434 Shares 4429 views

Najszybszy naddźwiękowy samolot na świecie. Rosyjski naddźwiękowy samolot

Zwykły samolot pasażerski lecący z prędkością około 900 km / h. Wojskowy myśliwiec odrzutowy może osiągnąć około trzy razy szybciej. Jednak nowoczesne inżynierowie z Rosji i innych krajów są aktywnie rozwija więcej maszyn szybkoobrotowych – hipersoniczne samolotu. Jakie są Specyfika pojęć?

Kryteria hipersonicznych samolotów

Co to naddźwiękowy samolot? Zgodnie z powszechnie rozumiane jako maszynę zdolną do latania z prędkością wielokrotnie wyższych niż dźwięk. Podejścia do badania pewnych konkretnych wskaźników, to inna. Ukazuje metodologia, w którym samolot powinien być traktowany jako Hypersonic, jeśli jest wielokrotnością większa niż najszybsze wykonanie nowoczesnych urządzeń prędkością ponaddźwiękową. Co stanowi około 3-4 tys. Km / h. Oznacza to, że naddźwiękowy samolot, jeśli się tej metody, należy osiągnąć prędkość 6 tys. Km / h.

Bezzałogowe pojazdy i eksploatowany

Podejścia badaczy mogą się również w aspekcie ustalenia kryteriów włączenia urządzenia do samolotów. Istnieje wersja, że do tych uzasadnionych obaw tylko te maszyny, które są kontrolowane przez człowieka. Jest to punkt widzenia, zgodnie z którą samolot może być również rozważone i bezzałogowe. Dlatego niektórzy analitycy klasyfikować maszyny tego typu, do tych, które są przedmiotem kontroli ze strony człowieka, a te, które działają w sposób niezależny. Taki podział może być uzasadnione, ponieważ drony mogą mieć znacznie groźniejszych właściwości techniczne, na przykład, pod względem prędkości i przyspieszeń.

Jednak wielu badaczy uważa hipersoniczne samolotu jako pojedynczy pojęcie, dla których wskaźnik kluczowy – prędkość. Czy za sterami maszyny osoba siedzi lub urządzenia sterowanego robota – Najważniejsze, że samolot znajdował się wystarczająco szybko.

Rise – samodzielnie lub z pomocą innych?

Ukazuje Klasyfikacja hipersoniczne samolotu, który oparty jest – w celu sklasyfikowania ich w kategorii tych, które są w stanie podjąć na własną rękę, lub tych, którzy wymagają zakwaterowanie dla mocniejszego pojazdu – rakiety lub samolotu transportowego. Jest to punkt widzenia, na których urządzeniach tego typu zasadnie przypisać głównie te, które są zdolne do startu na własną rękę lub z minimalnym zaangażowaniem innych typów urządzeń. Jednak ci badacze, którzy wierzą, że głównym kryterium, które charakteryzuje hipersoniczne samolotów – prędkość powinna być najważniejsza w każdej klasyfikacji. Czy jest to przypisanie urządzenia do bezzałogowy, sterowany w stanie zdjąć na własną rękę lub z innymi samochodami – jeżeli odpowiedni wskaźnik osiąga wartości powyżej, oznacza to, że mówimy o hipersonicznych samolotów.

Główne problemy Hypersonic rozwiązań

Hypersonic koncepcje rozwiązań – od wielu dziesięcioleci. Przez lata rozwoju odpowiedniego typu urządzeń na świecie inżynierów rozwiązać szereg istotnych problemów, obiektywnie utrudniania umieścić kwestię „hipersoniczne” na strumieniu – jak organizację produkcji turbośmigłowy samolot.

Główną trudność w projektowaniu hipersonicznych samolotów – stworzenie mechanizmu, który może być w wystarczającym stopniu energooszczędny. Kolejny problem – wyrównanie wymaganego urządzenia ochrony termicznej. Fakt, że prędkość samolotu hipersonicznych w wartościach, które rozważaliśmy powyżej, sugeruje silne nagrzewanie ciała w wyniku tarcia o atmosferę.

Dzisiaj patrzymy na kilku próbkach udanych prototypów samolotów odpowiedniego typu, których twórcy byli w stanie znacząco naprzód pod względem skutecznego rozwiązania wspomnianych problemów. Mamy teraz uczyć najbardziej znanych globalnych zmian w odniesieniu do tworzenia hipersonicznych samolotów tego typu.

