571 Shares 4948 views

Gry zespołowe: reguły gry w siatkówkę

Z pewnością wszyscy grali w siatkówkę przynajmniej raz w życiu. Zazwyczaj gra się w szkole podczas zajęć wychowania fizycznego. Ale czy często w tak młodym wieku staramy się zrozumieć reguły gry? Siatkówka, jak się wydaje, ma tylko dwie zasady: pokonać piłkę rękami i starać się, aby spadła na ziemię na podłogę. W rzeczywistości reguły gry są dużo większe. Jest oczywiste, że siatkówka jest sportem drużynowym, a zgodnie z zasadami każda drużyna musi mieć 6 osób plus 6 w rezerwie. Gra jest rozgrywana na boisku o prostokątnym kształcie, o długości 18 metrów i szerokości 9 metrów, podzielonym na dwie połówki siatką. Gracze każdego z zespołów przechodzą piłkę do siebie, pokonując ją rękami i starając się wysłać ją przez szczelną siatkę w taki sposób, że przeciwnik nie może tego złapać lub w ich odpowiedzi popełnił błąd.

Zasady siatkówki są takie, że zespół może otrzymać punkt w swojej grze tylko wtedy, gdy jest podawany, ale tylko wtedy, gdy zawodnicy popełniają błąd. Jeśli, biorąc pod uwagę piłkę, zespół jest mylony, a następnie traci prawo do następnego pola, z którym w rzeczywistości gra się zaczyna. Prawo rzucania piłki określa partia, w której uczestniczy sędzia i kapitan obu drużyn. Ten, który wygrał, ma prawo wybrać pitch lub pitch. Prawidłowo wyrzuć piłkę musi koniecznie latać nad siatką i nie dotykać jej w pewnych granicach.

Biorąc pod uwagę zasady gry w siatkówkę, zespół zwykle traci prawo do obsługi w następujących przypadkach:

  • Piłka dotknęła siatki lub nie dotarła do niej, a także przeleciała pod nią lub poza antenami restrykcyjnymi i taśmami;
  • Piłka dotykała gracza lub obcego obiektu;
  • Kula wyleciała z boiska i padła;
  • Chwileczkę wykonano nie z miejsca, z dwiema rękami, z kolei, rzucając ręką.

Obserwując zasady gry w siatkówkę, piłka może zostać pobita nie więcej niż trzy razy. Wszelkie uderzenia, odbiór lub transmisja muszą być wykonywane z lekkim dotknięciem. Jeśli gracz przesunął dłonie po siatce i dotknął piłki po stronie przeciwnika, jest to błąd, chyba że blokuje. Blokada nie ma prawa dotykać piłki po stronie przeciwnika, zanim skieruje go na drugą stronę drużyny. Blokowanie przepływu jest zabronione. Chwycenie siatki w obrębie pasów może być uważane za poprawne, a on pozostaje w grze. Jeśli jednak siatka dotknie odtwarzacz, będzie to uważany za błąd.

Jest też rodzaj gry, jak siatkówka plażowa. Jej zasady znacznie różnią się od klasycznych. Tak więc na przykład pojedynek odbywa się w miejscu, w którym jest piasek, a piłka ma większą średnicę. W przeciwieństwie do klasyków, w siatkówkach plażowych gracze nie mogą zmieniać się. Oznacza to, że jeśli ktoś został ranny, z powodu którego nie można dalej grać, jego drużyna liczy się z porażką. Ponadto gracze mogą się znajdować i poruszać się po swojej stronie całkowicie swobodnie. Kula może być również dostarczana dowolnie: przez dmuchanie od dołu lub do góry, za pomocą przedramienia lub pędzla, z miejsca lub w skoku. Możesz pokonać piłkę nie tylko rękami, ale innymi częściami ciała. Możesz dotknąć piłki jednocześnie z trzema graczami, ale czwarty dotyk będzie liczony jako punkt przegrany.

Jeśli w siatkówce plażowej gra składa się tylko z dwóch gier, z których każda rozgrywa się do 21 punktu, a następnie zazwyczaj może wynosić od trzech do pięciu, a zwycięstwo jest wygrane przez zespół, który zdobędzie 15 punktów pierwszy. Jeśli wynik jest równy, powiedzmy, 14:14, to gra trwa, dopóki nie nastąpi różnica dwóch punktów (17:15, 16:14, 18:16 itd.). Główne zwycięstwo przyznawane jest zespołowi, który wygrał dwa mecze na trzy lub trzy na pięciu. Istnieją jednak zasady gry w siatkówkę, klasyczne i plażowe, jednolite dla wszystkich: gracze muszą zachowywać się odpowiednio i taktownie w stosunku do siebie i zespołu rywali. To powinno się manifestować nie tylko w procesie gry, ale także po niej. Jeśli zauważą się jakieś niesportowe zachowanie jednego z graczy, zostaną ostrzeżone lub usunięte z pola. Ponadto gracze nie mają prawa kwestionować decyzji sędziów i komentować je.