285 Shares 7640 views

Co jest ACS? instalacja artyleryjski samojezdny: klasyfikacja, oznaczenie

Samobieżne jednostki artyleryjskie (SAU) nazywa wozów bojowych, które są niczym więcej niż samobieżnego podwozia montowane artylerii. W codziennym życiu jest czasem nazywany dział samobieżnych lub artsamohodami. W tym artykule przyjrzymy się, co jest ACS, w których są one stosowane jako niejawne i różnią się od innych rodzajów broni.

streszczenie

Więc, co jest ACS? W szerokim sensie jako ACS widać wszystkie pojazdy bojowe, które są uzbrojone w karabiny. Jednakże, w wąskim znaczeniu do ACS obejmują tylko te maszyny, które są uzbrojone w karabiny i haubic, ale nie są czołgi i pojazdy opancerzone.

SAU różne rodzaje, jak również ich zakres. Mogą być kołowe lub gąsienicowe podwozie, aby bronić czy nie bronić zbroję, mają stałe lub wieża zamontować główną broń. Wiele artyleria samobieżna świata, wyposażonego w instalacje wieżowe, przypominają czołgi. Jednak różnią się one znacznie od zbiorników do stosowania taktycznego i równowagi „obronnych broni.”

Samojezdny jednostka artylerii (ACS) rozpoczął swoją historię w czasach, kiedy pierwsza armaty i pojazdy opancerzone – na początku 20 wieku. Ponadto, z punktu widzenia współczesnej nauki wojskowej, pierwsze czołgi francuskie wkrótce analogowego później SAU niż zbiorniki. W środkowej i drugiej połowy XX wieku w krajach wiodących nastąpił okres szybkiego rozwoju wszystkich rodzajów samobieżnej artylerii.

Na początku XXI wieku, dzięki masywnej skok nauk wojskowych, automatycznej regulacji, według wielu ekspertów, zaczął domagać się wyższość wśród innych pojazdów opancerzonych. Wcześniej, to z pewnością należał do zbiorników. Rola ACS w warunkach współczesnych bitew wojskowych rośnie każdego roku.

Historia rozwoju

Na polu bitwy I wojny światowej używany jednostki z własnym napędem, skonstruowanych na bazie samochodów ciężarowych, ciągników lub robota. Później, wraz z rozwojem zbiorników, inżynierowie sobie sprawę, że baza zbiornik jest najlepiej nadaje się do instalacji potężnych systemów artyleryjskich. Niezbrojonych pistolety na podwoziu nie były również zapomniane, ponieważ słyną z dużej mobilności.

W Rosji, pierwszy opancerzony ACS oferowane syna D. I. Mendeleeva – VD Mendelejewa. Podczas pierwszej wojny światowej i wojny domowej aktywnie wykorzystywane pistolet 72-milimetrową Lander, zbudowany na bazie samochodu ciężarowego „Russo-Balt”. Kabiny niektóre z nich nawet częściowo opancerzony. W latach 20. ubiegłego wieku rozwój ACS zaangażowanego w ZSRR, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, ale większość z tych projektów nie jest niczym więcej niż zastępczej instalacji.

Kiedy Związek Radziecki i Niemcy zaczęły aktywnie rozwijać swoje siły pancerne, możliwość masowo instalowane na artylerii zbiornika podwozie. Tak więc, w Związku Radzieckim, na podstawie T-35 czołgów T-28 i prototypowych dział samobieżnych SU-14 został stworzony. W Niemczech do konwersji pod SAU wykorzystywane przestarzałych czołgów Pz Kpfw I.

II wojny światowej wymaga wykorzystania wszystkich uczestników. Niemcy Massed produkowane ACS na podstawie starych i przechwyconych zbiorników. Opierając się na własnych maszynach, zrobili bardziej prosty i tani montaż. Historia znalazły się takie modele niemieckie: StuG III i StuG IV, Hummel i Wespe, dział samobieżnych „Ferdinand” (tzw bojowników Hetzer i Elefant tank) i kilka innych. Od końca 1944 roku produkcja ACS w Niemczech przekroczyła Masowa produkcja zbiorników.

Armia Czerwona zaczęła walczyć bez seryjnego samobieżnej artylerii. Produkcja jednym samobieżnej haubicy SU-5 został zatrzymany w 1937 roku. Ale w lipcu 1941 roku, był dział samobieżnych ZIS-30 typu zastępczym. A w przyszłym roku linia montażowa poszedł karabiny szturmowe modelu SU-122. Później przeciwwaga niemieckie ciężkie pojazdy opancerzone pojawiły się słynne SU-100 i ISU-152.

inżynierów brytyjskich i amerykańskich skoncentrowali swoje siły są głównie w produkcji samobieżnych haubic. Tak było model: Sexton, Bishop, M12 i M7 Priest.

Ze względu na rozwój głównych czołgów, konieczność użycia broni szturmowych zniknął. System anty-rakietowej z helikopterów z powodzeniem może zastąpić niszczyciel czołgów. Ale haubice i armaty przeciwlotnicze rozwijają się tak daleko.

