592 Shares 2535 views

Jaka jest epopeja w literaturze: definicja

Snow Maiden, Baba-Jaga, Iwan Czarewik – opowieści z udziałem tych postaci, których większość ludzi słyszy we wczesnym dzieciństwie. Jednak świat folkloru jest znacznie bogatszy, zawiera nie tylko bajki, ale także pieśni, ballady, epiki. Nie każdy będzie mógł udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytanie o to, co jest w literaturze w piśmie, jaka jest jego rola. Więc jaki jest ten gatunek?

Byliny w literaturze rosyjskiej: historia

Ten termin zaczął być używany dopiero w 1839 roku, został wymyślony przez folklorystę Ivan Sacharowa. Wcześniejsze prace związane z tym gatunkiem były nazywane "dawnymi czasami", "dawnymi czasami". Najstarsza z nich była znana w 10. wieku, wówczas powiedziano im o towarzyszeniu psalterii. W przyszłości tradycja używania akompaniamentu muzycznego wyblakła. Publikowanie takich historii zaczęło się dopiero na początku XVIII wieku.

Więc co to jest epicka literatura? Definicja na krótko brzmi jak epicka legenda, która jest jedną z odmian oralnej sztuki ludowej o bohatersko-patriotycznym charakterze. Bohaterami takich opowieści stały się przede wszystkim bohaterowie. Działki związane z życiem starożytnej Rosji pozwalają lepiej sobie wyobrazić sposób, w jaki ludzie myśleli, żyli w IX-XIII w.

Cechy tego gatunku

Byliny w literaturze rosyjskiej były głównie opisywane przez bohaterskie wydarzenia, często rozpatrywały niektóre lub inne fascynujące wydarzenia historyczne. Działki zostały podjęte zarówno z historii Rzeszy Kijowskiej, jak iz wydarzeń prehistorycznych. Wśród bohaterów takich dzieł, oprócz dzielnych bohaterów walczących ze złem, są fantastyczne obrazy, na przykład Snake Gorynych, Nightingale the robber. Także rola bohaterów poszła do prawdziwych historycznych postaci, takich jak książęta Kijowie Igor, Vladimir.

Czym jest epika w literaturze? Jest to również praca, która nie ma autora. Legendy podróżowały z pokolenia na pokolenie, nabrały nowych fascynujących szczegółów. Ludzie, którzy wykonali heroiczne pieśni, byli na ogół nazywani "opowieściami". Nie musieli zapominać o pracach sercem, ale o zdolnościach przenoszenia ich w barwach, a nie o zniekształcanie znaczenia.

Struktura

Starając się zrozumieć, co to jest epicka w literaturze, trzeba wyobrazić sobie strukturę takiego tekstu. Zasadniczo prace składały się z trzech elementów kompozycji: śpiewu, otwarcia, zakończenia. Opowieści zaczęły się od piosenki, która była swoistym wstępem. Z utworu nie trzeba było mówić o fabule historycznej pieśni, ale zwrócić uwagę słuchaczy.

Czym jest epicka literatura bez początku? Chodzi o historię, która poświęcona była słuchaczom głównych wydarzeń, które zostały opisane w utworach ludowych w uprzywilejowanej postaci. Koniecznie uczestniczył i zakończył, co jest rodzajem podsumowania. Także rola zakończenia mogła zostać przyjęta przez żart.

Epos charakteryzuje się wersetem tonicznym, zwanym także wersetem ludowym. Dla wierszy wierszy wymagana była taka sama liczba naprężeń, a liczba sylab była inna. Pierwszy stres dotyczył przede wszystkim trzeciej sylaby, licząc od początku. Trzecia sylaba, licząc od końca, została oznaczona ostatnim akcentem. Ciekawe jest również obfitość epickich form, których przykładem jest wyraz "oczy czyste".

Bohaterskie epiki

Najbardziej znanymi postaciami są bohaterskie pieśni, jak trzy bohaterowie. Bez Dobryni, Alyosha, Ilya, co to jest epika? Definicją takich utworów są bohaterskie pieśni opowiadania (są też pieśni społeczne). Muromety, Nikitich i Popowicz były znane z licznych wyczynów wojskowych, którym służył Vladimir Krasno Solnyshko.

Przykładem typowej epickiej heroicznej epopei jest historia, która opisuje walkę Ilyi z Muroma i straszliwego Nightingale, złodzieja, który może zniszczyć życie wokół siebie przy pomocy gwizdka. Wielki bohater, oczywiście, zabiera potwora do niewoli, włamywając się do jego kryjówki, a potem pozbawia go życia. W tej samej kategorii jest równie słynna praca o walce Dobryny z wężem.

Epiki społeczne

Bardzo potrzebne były również prace społeczne i domowe. Przykładem takiego epickiego może służyć historia Sadko – młodego utalentowanego guslar, który w jakikolwiek sposób nie może zdobyć sławy. W końcu młody człowiek otrzymuje ochronę lorda morskiego, pod wrażeniem jego talentu, ale ucieka od niego i wraca do ojczyzny, porzucając niezliczone skarby, jakie mu ofiarowano.

Bohaterami epopei społecznej byli głównie chłopi, kupcy i książęta. Oprócz wyżej wspomnianego Sadko, takie bohaterowie jak Mikula, Volga zostały nagrodzone. Prace socjalne i heroiczne są równie atrakcyjne z jakościowym przedstawieniem bohaterów głównych aktorów.

Więc co to jest epicka literatura? Krótka odpowiedź to praca przenikająca patriotyzmem, wiara w triumf dobra i klęskę zła.