684 Shares 4581 views

Pochodzenie i znaczenie frazeologii "nie peck kurcząt"

Niektóre kombinacje słów są tak mocno zakorzenione w naszej mowie, że rzadko myślimy o ich pochodzeniu. Na przykład, znaczenie frazeologii "kurcząt nie peck" można wytłumaczyć jednym słowem "dużo". Najczęściej chodzi o pieniądze, a obrót ten jest stosowany do wszelkich towarów materialnych: "Mamy tyle dobrego, że kury nie psuły!"


Co łączy drób z bogactwem

Skromni ludzie w społeczeństwach zawsze nie lubili, a nie gniewali się raczej na potępienie. Dlatego urodził się przysłowie, które było nieco szydercze: "Są tak bogate, że mają pieniądze, z wyjątkiem tego, że nie chwycą kurcząt". Znaczenie tutaj należy rozumieć następująco: właściciele srebra i złota idą dookoła, nie wiedzą, gdzie umieścić pieniądze, po prostu nie wlewać do podajników do ptaków monet.

Teraz staje się jasne znaczenie frazeologii "kurczaki nie peck" – kluby i kury nie tylko lekceważą pieniądze, kapitanie po prostu brakuje roztropności nie dając ptakom obwieszczać monety. Dlaczego słowa "szczęśliwy" trafiają do domowych ptaków? W końcu można powiedzieć, że mają "świnie (konie, owce) nie żują pieniędzy". Wydaje się, że tak się stało, ponieważ kurczęta są uważane za najniższe ogniwo w "hierarchii" zwierząt gospodarskich, a także bardzo żarłoczne i bezpretensjonalne w żywności.

Historyczny anegdot

A dzisiaj o ludziach, którzy nie mają czegoś, mówią, że nie mają pieniędzy. Znaczenie frazeologii jest dość interesujące, aby móc jeździć na rowerze, którego autorstwo przypisuje się pewnemu Łazarz Bogosłowsky, który żył w XVI wieku. W starożytnej wiosce Big Zlaty pojawiła się ciekawa historia. Dziedziczny kupiec o imieniu Dapolozhsky-Vyn był tak szczęśliwy w handlu, że wziął pieniądze na swój podwórko z workami.

Po raz kolejny, kiedy mężczyźni rozładowali złoto i wypełnili do domu wnętrze, pociągnij plecionkę na jeden worek i wyeliminuj go. Monety spadły, a oni zadzwonili z zielonym trawnikiem majątku kupców. Hałas, zgiełk, zamieszanie. Słudzy i służący rzuciły się, aby zaopatrzyć się w artykuły gospodarstwa domowego. Przechodząc z pełnym łyżeczkiem prosa, dziewczynka na dziedzińcu natknęła się i przewróciła zboże, które zaraz za nimi kurczały kurczaki. Panienka wychyliła się z okna pałacu i krzyknęła: "Rzucaj chust! Nasze pieniądze przeklęte! "

Pół godziny później wszystko było cicho, złoto zostało bezpiecznie zebrane. Ale kupiec nie powstrzymał się, zaczęła prosić męża o wszystkie kury pod nóż, żeby sprawdzić, czy w żołądkach są jakieś monety. Ponieważ nie starali się przekonać jej, że wszystkie pieniądze do ostatniego grosza są bezpieczne i zdrowe, kobieta nie wierzyła i wykrzywiona w jej głosie. W końcu kupiec machnął ręką, kazał krajowemu ludowi spełnić wolę kochanki. Drób został posiekany, żołądki były otwarte. Rozgniewany pan, wytrząsając puste koziołki przed nosem nieuzasadnionej żony, krzyknął: "Cóż, widzisz teraz? Pieniądze nie gryzą kur.

Znaki ludowe

Od tego czasu znaczenie frazeologii "kurczaki nie dziwi" stało się związane z ludem nie tylko z bogactwem, ale także z nieoczekiwanym zyskiem. Incydent z pieniędzmi kupca i głupi kupcy zamienili się w prawdziwe święto dla mieszkańców wioski. Nonsuchek, jak złoto, w gospodarce bogatego człowieka był najwyraźniej niewidzialny. Na marne marne marne nie było marne, konieczne było rozprowadzenie pieczonego ptaka na wszystkich osób całkowicie bezpłatnie.

Ponieważ znaczenie frazeologii "kurczaki nie dziwi" jest głównie związane z pieniędzmi, jego znaczenie często odgrywa się w magicznych rytuałach, aby przyciągnąć zyski. Na przykład, aby osiągnąć dobrobyt finansowy, musisz umieścić w miejscu, gdzie przechowywane są osobiste oszczędności (portmonetka, szafka, sejf), zdjęcie z kurczakiem lub kogutem i trzy razy wymówić frazę: "Kurczęta nie zaciągają pieniędzy, moje bogactwo jest strzeżone!".