653 Shares 7030 views

Każdy powinien wiedzieć, co prędkość dźwięku

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego piorun szybki grzmot, nadszedł czas, aby dowiedzieć się o znaczeniu prędkości dźwięku. Fakt, że opcja ta nie jest stała, ponieważ zależy to od warunków propagacji. Jednak, aby dowiedzieć się, co prędkość dźwięku, nie jest tak trudne.

Każdy wie, że słyszymy wibracje powietrza. Te ostatnie odnoszą się do mieszaniny związków, w których tlen przeważa. Istnieją specjalne tabele, które pokazują wartości nieznanych ilościach. Na przykład, odpowiedź na pytanie „co prędkość dźwięku w powietrzu” jest prawie zawsze taka sama. Wartość ta mieści się w zakresie 320 plus lub minus 5 metrów na sekundę. Oscylacje gazu rozchodzą się wolniej niż w stałych i cieczy. Jest to spowodowane wyłącznie do odległości pomiędzy sąsiadującymi elementami. Zrozumiałe jest, że cząsteczki, które tworzą substancję lotną znajdujący się w stosunkowo dużych odległościach między nimi. Do przekazywania drgań, należy skontaktować się z wielu substancji na metr sześcienny. Im większa jest gęstość ciała, tym mniej energii potrzeba do transmisji informacji z jednej cząsteczki na inny. Teraz już rozumiem, że odpowiedź na pytanie o to, co prędkość dźwięku, nie znajduje się na powierzchni.

Najszybsze sygnały dostawca powietrze jest węgiel. Osiemnaście kilometrów na sekundę może przekazać wahania w tym środowisku. Jednakże jest jeszcze mniejsza niż propagacji światła. Dlatego słychać grzmot po błyskawicy. Nawiasem mówiąc, co wiedzą, co prędkość dźwięku? Na przykład, w pochmurny dzień, można zobaczyć charakterystyczny błysk światła. Aby obliczyć ile piorun uderzył, znaleźć wystarczająco dużo czasu po wybuchu. Konwencjonalne daleko do uszu może być obliczana według wzoru l = 300 * T, gdzie L – odległość. Ale konieczne jest, aby zrozumieć, że przede wszystkim dźwięk wychodzi z chmury. W związku z tym, relatywnie rzecz biorąc, fale dotrzeć przeciwprostokątnej trójkąta prostokątnego. Po drugie, w takich przypadkach, przy silnym wietrze może wystąpić w warunkach interferencji i wsparcie dla rozprzestrzeniania procesów oscylacyjny. Dlatego ta formuła jest bardzo uogólniony, ale stosunkowo pomocne dla fanów wszelkich obliczeń.

Nie mniej interesujące jest pytanie, co do prędkości dźwięku w wodzie? Jak już zostało omówione, jest ona wyższa niż w niektórych gazów. W zwykłej soli morskiej, wartość ta osiąga wartość 1500 m / c. Jeśli weźmiemy produkt destylowaną, która ma mniejszą gęstość, otrzymamy niższą wartość. Jako prędkości dźwięku w wodzie można określić odległość do zbliżającego się statku. Podczas wojny okręty podwodne były prowadzone przez różnych fal dźwiękowych w środowisku morskim. Marynarze stanie obliczyć, na przykład, głębokość zanurzenia, i innych parametrów.

Więc masz odpowiedź na pytanie, co do prędkości dźwięku. W najbardziej codziennym życiu, to osiągnie wartość około 300 m / s, C. Jednak w działalności badawczej, na przykład z chemii fizycznej, zgodnie z różnymi urządzeniami według wynalazku w celu zwiększenia ich prędkości dźwięku wewnętrznego, za pomocą różnych gazów. Dlatego wiedza o tym ustawieniu jest przydatna nie tylko w celu rozwiązania problemów w szkole, ale także w ważniejszych sprawach.