833 Shares 5256 views

Co jest spermatogenezy? Ustalenie okresów

W żeńskiego i męskiego korpusu ciągły proces dojrzewania gamet. A jeśli wszystkie panie w tym zakresie jest wystarczająco jasne, ludzie pozostają tajemnicą. Jest mało prawdopodobne, że ktoś daleko od medycyny poważnie zastanawiał się, co spermatogenezy. Ale aby mieć pomysł, że byłoby miło, aby poszerzyć wiedzę ogólną i lepsze zrozumienie własnej fizjologii.

definicja

Uruchom ten zaimprowizowany wycieczkę do biologii i histologii lepszego w bazie teorii. Więc, co jest spermatogenezy? Proces ten, który jest końcowym produktem plemników. Wszystkie etapy na kontrolowane przez hormony i układu nerwowego.

Każdy cykl trwa około dziewięćdziesięciu dniach. To trzy razy więcej niż kobiet, ale komórki rozrodcze dojrzewają też kilka rzędów wielkości większa. Na każdą godzinę 90 dni w jądrach dojrzewa sto milionów aktywnych plemników. Najbardziej komfortowa temperatura dla procesu – 34-35 stopni Celsjusza.

Spermatogenezy można podzielić na trzy fazy lub okresów:

– proliferacja;
– mejozy;
– spermatogenezy.

okresy

Co jest spermatogenezy? Ten proces sekwencyjny etapy i który ma stopień. Biolodzy są cztery rodzaje zmian w tkankach:

– rozmnażanie komórek;
– wzrost;
– dojrzewanie;
– tworzenie się plemników.

Wszystko to odbywa się w kanalikach nasiennych, usytuowany wewnątrz jąder. Zewnętrzna warstwa komórek tworzących ściankę rurową, – spermogonii. Oni ciągle podzielona mitotycznie. Proces ten zaczyna się przed urodzeniem i trwa aż do dwudziestu pięciu lat. Komórki dzielą się tak szybko, że czas zwany okres reprodukcji.

Po dojrzewaniem spermatogonii podzielona na dwie grupy:

– te, które nadal dzielą;
– tych, którzy przenieśli się do środka rurki w strefie wzrostu.

W nowym miejscu komórki wzrost wielkości, mają cytoplazmy bogate w substancje odżywcze. Spermatogonii są przekształcane spermatocytów pierwszej kolejności. W tym okresie spermatogenezy od siebie spermatocytów utworzone dwie spółki zależne, a od nich już uzyskał spermatydy.

Spermatydy następnie równomiernie rozłożone na jądrach, torując go od wewnątrz. I w miarę upływu czasu stopniowo dojrzewać do plemników, które wchodzą do nasieniowodów, a następnie – w cewce moczowej.

proliferacja

Na głównym błony kanalików nasiennych są ułożone spermatogonii, których liczba w czasie dojrzewania płciowego może osiągnąć miliard. Według cech morfologicznych dzielą:

– wobec komórek typu A;
– ciemne komórki typu A;
– typ komórek B.

Ciemny spermatogonia są zbędne, są one obojętne w stanie przed momentem, gdy zajdzie taka potrzeba (po ciężkiej chorobie lub napromieniowanie). Jasne komórki ciągły podzielić mitotycznie udając komórki A i typu B.

Wskutek spermatogenezy w okresie embrionalnym, a od urodzenia do 14 lat dla mężczyzn zgromadzonych znaczną pulę komórek, które mogą różnicować się plemników. To daje im dłuższy płodność niż kobiety (tylko 300 jaj, a nie dzielić).

Mejozy: spermatogenezy

Spermatogonii podobne do komórek typu B pierwsze kilka razy dzieli się przez mitozę i stać spermatocytu pierwszego rzędu. Komórka ta z kolei jest podzielony, ale nie jednolicie i mejozy. Pod koniec pierwszego etapu, są utworzone dwie komórki córki – drugi spermatocytów zamówienia, z których każda zawiera połowę liczby chromosomów. Drugi etap kończy się, tworząc dwa spermatydy od siebie spermatocytów.

W sumie cztery nowe komórki pochodzą od pierwszego. Każdy z nich ma haploidalną zestaw chromosomów, a może w przyszłości uczestniczyć w zapłodnienia komórki jajowej.

spermatogenezy

W odróżnieniu od spermatogenezy oogenezy że w finale powinni mieć tyle małe komórki mogą zawierać informację genetyczną, a nie tylko jeden, ale duży i pełne składników odżywczych.

Aby okazało spermatocytów spermy, musi przejść szereg istotnych zmian morfologicznych. Każdy spermatyd znajduje się obok komórek Sertoliego, gdzie „dojrzewa”. Po pierwsze zaokrąglone komórki, a następnie wyciągnąć i wydaje się, że granulki acrosomal. Te inkluzje są następnie montowane na jednym z biegunów komórki, a tam jest „cap acrosomal”.

Mitochondria są skondensowane w środku komórki, będą one przenieść plemniki do przodu. Cytoplazma dalej rozciągnąć, i ogon jest utworzona. Gdy komórka nabył znajomą postać, dojrzewanie jest zakończona, i zajmuje swoje miejsce na wewnętrznej powierzchni powrózka nasiennego.