Jako ACS ich zakres rosło klasyfikacji. Rozważmy rodzaje dział samobieżnych, pojawiające się w nauce wojskowej dzisiaj.

niszczyciel czołgów

Jak sama nazwa wskazuje, takie maszyny wojenne są wyspecjalizowane w niszczeniu pojazdów opancerzonych. Zazwyczaj otrzymuje się je tak długo, półautomatyczne WEAPONS lufę broni o kalibrze 57 mm do 100 mm z jednolitej metody ładowania, która umożliwia uzyskanie wysokiego współczynnika pożaru. Ciężkie niszczyciel czołgów, mające na celu walkę z samą maszynę wroga i ciężkie czołgi mogą być uzbrojone w długie tubusem pistoletów podzielić ładowania, których kaliber sięga do 155 mm. Urządzenia tej klasy są nieskuteczne przeciw piechocie i fortyfikacji. Skok w rozwoju, jakie otrzymali w czasie II wojny światowej. Charakterystycznymi przedstawicielami niszczyciel czołgów z czasów to radzieckie działa samobieżne SU-100 i modelu niemieckiego „Jagdpanther”. Obecnie instalacja tej klasy ustąpiła systemów antyrakietowych i śmigłowców bojowych, które są o wiele bardziej skuteczne w radzeniu sobie ze zbiorników.

karabiny szturmowe

Są to pojazdy pancerne do wsparcia ogniowego czołgów i piechoty. ACS tego typu dużych uzbrajania (105-203 mm), lub krótko długo lufę dział, które łatwo trafić obronny pozycje piechoty. Ponadto, karabiny szturmowe mogą być skutecznie wykorzystane przeciwko zbiorników. Ten typ samobieżnych armat, a także przeszłość, aktywnie rozwijany w czasie II wojny światowej. Oczywiste przykłady niemieckich karabinów szturmowych napędem stalową StuG III, StuG H42 i Brummbar. Spośród urządzeń Radzieckich wyróżnić SU-122 i SU-152. Po wojnie rozwój głównych czołgów doprowadziły do tego, że zostały one uzbrojenie karabiny dużego kalibru, mogących uderzające fortyfikacje wroga bez problemów i opancerzone cele. Zatem konieczność użycia broni szturmowych zniknął.

Samobieżne haubice

Są mobilne narzędzia do ognia z ukrytych stanowisk. W rzeczywistości napędem analogowym holowany artylerii. Takie systemy ACS uzbrojony kalibru artylerii od 75 do 406 milimetrów. Mieli niewielki Ballistic książkę, która chronionego wyjątkiem od ognia przeciw-baterii. Od samego początku, rozwój artyleria samobieżna opracowanego i samobieżnych haubic. Pistolety z dużego kalibru z wysokiej nowoczesnych systemów pozycjonowania mobilność i uczynić ten rodzaj uzbrojenia wśród najbardziej skuteczne w tym dniu.

Poszczególne powszechnie używanych haubice samobieżne kalibru większa niż 152 mm. Mogą uderzyć na wroga głowic nuklearnych, co sprawia, że można zniszczyć duże obiekty i grupy żołnierzy z niewielką liczbą strzałów. W czasie II wojny światowej, niemieckie samochody słyną Wespe i Hummel, amerykańskie haubice M7 (Priest) i M12, a także brytyjski Sexton działa samobieżne i bp. Związek Radziecki próbował założyć produkcję takich maszyn (model SU-5), w latach 40-tych ubiegłego wieku, ale ta próba nie powiodła się. Dziś, w nowoczesnej armii rosyjski stoi jeden z najlepszych samobieżnej haubicy na świecie – 2S19 „MSTA-S” kalibru 152 mm. W armiach państw NATO wart swojej alternatywne 155-mm samobieżnych armat „Paladin” w eksploatacji.

przeciw

SAU w tej klasie są półotwarte lub otworzyć urządzenie, uzbrojony w broń ppanc. Zazwyczaj są one zbudowane na bazie lekkiego pancernej obudowy zbiornika, które stały się nieaktualne z jego przeznaczeniem. Maszyny te charakteryzują się dobrym połączeniem ceny i wydajności i są dostępne w stosunkowo dużych ilościach. Jednak nadal stracił charakterystykę walki o specjalizacji maszynowego więcej. Dobrym przykładem niszczyciel czołgów z II wojny światowej to niemiecka maszyna Marder II i krajowe SU-76M. Zazwyczaj takie małe załączenia lub ustawienie srednekalibernymi broni. Jednak czasami są mocniejsza wersja, na przykład, niemiecki Nashorn kaliber 128 mm. Nowoczesne jednostki wojskowe nie są używane.

