494 Shares 8615 views

Oregano. Jakich przypraw?

Pierwsze informacje o oregano (jaki rodzaj rośliny) znajdują się w starożytnej Grecji. W książce „Rośliny lecznicze” Dioskoridos opisał swoje wieloletnie badania i okazało się, że wszystkie zioła i korzenie mają właściwości lecznicze w większym lub mniejszym stopniu. Później, w starożytnym Rzymie, Tselius Apitsius przygotował listę potraw, które sprzyjały bogaty Rzymian. Prawie wszystkie z nich zawierają znaczną ilość przypraw w tym oregano.


Główne siedliska tych przypraw są uważane za regiony południowej i środkowej Europy. Ta wieloletnia roślina osiąga wysokość do 80 cm, ma liście eliptyczne, biały lub kwiaty bzu, pełzanie korzeń. Oregano zawiera tymol, olejki eteryczne, garbniki, karwakrol i kwas rozmarynowy. Z powodu właściwości aromatyczne oregano, jego zastosowanie rozciąga się na przemyśle kosmetycznym.

Jeśli chodzi o gotowanie, smak przyprawy doskonale sałatki, szynka, sos ryby, mięso, jagnięcina i wieprzowina, ziemniaki pieczone, grill i zup. Jeśli w trakcie gotowania masz pod ręką nie było oregano niż zastąpić, bez uszczerbku dla smaku – problem rozwiązany. będzie pochodzić z majerankiem pomocy, ale należy pamiętać, że zapach bardziej cierpki i mocny.

Trzydzieści lat temu, prawie nikt nie wiedział o istnieniu oregano w Rosji. Jakich przypraw, byliśmy świadkami tylko zagranicznych kucharzy. Obecnie jest on stosowany jako w znanych potraw, jak również w ich domu kulinarnych eksperymentów. Wypróbuj go i dodaniu pachnące liście pomidorów, jajek, fasoli lub gry.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, i inne użyteczne właściwości oregano. Co to roślina lecznicza, obecnie została potwierdzona klinicznie. Karwakrol zawartych w roślinie jest jednym z najsilniejszych antybiotyków par penicyliny i streptomycyny. Materiał ten może być stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych, pasożyty, a nawet zabić S. aureus, powszechne w placówkach medycznych.

Oregano ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, łagodzi bezsenność, zmniejsza napięcie, poprawia apetyt, usuwa skurcze reguluje proces trawienia. Preparaty oparte na niej mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i wykrztuśne. Ponadto przyprawa ma przeczyszczające i moczopędne.

W medycynie ludowej stosowany jest również oregano. Na przykład, są one dodawane do herbaty w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, ból gardła, zapalenie płuc i grypy, chorób układu żołądkowo-jelitowego. Cierpi na reumatyzm, czyraki i wysypki zaleca się kąpiele, kompresy. Osoby z chorobami dziąseł należy zrobić płukanie infuzji tej rośliny.

Taka ilość użytecznych właściwości sprawia, że poważnie myśleć o „statusie” oregano. Co to jest: przyprawy lub zioła? W każdym przypadku konieczne jest, aby pamiętać, co najmniej. Nadużywanie oregano jest przeciwwskazane w okresie ciąży, a ludzie, którzy mają problem z układu moczowo-płciowego.