438 Shares 1474 views

Znak zapytania w języku rosyjskim, jego funkcje i pisownia

Każdy, kto zna Stary Rosyjski skrypt wie, że zostały utworzone przez ciągłe "pisanie" słów bez przerw, zwłaszcza w nich nie było znaków interpunkcyjnych. Dopiero pod koniec XV w. Pojawiła się w tekstach kropka, na początku przyszłego wieku do niej dołączył przecinek, a nawet na końcu strony pojawiły się znaki zapytania na stronach manuskryptów. Warto zauważyć, że do tej pory jego rola na chwilę grała średnikiem. Po pytaniu wykrzyknik nie spowolnił .

Symbol pochodzi od łacińskiego słowa quaestio, co oznacza "poszukiwanie odpowiedzi". Aby reprezentować znak, użyto litery q i o, które zostały po raz pierwszy przedstawione na liście jeden nad drugim. Z biegiem czasu graficzny wygląd znaku przybrał formę eleganckiego curl z kropką poniżej.

Co oznacza znak zapytania?

Rosyjski naukowiec-językoznawca Fedor Buslaev twierdził, że interpunkcja (nauka znaków interpunkcyjnych) ma dwa zadania – aby pomóc osobie wyraźnie wyrażać swoje myśli, oddzielając zdania, a także części siebie nawzajem i wyrażając emocje. Wśród nich znak zapytania służy również tym celom.

Oczywiście pierwszą rzeczą, o którą ten symbol oznacza, jest pytanie. W mowie ustnej wyraża się odpowiednią intonacją, którą nazywa się pytaniem. Inny znak zapytania może świadczyć o zdziwieniu lub wątpliwości. Propozycje ze znakiem zapytania czasami wyrażają postać mowy, którą nazywa się retoryką. Został poproszony o nie prosić, ale o wyrażenie podziwu, oburzenia i podobnych silnych uczuć, a także do nakłaniania słuchacza, czytelnika do zrozumienia tego lub tego wydarzenia. Autor sam odpowiada na pytanie retoryczne. W firmie z wykrzyknikiem przesłuchanie przekazuje sens ekstremalnej niespodzianki.

Gdzie umieścić, jeśli musisz wyrazić pytanie

W którym miejscu zdania w języku rosyjskim umieścić znak zapytania? Symbol ten znajduje się zwykle na końcu zdania, ale nie tylko. Rozważmy każdy przypadek bardziej szczegółowo.

 • Znak zapytania znajduje się na końcu prostego zdania wyrażającego pytanie. ( Na przykład : czego szukasz, dlaczego woda zamieni się w lód?)
 • Znak zapytania znajduje się wewnątrz wyroku interrogatywnego przy wykazie jednolitych terminów. ( Przykład : co dla ciebie gotować – zupa? Pieczeń? Turcja?)
 • W zdaniach złożonych znak ten jest umieszczony na końcu i jeśli wszystkie jego części zawierają pytanie, nawet jeśli zawiera tylko ostatnią część zdania. ( Na przykład : 1. Jak długo będę czekać na rozmowę, czy wkrótce przyjdzie moja kolej? 2. Szczerze się roześmiał, a kto by pozostawał obojętny na taki żart?)
 • W złożonych zdaniach na końcu znajduje się znak zapytania:
  1. Gdy pytanie zawiera zarówno klauzulę główną, jak i podrzędną. ( Na przykład : Czy wiesz, co dzieje się w kampaniach z zaskoczenia?)
  2. Jeśli jest zawarte w głównym zdaniu. ( Na przykład : Czy naprawdę nie chcemy pokoju?)
  3. Jeśli pytanie znajduje się w klauzuli podrzędnej. ( Na przykład : różne śmiałe myśli przytłoczone jego zapaloną świadomością, chociaż może to przynajmniej pomóc jego siostrze?)
 • W niesklasyfikowanym wniosku umieszcza się znak zapytania:
  1. Jeśli pytanie zawiera wszystkie jego części. ( Na przykład : Gdzie mam jechać, gdzie szukać schronu, kto da mi przyjazną rękę?)
  2. Jeśli pytanie jest tylko jego ostatnią częścią. ( Na przykład : Bądź szczery ze mną: jak długo muszę żyć?)

Gdzie umieścić znak zapytania, jeśli musisz wyrazić wątpliwości

Jeśli chodzi o wątpliwości, podejrzenia, medytację, w środku wyroku znajduje się znak zapytania i nawiasowany: niektórzy przybyli do szat, więźniów lub robotników (?) I siadywali wokół ognia.

Gdy znak zapytania nie może zostać umieszczony

W zdaniu złożonym, w którym podrzędny brzmi jak pytanie pośrednie, znak zapytania nie jest umieszczany. ( Na przykład : nie powiedziałem mu, dlaczego nie czytałem tej książki). Jednakże, jeśli intonacja pytań jest zbyt duża, sugestia z pytaniem pośrednim może zostać zwieńczona tym znakiem. ( Przykład : nie potrafię zrozumieć, w jaki sposób rozwiązać ten problem w ogóle? Byli bardzo zainteresowani tym, jak stałam się milionerem?)

Wartość przenośna

Czasami znak zapytania jest wymieniony w przemówieniu mającym alegoryczny cel, chcąc wyrazić coś tajemniczego, niezrozumiałego, ukrytego. W tym przypadku wyrażenie "znak zapytania" brzmi jak metafora. ( Na przykład : zdarzenia te na zawsze pozostały dla mnie nie wyjaśnione przez tajny, znak zapytania, jakieś jasne, ale mylące sen).

Quady znaku zapytania

Są języki, w których ten symbol staje się "do góry nogami". Na przykład w języku greckim i staropolskim (używanym przez prawosławne kościoły) pisane jest ukosowanie, kropka. Po hiszpańsku znak na końcu wyroku interrogatywnego uzupełnia jego odwrócony "bliźniak". Przekręcony zwinięciem w innym kierunku, ozdabia arabskie teksty. W dół znak zapytania został obrócony i język programowania.