Najszybszy samolot Boeing

Najszybszy naddźwiękowy samolot na świecie, według niektórych ekspertów, jest to amerykański Boeing X-43A. Na przykład, w czasie testów urządzenia, na którym odnotowano, że osiągnięta prędkość przekraczającą 11 tys. Km / h. To jest około 9,6 razy szybciej niż prędkość dźwięku.

Co jest szczególnie godny uwagi naddźwiękowy samolot X-43A? Charakterystyka samolotu w następujący sposób:

– maksymalna szybkość zapisane na badaniach, – 11 do 230 km / h;

– rozpiętość – 1,5 M;

– długość kadłuba – 3,6 M;

– Silnik – współbieżne, Supersonic Combustion Silniki strumieniowe;

– paliwo – tlen atmosferyczny, wodór.

Można zauważyć, że maszyna przedmiotem jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska. Fakt, że paliwo stosowane w praktyce polega na tworzeniu się toksycznych produktów spalania.

Naddźwiękowy samolot X-43A został opracowany wspólnie przez inżynierów NASA, jak również firm Orbical Science Corporation i Minocraft. Samolot powstał około 10 lat. Jej rozwój zainwestowano około 250 mln. Dolarów. Koncepcyjne nowość uważane samolot, który został zaprojektowany, aby przetestować najnowsze technologie, aby zapewnić funkcjonowanie ciągu silnika.

Rozwój od Orbital Science

Firma Orbital Science, które, jak wspomniano powyżej, udział w tworzeniu urządzenia X-43A, udało się również stworzyć własną hipersoniczne samolotów – X-34.

Jego prędkość maksymalna – ponad 12.000 kilometrów na godzinę .. Jednakże, w testach praktycznych nie został osiągnięty – w rzeczywistości, nie udało się osiągnąć ten cel, jak pokazano na płaszczyźnie X43-A. Oglądane samolot przyspieszyć wykorzystanie rakiet „Pegasus”, działająca na paliwo stałe. Maszyna X-34 został przetestowany pierwszy w 2001 roku. Oglądane samolotów znacznie większe jednostki z Boeinga – o długości 17,78 metrów, skrzyde – 8,85 m Maksymalna wysokość maszyny Hypersonic od Orbical Nauki. – 75 kilometrów.

Samolot z Ameryki Północnej

Innym znanym naddźwiękowy samolot – X-15, wydane przez firmę północnoamerykańskim. Ta jednostka analityków przypisywać eksperymentalnej.

Jest wyposażone w silniki rakietowe, które powoduje powstanie niektórych ekspertów nie przypisać je w rzeczywistości, do klasy samolotów. Jednak silnik rakietowy obecność umożliwia maszynę, w szczególności aby stacje orbitalne loty. Na przykład, podczas jednej z prób w tym trybie został przetestowany przez pilotów. Urządzenie Cel X 15 – badania specyfiki hipersonicznych oceny lotu różnych rozwiązań projektowych i funkcji nowych materiałów, takich jak sterowanie maszyną w różnych warstwach atmosfery. Warto zauważyć, że koncepcja projektu została zatwierdzona w 1954 roku. X-15 latania z prędkością większą niż 7 tys. Km / h. Zakres jego lot – więcej niż 500 km, wysokość jest większa niż 100 km.

Najszybszy samolot produkcja

Badaliśmy powyżej pojazdów Hypersonic rzeczywiście należą do kategorii badań. Będzie to przydatne do rozważenia pewne modele produkcji samolotów, blisko cech Hypersonic, czy są (w różnym metodologii) im.

Wśród tych maszyn – amerykański rozwój SR-71. Samolot, niektórzy badacze odnoszą się zazwyczaj do Hypersonic, ponieważ jego prędkość maksymalna wynosi około 3.700. Km / h. Wśród jego najbardziej uderzających cech – Off masy, która jest większa niż 77 ton. długość pojazdu – ponad 23 metrów, rozpiętość – więcej niż 13 m.

Jest uważany za jeden z rosyjskich MiG-25, najszybszych samolotów wojskowych. Urządzenie może osiągnąć prędkość ponad 3,3 tys. Km / h. Maksymalna masa startowa samolotu rosyjskiego – 41 ton.

Zatem decyzje produkcyjne rynku, blisko cech hipersonicznych, Federacji Rosyjskiej – jeden z liderów. Ale co o rozwoju sytuacji w rosyjskiej części „klasycznej” hipersonicznych samolotu? Czy inżynierowie z Federacji Rosyjskiej, aby stworzyć rozwiązania, konkurencyjnym samochodem od Boeinga i Orbital scence?

