418 Shares 4906 views

Robert Kiyosaki: "Kwadrant przepływu środków pieniężnych"

"Kwadrant przepływu środków pieniężnych" to nazwa książki znanego amerykańskiego biznesmena, inwestora, nauczyciela i pisarza Roberta Kiyosaki. Weszła na listę bestsellerów zgodnie z wersjami "Business Week" i "New York Times". W pióro Roberta Kiyosaki pochodziło tylko piętnaście książek o finansowym kształceniu ludzi. "Kwadrant przepływu środków pieniężnych" jest drugą książką autora.


Najbardziej popularnym był "Rich Dad, Biedny Tato" Kiyosaki, w którym inwestor prowadzi historię swojego życia poprzez pryzmat dwóch poglądów: ojciec jest biednym tatą, ojcem przyjaciela, mentorem przyszłego milionera – bogatego papieża. W książce konfrontuje się z tymi dwoma zupełnie odmiennymi światopoglądami, ukazującymi główne różnice w wyrokach i zasadach. Kiyosaki wyraża pogląd, że sukces finansowy zależy w 100% od ludzkiego świata.

Biografia amerykańskiego milionera pochodzenia japońskiego jest dość bogata. Urodził się na Hawajach w rodzinie profesora, wolał karierę pracownika biurowego, aby przejść do przodu. Po powrocie z wojny dostał pracę jako kierownik działu sprzedaży korporacji Xerox, w której był często uznawany za najlepszego pracownika. W 1977 roku Kiyosaki założył własną firmę zajmującą się produkcją i sprzedażą wyrobów ze skóry i nylonu. Sukces przyszedł do firmy, gdy zaczął produkować wodoodporne "surferowe portfele". Osiem lat później Kiyosaki wycofał się i poświęcił się pisaniu książek i nauczaniu.

O książce

"Kwadrant przepływu środków pieniężnych" jest rodzajem kontynuacji pierwszej książki. W tym wydaniu autor nadal rozwija ideę różnicy w postrzeganiu świata przez różne grupy ludzi. W odniesieniu do procesu zarabiania pieniędzy, Kiyosaki dzieli wszystkich na cztery grupy. W tym celu wprowadza pojęcie "kwadrantu przepływu środków pieniężnych". Cztery kwadranty Kiyosaki:

  • Pracownicy i pracownicy państwowi;
  • Osoby pracujące na własny rachunek, właściciele prywatnych praktyk, eksperci;
  • Właściciele firm;
  • Inwestorzy.

Przedstawiciele każdej z tych grup charakteryzują się podejściem do ryzyka, pracy na zlecenie, do biznesu i do dysponowania pieniędzmi. Robert sam siebie sprowadza do ostatnich dwóch lat, ale przyznaje, że zanim uzyska absolutną niezależność finansową, musiał spróbować swoich sił w każdym z ćwiartek.

Ze względu na dużą popularność publikacji wydano wersję dźwiękową. Obecnie w głosie Aleksandra Aksenowa można odczytać lub słuchać Kwadrantu przepływu środków pieniężnych.

Wyścigi szczurów

"Rat Race" to termin używany przez samego Kiyosaki i jego współautor Sharon Lecter. Koncepcja została wprowadzona w celu oznaczenia cyklu konsumpcji zmuszającego osobę do spędzania większości swojego życia w pracy, czego nie lubi kupować rzeczy, których nie potrzebuje.

Główną przesłanką książki "Kwadrant przepływu środków pieniężnych", według samego Kiyosakiego, jest koniec "wyścigu szczurów" i skierowany ruch na rzecz niezależności finansowej. Wraz z Bodo Schaefer Robert Kiyosaki jest nadal jednym z najbardziej popularnych pisarzy-praktyków pomocy inwestycyjnej.

Ponadto, Kiyosaki opracował grę na pulpicie "Przepływ finansowy 101", która uczy ludzi dobrze radzących sobie strategii finansowych i reguł zarządzania pieniędzmi. Gra była popularna, więc później Cash Flow 202 został wydany.