przeciwlotniczy

Jest to wyspecjalizowane armaty i karabiny maszynowe, których głównym zadaniem jest pokonanie niskiej wysokości i średnich samolotów i śmigłowców wysokości wroga. Zazwyczaj są one małego kalibru automatyczne pistolety czuwanie (20-40 mm) i / lub dużych pistolety kalibru (12,7-14,5 mm). Ważnym elementem systemu naprowadzania przeciwlotniczych było na szybko poruszających się celów. Czasami dodatkowo uzbrojony w rakiety typu „ziemia-powietrze”. W walce miejskiej, aw przypadkach, gdy jest to konieczne, aby oprzeć się dużych mas piechoty, karabiny przeciwlotnicze pokazał się jako dobrze nie być. W czasie II wojny światowej, szczególnie wyróżnia niemieckie działa przeciwlotnicze Wirbelwind i Ostwind, jak również ZSU-37 Radziecki. Nowoczesna armia rosyjska ma dwa ZSU uzbrojony: 23-4 ( "Shilka") i "Tunguska".

surogat

Są improwizowane pojazdy bojowe, mające na bazie samochodów dostawczych, ciągników artyleryjskich i ciągników. Rezerwacja w zastępczym SAU, z reguły brakuje. Wśród instalacji domowych dystrybucja takich klasa otrzymała 57-mm samobieżne przeciwpancerne pojazdów bojowych ZIS-30, który jest oparty na gąsienicowego ciągnika artyleryjskiego „Komsomolec”. Najszerzej używane maszyny zastępcze, nazistowskie Niemcy i faszystowskie Włochy z powodu braku innych pojazdów opancerzonych.

Typowym artyleria samobieżna ZSRR z powodzeniem łączy w sobie funkcje wielu klas. Oczywistym przykładem jest to model ISU-152. Niemcy przyklejona do strategii tworzenia wysoce wyspecjalizowanych dział samobieżnych. W konsekwencji, niektóre jednostki niemieckie są najlepsze w swoich klasach.

taktyka użytku

Aby zrozumieć, co ACS i czym one są, nauczmy się jak je wykorzystać w praktyce. Głównym celem samobieżnej artylerii na polu bitwy jest wspieranie innych rodzajów wojsk z ognia artyleryjskiego z ukrytych stanowisk. Ze względu na fakt, że ACS mają wysoką mobilność, mogą towarzyszyć zbiorników podczas przerw przez obronę przeciwnika, znacznie zwiększając możliwości bojowe wojsk pancernych i piechoty.

Wysoka mobilność daje również okazję do samobieżnej artylerii na atak wroga. Aby to zrobić, wstępnie oblicza wszystkie parametry fotografowania. ACS następnie przejść do pozycji wypalania i doprowadził do zmasowanego ataku na wroga bez zerowania. Po tym, oni szybko opuścić linii ognia, a do czasu, kiedy wróg będzie obliczyć położenie na uderzenia odwetowego, pozycja musi być pusty.

Jeżeli czołgów i piechoty zmotoryzowanej przerwy przez linię obrony, artyleria samobieżna może służyć jako udany broni ppanc. W tym celu, niektóre modele ACS dostać się do ich specjalnych pocisków amunicji.

W ostatnich latach, artyleria samobieżna zaczął być stosowany do zabijania snajperów, który ukrywa się w niewygodne do atakowania innych miejscach ognia.

Pojedyncze artyleria samobieżna, uzbrojony w pociski jądrowe może zniszczyć duże obiekty, grodziska, a także kieszenie wojsk wroga. W tym przypadku, pociski nuklearne ACS praktycznie niemożliwe do przechwycenia. Jednak zakres możliwych celów w docelowym amunicji artyleryjskiej mniejsza lub samolotów taktycznych rakiet, a także siła eksplozji.

układ

Najczęstszym zdecydowanie, maszyny samobieżne są zazwyczaj zbudowane na dnie zbiornika i światło opancerzonego podwozia pojazdów gąsienicowych. W obu przypadkach rozmieszczenie elementów i zespołów jest podobny. W przeciwieństwie do zbiorników, wieża znajduje się instalacja ACS w tylnej części obudowy pancerza, a nie w środku. W ten sposób proces dostarczania amunicji grunt jest znacznie ułatwione. Zespół silnik-przekładnia, rozmieszczone odpowiednio w przedniej i jego środkowej części. Ze względu na fakt, że skrzynia biegów znajduje się na dziobie, wskazane jest, że przednie koła są wiodącym. Jednak w obecnej ACS tendencji do stosowania napędu na tylne koła.

oddzielenie zarządzania, to jest ten sam – miejsce pracy kierowcy, znajduje się w pobliżu przekładni środkowej maszyny lub blisko jej lewej stronie. Silnik znajduje się pomiędzy punktem przedziału kierowcy i załogi. Walka przedział obejmuje amunicji i urządzeń dla mających broń.

Opisano także wykonania umieszczenia elementów i podzespołów, pistolet montażowy może tworzyć próbki zbiornika. Czasami robią oznaczają zatrudnienie zbiornika wieży zastąpiono specjalnym wieży z wysokości instrumentu i urządzeń do wskazówek. Tutaj jesteśmy z wami i dowiedzieć się ACS.