Rosyjskie pojazdy Hypersonic

W tej chwili Rosyjski naddźwiękowy samolot jest w fazie rozwoju. Ale ona jest bardzo aktywna. Mówimy o samolot Ju-71. Jego pierwsze testy, według doniesień w mediach, odbyły się w lutym 2015 w Orenburg.

Oczekuje się, że samolot będzie używany do celów wojskowych. Tak, urządzenie naddźwiękowy może, jeśli to konieczne, aby zapewnić atak broni na długich dystansach, aby monitorować teren, ale jest również zaangażowany jako element samolot szturmowy. Niektórzy badacze uważają, że w latach 2020-2025. SMF przybyć około 20 danego typu samolotu.

W mediach pojawiają się doniesienia, że Rosja rozważane naddźwiękowy samolot zostanie umieszczona na pocisków balistycznych „SARMAT”, który również znajduje się na etapie projektowania. Niektórzy analitycy uważają, że opracowanie hipersoniczne maszynowy Ju-71 – jest to nic innego jak głowicy, które muszą być oddzielone od pocisków balistycznych w końcowej fazie lotu, a potem, ze względu na wysoką charakterystyką zwrotności samolotu do przezwyciężenia systemów obrony przeciwrakietowej.

Projekt „Ajax”

Wśród najważniejszych projektów związanych z rozwojem hipersonicznych samolotów – „Ajax”. Będziemy uczyć się go w szczegółach. Naddźwiękowy samolot „Ajax” – koncepcyjny rozwój inżynierów radzieckich. W środowisku naukowym na temat jej rozmów rozpoczęła się w latach 80-tych. Wśród najważniejszych cech – obecność systemu ochrony termicznej, który jest zaprojektowany, aby chronić obudowę przed przegrzaniem. Zatem twórcy urządzenia „Ajax” będzie oferować rozwiązania jednego z „Hypersonic” problemów opisanych powyżej nas.

Tradycyjne obwód ochrony termicznej aparaty latające wymaga umieszczenia na materiałach specjalnych ustrojowych. „Ajax” deweloperzy zaproponował inną koncepcję, zgodnie z którą nie ma chronić urządzenie od zewnętrznego ogrzewania i przyznając ciepła do urządzenia, przy jednoczesnym zwiększeniu jego źródło energii. Głównym konkurentem Radzieckiego maszynie uznano za naddźwiękowy samolot, „Aurora”, stworzony w Stanach Zjednoczonych. Jednak ze względu na fakt, że projektanci Związku Radzieckiego znacznie rozszerzył możliwości koncepcji, nowy rozwój zostało powierzone z szerokiego zakresu zadań, takich jak badania. Można powiedzieć, że „Ajax” – hipersoniczne uniwersalnego samolotu.

Rozpatrzmy bardziej szczegółowo innowacji technologicznych oferowanych przez inżynierów z ZSRR.

Zatem radzieccy konstruktorzy „Ajax” zaproponował wykorzystanie ciepła wytwarzanego w wyniku płatowca tarcia atmosfery, przekształcania w energię użyteczną. Z technicznego punktu widzenia można to osiągnąć przez umieszczenie urządzenia w innych powłok. W wyniku tego, że tworzą coś w rodzaju drugiego ciała. Jego wgłębienie ma wypełniać niektóre katalizatora, na przykład, mieszaninę wody i materiału palnego. Warstwa izolacji cieplnej z materiału twardego „Ajax” będzie wymieniane w cieczy, który z jednej strony, w przypadku ochrony silnika, z drugiej zaś – przyczyniłoby się do reakcji katalitycznej, która jednak może być dołączony przez efekt endotermiczny – przepływu ciepła od zewnętrznej części wewnątrz obudowy. Teoretycznie, chłodzenie zewnętrznej części urządzenia może być cokolwiek. Nadmiar ciepła z kolei zakłada się wykorzystać do poprawy wydajności silnika samolotu. Ponadto, technologia ta pozwoli paliwa w celu wytworzenia w wyniku reakcji i rodzaju wolnego wodoru.

Obecnie dostępne do publicznej wiadomości informacji na temat kontynuacji rozwoju „Ajax” dostępnej, ale naukowcy uważają, że wprowadzenie bardzo obiecujących koncepcji radzieckich w praktyce.

Chińskie samochody Hypersonic

Konkurentem USA i Rosji na rynku Hypersonic rozwiązań staje Chin. Wśród najbardziej znanych wzorów inżynierów z Chin – Aircraft WU-14. Jest to kontrolowane naddźwiękowy szybowiec, który jest umieszczony na rakiety balistycznej.

