych słów tylko niektóre cechy pisowni i wymowy. Na przykład, grad, a miasto, złota i złota Mlada – młoda. Ten fonetyczne archaizmy. W 19 wieku było wiele takich słów. To klob (klub), Stora (zasłona).

Jest to grupa archaizmów z przestarzałych przyrostków, takich jak Muzeum (muzeum), assistance (pomoc), rybaków (rybaków). Najczęściej spotykamy archaizmy leksykalne, na przykład, oko – oko, prawa ręka – prawa ręka Shuitsev – lewa ręka.

Jako historyzm, archaizmy są wykorzystywane do tworzenia specjalnego świat fikcji. Tak, Aleksandr Siergiejewicz Puszkin często używany język archaiczny dać swoje prace patosu. Jest to wyraźnie ilustruje poematu „Prorok”.

Słowa Starożytnego Rus

Starożytny Rus dał dużo nowoczesnej kultury. Ale wtedy nie było specyficzne środowisko leksykalne, niektóre z tych słów, z których zostały zachowane w nowoczesnym języku rosyjskim. A niektóre nie są w ogóle stosowane. Stare przestarzałe rosyjskie słowo ery dać nam wyobrażenie o pochodzeniu języków wschodniosłowiańskich.

Na przykład, starożytne klątwy. Niektóre z nich są bardzo dokładnym odzwierciedleniem negatywnych cech osoby. Joe Blow – mówcę, Ruhm – beksa Tolokonov czoło – głupcem zahuhrya – rozczochrany mężczyzna.

Wartość starych rosyjskich słów czasami różnią się od wartości korzeniowych we współczesnym języku. Wszyscy wiemy, że słowo „siganut” i „siei”, mają na myśli szybki ruch w przestrzeni. Stare rosyjskie słowo „porządek” oznacza najmniejszą jednostkę pomiaru czasu. W jednym MIG zawierał 160 Whitefisha. Największe wartości pomiarowe są uważane za „dalsze odległości”, która jest równa 1, 4 roku świetlnego.

Starożytne słowa i ich znaczenie są omówione przez naukowców. Starożytne monety są uważane nazwiska, które były używane w starożytnym Rosji. Na monety, które pojawiły się w ósmym i dziewiątym wieku w Rosji zostały przywiezione z kalifatu arabskiego, użył nazwy „coon”, „Nogata” i „cut”. Potem były pierwsze rosyjskie monety – to zlatniki i srebrników.

Przestarzałe słowa z wieku 12 i 13

Pre-Mongol okres w Rosji, 12-13 wieku, charakteryzuje się rozwój architektury, która została następnie zwanej architektury. Odpowiednio, a potem była warstwa słownictwo związane z budową i wznoszeniem budynków. Niektóre słowa zostały następnie pojawiają się we współczesnym języku, ale wartość starego rosyjskiego słowa przez cały ten czas nie zmieniło.

Podstawą życia Rosji w 12. wieku był fortecą, które wówczas nazywano „Detinets”. Nieco później, w 14 wieku, termin „Kreml”, który był wtedy również oznaczać miasta. Słowo „Kreml” byłoby przykładem jak zmienić stare przestarzałe rosyjskie słowo. Jeśli Kreml jest jeden, jest siedzibą głowy państwa, a następnie Kremlins było wiele.

W 11 i 12 wieku w Rosji do budowania miast i twierdz drewna. Ale nie mógł się oprzeć naporem Mongołów-Tatarów. Mongołowie, mieszczących się podbić ziemię, tylko odważą drewnianą fortecę. Stał kamienny miasta Nowogrodu i Pskowa. Po raz pierwszy słowo „Kreml” pojawia się w kronikach Tver w 1317 roku. Jest to równoznaczne ze starożytnego słowa „kremnik”. Następnie zostały one zbudowane Kremlu w Moskwie, Tule i Kołomna.

Społeczny i estetyczny Rola archaizmów w literaturze klasycznej

Starożytne słowa, których dyskusja jest często znaleźć w artykułach naukowych, często stosowane przez rosyjskich pisarzy, aby ich mowy bardziej wyrazista grafika. Aleksandr Siergiejewicz Puszkin w swoim artykule opisano proces tworzenia „Borysa Godunowa”: „Próbowałem odgadnąć języka czasie.”

Mihail Yurevich Lermontow zastosowano również w swoich pracach stare słowa i ich znaczenie odzwierciedla dokładnie realiów czasu, z którego zostały one podjęte. Najstarszych słowa pojawiają się w swojej pracy „ta piosenka cara Iwana Vasilyevich”. To, na przykład, "Veda", "Och, goj ESI" Ali ". Ponadto, Aleksandr Nikołajewicz Ostrowski pisał prace, w których wielu starych słów. Ten "Dmitrij The Pretender", "Wojewoda", "Kozma Minina Zaharich-Sukhoruk".

Rola słów ostatniej epoki w literaturze współczesnej

Archaizmy pozostał popularny w literaturze 20 wieku. Przypomnijmy słynne dzieło przez ILF i Pietrow „The Twelve Chairs”. Tutaj, stare słowa i ich znaczenie mają charakterystyczny, żartobliwy ton.

Na przykład w opisie razy wieś Ostap Bender Vasyuki znaleźć frazę „jednooki nie spuszczał z oka tylko buty grossmeysterovoy”. Służy do cerkiewno-słowiańskiego archaizmów kolorze iw innym odcinku: „Ojciec Fiodor był głodny. Chciałem go do bogactwa. "

Błędy stylistyczne podczas korzystania historyzm i archaizmy

Historyzm i archaizmy może znacznie upiększyć fikcję, ale ich stosowanie nieudolny śmiech. Starożytne słowa, dyskusja, która jest często bardzo zajęty, co do zasady, nie może być używany w mowie potocznej. Jeśli zaczniesz prosząc przechodnia: „Dlaczego zima otwarty dekolt z was,” on nie rozumiem (odnosząc się do szyi).

W przemówieniu gazety wykazało również, nieodpowiednie użycie historyzmu i archaizmów. Na przykład: „Dyrektor szkoły privechayut młodych nauczycieli, którzy przybyli do praktyki” Słowo „nie porzucić” jest synonimem słowa „Welcome”. Czasami studenci są wkładane do ich kompozycje archaizmów, a tym samym nie dają bardzo jasne, a nawet śmieszne. Na przykład: „Olga przybiegła z płaczem i powiedziała Tatiana Iwanowna o zniewagę.” Dlatego, jeśli chcesz używać starego słowo oznaczające interpretacja, czyli muszą być absolutnie jasne dla ciebie.

Przestarzałe słowa Fantasy i science fiction

Każdy wie, że zyskał ogromną popularność w naszych czasach takich gatunków jak fantasy i science fiction. Okazuje się, że w fantazji pracuje gatunek, stare słowa są szeroko stosowane, a ich znaczenie nie zawsze jest oczywiste dla współczesnego czytelnika.

Pojęcia takie jak „sztandar” i „palcem”, czytelnik może zrozumieć. Ale czasami są bardziej skomplikowane słowa, takie jak „Caumont” i „zaszczepić”. Muszę powiedzieć, że wydawcy nie zawsze akceptują nadmiernego stosowania archaizmów. Ale są też prace, w których autorzy są stosowane z powodzeniem historyzm i archaizmy. Współpracuje z serii „słowiańska fantasy.” Na przykład powieści Maria Stepanova 'Walkiria', Tatiana Korostyshevsky "matka z czterech stron świata," Maria Semenova "Wilczarz" Denis Novozhilov „Far Far Away królestwa. Wojna o tron ".