Funkcje tworzenia komórek

Co jest spermatogenezy? – proces, którego głównym celem jest powstanie dojrzałej zdrowych komórek rozrodczych, mieć odpowiednią ilość informacji genetycznej. Cały proces pojawiania spermą podstawowej komórki trwa około miesiąca.

Jest syntetyzowana przez specyficzne enzymy, które pomagają znaleźć jajka, dostać się do niego, rozpuścić powłokę ochronną i utworzenia zygoty w męskich komórkach rozrodczych. Są one skoncentrowane w samej pokrywie acrosomal, która została omówiona powyżej.

Inną cechą jest ruchliwość plemników. Komórki jajowej z jajnika przemieszcza się do jajowodu i macicy w jedynie poprzez oddziaływanie z fimbriami ruch postępowy rzęsek i perystaltykę rur. Plemników także ogon, który działa jako wici i przesuwa do przodu resztę komórek.

Jakość i żywotność spermy wpływa przyjmowanie leków, alkoholu, leków i wyrobów tytoniowych, oraz innych czynników egzogennych i endogennych.

Czynniki wpływające na sposób

Wszystkie komórki rozrodcze i spermatogenezy jest bardzo wrażliwy na działanie niekorzystnych czynników. Naruszenie tego sposobu w niektórych jego etapach może prowadzić do zmniejszonej płodność lub niepłodność.

Pomimo tego, że im bardziej płeć ogólnie uważane za unshakable pod względem zdrowia, korpus wtykowy jest bardzo wrażliwa na spadek temperatury ciała i infekcji wirusowych. Wystarczająco przeziębienie z lekkim hipertermii, aby zniszczyć plany poczęcia dziecka przez trzy miesiące.

Dlatego mężczyźni powinni przestrzegać podstawowych zaleceń dotyczących produktów do pielęgnacji ciała, aby zachować funkcję reprodukcyjną przez długi czas:

– w każdym razie nie do noszenia ubrania szczelne, które może zakłócić przepływ krwi i lokalnie zwiększa temperaturę;
– unikać częstych wizyt do saun i łaźni;
– ostrożnie przyjmować antybiotyki, leki anty-hormonalne.

Niektóre kobiety są zaniepokojeni faktem, że nie uda im się pojąć, starając się wpływać na męskie ciało, aby poprawić nasienie. Aby to zrobić, trzeba zróżnicować dietę, zrezygnować złych nawyków, aby uniknąć częstego podawania leków, pić herbatę ziołową zamiast kawy, ćwiczenia, i okresowo iść do masażu.

Dodatkowe sposoby ekspozycji

Oogeneza i spermatogenezy może być zwiększona sztucznie. Aby to zrobić, należy przeprowadzić stymulacji hormonalnych partnerów w medycynie rodzinnej klinikach. Zazwyczaj tego rodzaju procedury są wykonane dla tych par, które zdecydowały się dziecka przez IVF (zapłodnienie in vitro), lub ICSI (wewnątrzkomórkowe wstrzyknięcie plemnika).

Jednak takie zabiegi są niebezpieczne dla obu partnerów, a sztuczne stymulanty hamują wytwarzanie własnych hormonów i pogorszyć niepłodności. Naturalna aktywacja spermatogenezy występuje u mężczyzn, którzy są w miłości. Mózg syntetyzuje wiele różnych hormonów, które poprawiają nie tylko jakość i ilość nasienia, ale także wzmacniają układ odpornościowy, zwiększają napięcie mięśni i przyspieszają metabolizm.

sperma

Aby wpływać na rozmnażanie oraz produkcję plemników, konieczne jest przeprowadzenie analizy ejakulatu. To szczegółowe badanie w celu określenia liczby aktywnych jakości spermy, określenia zmian patologicznych na wczesnym etapie (jeśli występują).

W normalnej spermy jest białe lub szarawe ciecz o neutralnego odczynu. W jednym mililitrze powinien zawierać nie mniej niż 20 mln plemników, a ponad 25 procent z nich ma być mobilny. Ponadto, część normalnych komórek nadaje się do zapłodnienia powinna wynosić co najmniej połowa całości. Zgodnie z normami Światowej Organizacji Zdrowia, około pięćdziesiąt procent plemników powinna być żywa i nie mają nieprawidłowości w morfologii. Nasienia pozostawia nieznaczne zastosowania ogniw okrągłych i leukocytów. Czerwone krwinki, makrofagi i ciałka amyloidu nie są mile widziane.

Rozróżniać wskaźniki takie nasienia:

– normogramma;
– oligospermii – mała ilość nasienia;
– polispermii – wiele z ejakulatu;
– viskozipatiya – nadmiernej lepkości;
– Oligozoospermia – mała liczba plemników;
– brak plemników – brak plemników w płynie;
– Astenozoospermia – bezruch morfologicznie plemników niemodyfikowana.

Są jeszcze inne opcje, ale to najczęstsze przypadki.