IDB uruchamia samolotu do miejsca, w którym samochód gwałtownie w dół podlatuje, rozwijając prędkość hipersoniczna. Urządzenie chińskiej może być zamontowany w różnych IDB mający od 2 do 12 tysięcy. km. Stwierdzono, że podczas testów urządzenie WU-14 był w stanie osiągnąć prędkość ponad 12 tys. Km / h, stając się tak w najszybszym hipersonicznych samolotu według niektórych analityków.

Jednak wielu badaczy uważa, że rozwój Chin nie jest całkiem uzasadnione w odniesieniu do klasy samolotów. W ten sposób wspólna wersja, w którym urządzenie ma być klasyfikowany jako głowicy. I bardzo skuteczne. Podczas lotu w dół z prędkością nawet zaznaczonym najnowocześniejszy system obrony przeciwrakietowej nie może zagwarantować prawidłowego przechwytywania cel.

Można zauważyć, że rozwój pojazdów Hypersonic zajmowanych przez celów wojskowych, są również zaangażowane Rosji i Stanów Zjednoczonych. Tymczasem pojęcie rosyjski, dla których jest on przeznaczony do tworzenia odpowiedniego rodzaju maszyny, znacznie inny, o czym świadczą dane w niektórych mediach, od zasad technologicznych realizowanych przez Amerykanów i Chińczyków. Tak więc, twórcy Federacji Rosyjskiej skoncentrowany wysiłek w dziedzinie samolotu wyposażonego w silnik Silniki strumieniowe, które można uruchomić na ziemi. Rosja zamierza współpracować w tym kierunku z Indii. Hypersonic pojazdy stworzone dla rosyjskiej koncepcji, jak niektórzy analitycy mają niższe koszty i szersze zastosowanie.

W tym samym czasie Rosja hipersonicznych samolotu, którą wymieniony powyżej (U-71), zakłada się, według niektórych analityków jako czas wprowadzony ICBM. Jeśli to stwierdzenie jest prawdziwe, to możemy mówić o tym, co inżynierowie z Federacji Rosyjskiej pracują z dwóch popularnych miejsc w koncepcyjnego budowy hipersonicznych samolotów.

streszczenie

Tak, prawdopodobnie najszybszym naddźwiękowy samolot na świecie, pod względem samolotu, niezależnie od ich klasyfikacji, nadal jest to chińska maszyna WU-14. Mimo to należy rozumieć, że prawdziwe informacje na jego temat, w tym odnoszące się do badań, mogą być sklasyfikowane. Jest to zgodne z zasadami chińskich deweloperów, którzy są często w cokolwiek próbuje zachować swoją technologię wojskową w tajemnicy. Prędkość z najszybszych samolotów hipersonicznych – ponad 12000 kilometrów na godzinę .. To „dogania” wraz z rozwojem amerykańskiego X-43A – wielu ekspertów uważa, że jest najszybszy. Teoretycznie naddźwiękowy samolot X-43A i chiński WU-14 można nadrobić zaległości w rozwoju Orbical Science, w przeliczeniu na wysokości ponad 12 tys. Km / h.

Charakterystyka rosyjskiego samolotu U-71 nie została jeszcze ujawniona publicznie. Jest możliwe, że będą one zbliżyć się do parametrów chińskiego samolotu. Rosyjscy inżynierowie również prowadzić do rozwoju Hypersonic samolotów zdolnych do startu ICBM nie oparte, i na własną rękę.

Obecne projekty naukowców z Rosji, Chin i Stanów Zjednoczonych w ten czy inny sposób związane z wojskowych. Naddźwiękowy samolot, niezależnie od ich ewentualnego klasyfikacji, są traktowane przede wszystkim jako nośnik broni, najprawdopodobniej jądrowej. Jednak w pracach naukowców z całego świata spotykają się tezy, że „HYPERSOUND” jak techniki jądrowej, to może równie dobrze być spokojny.

To do nadejściem niedrogich i niezawodnych rozwiązań do zorganizowania masowej produkcji samochodów o odpowiednim typie. Korzystanie z takich urządzeń jest możliwe w najróżniejszych sektorach rozwoju gospodarczego. Największe zapotrzebowanie na hipersonicznych samolotów mogą znaleźć w przemyśle kosmicznym i badań.

Jako koszt danego technologii zainteresowania maszyny produkcyjnej inwestowania w tych projektów może rozpocząć wykonywanie działalności transportowej. korporacje przemysłowe, dostawców różnych usług mogą zacząć zastanawiać się „HYPERSOUND” jako narzędzie do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw w zakresie organizacji komunikacji międzynarodowej.