434 Shares 9920 views

Geografia USA: szczegółowy opis stanów

Stany Zjednoczone Ameryki to największe państwo położone na terytorium Ameryki Północnej. Nazwa kraju mówi samo za siebie, w tym jednostkach administracyjnych są stany zjednoczone w państwie. Geografia Stanów Zjednoczonych jest wyjątkowa ze względu na położenie pomiędzy dwoma oceanami. Przyjrzyjmy się temu krajowi bardziej szczegółowo.

Lokalizacja

Stany Zjednoczone leżą w centralnej części kontynentalnej Ameryki Północnej. Obejmuje 48 stanów położonych bezpośrednio na kontynencie, a dwa poza nim.

Są to Alaski, położone na północy kontynentalnego i bez granic z państwem głównym, a na Hawajach – wyspy na Pacyfiku.

Ponadto Stany Zjednoczone posiadają odrębne terytoria na Karaibach, takie jak Puerto Rico, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. A także wyspy położone na Pacyfiku, na Alasce. Odrębnie trzeba powiedzieć, że centralna federalna dzielnica Kolumbii nie należy do żadnego państwa.

Ze względu na tak obszerną lokalizację geografia Stanów Zjednoczonych i ich strefy klimatyczne są bardzo zróżnicowane.

Geografia fizyczna

Na terytorium kraju jest kilka, dokładniej, 5 naturalnych stref, które radykalnie różnią się od siebie. Geografia Stanów Zjednoczonych krótko pokazuje, jak inna może być krajobraz tylko jednego kraju. Główna część państwa podzielona jest na 4 regiony: północno-wschodnie, środkowo-zachodnie, południowe i zachodnie.

Tak więc wschodnia część kraju, u wybrzeży Atlantyku, jest pokryta Górami Appalachów. Istnieje wiele dogodnych zatok dla wejścia na statki, wybrzeże z nizinami zwróciło uwagę pierwszych osadników z Europy. Później były pierwsze wielkie miasta w Ameryce.

Geografia fizyczna USA, zwłaszcza w centralnej części kraju, przyciąga uwagę turystów pięknem dolin, które powstały wskutek obniżenia ulgi. Również jest wiele dużych rzek, jezior, bagien i niezwykłych piękno wodospadów.

Dalej, na zachodzie, teren terenu pokrywa rozległe równiny pokryte roślinnością stepową, zwane preryrami. To terytorium jest idealnie przystosowane do rolnictwa. Wilgotność i obfitość opadów przyczyniają się do uprawy kukurydzy i pszenicy.

Cordilleras to dość wysokie góry. W tej części kraju jest wiele parków krajobrazowych. Jest on pełen kanionów, które każdego roku odwiedza wielu turystów. Góry są prawie w pobliżu brzegów Oceanu Spokojnego. Niewielka część wybrzeża przyciąga subtropikalny klimat i wspaniałe plaże.

Północna część Stanów Zjednoczonych na Alasce leży poza Okręgiem Arktycznym. Duża część półwyspu jest zajmowana przez pasmo górskie północnej Kordyliery. Ze względu na ciężką przeziębienia, bardzo trudno jest nauczyć się Alaski.

Aby uzyskać bardziej szczegółowy opis geografii Stanów Zjednoczonych, zobacz poniżej.

Obszar Appalachów

Rozważmy bardziej szczegółowo państwa położone na wschodzie kraju. Znajdują się w północno-wschodnim regionie. Ciekawe, że zabrali pierwszych osadników. W sumie jest 10 stanów. Głównym z nich – Pensylwania, Nowego Jorku i New Jersey – najbardziej gęstej populacji w Ameryce. Trzeba powiedzieć, że mieszka tu największa liczba emigrantów, z których składa się ludność USA. Geografia i warunki klimatyczne w tym regionie są podobne do europejskich.

Ze względu na nie bardzo łagodny klimat, chociaż Ocean Atlantycki częściowo zmiękcza, góry mają dość długie i zimne zimy. Dlatego w tej części kraju przemysł jest bardziej rozwinięty niż rolnictwo. Ponadto w górzystym regionie znajduje się wiele minerałów. Tu odkryto węgiel i jego wydobycie zostało zorganizowane. W całym kraju rozwój minerałów doprowadził do tego, że gospodarka zaczęła się aktywnie rozwijać. Obecnie geografia ekonomiczna Stanów Zjednoczonych jest rozległa i obejmuje cztery regiony rozwijające się w różnych kierunkach.

Góry Appalaszskie rozciągają się na długości 1.900 km wzdłuż całego wybrzeża Atlantyku od Maine do Alabama na południu. Najwyższy w systemie, Mount Mitchell, znajduje się w odległości ponad 2000 metrów. W górach pojawia się kilka rzek: Hudson, który dzielił Appalachów na północ i południe, a Roanoke, dzieląc południową grzbiet Blue Ridge na pół. Pomimo obecności rzek i lasów, gleba w tym obszarze jest bardzo kwaśna, co wymaga ciągłej alkalizacji i nawożenia.

Nizin Atlantycki

Jest to nizina, która graniczy z brzegiem Atlantyckim z Nowego Jorku na południowy stan Florydy. W tym regionie dominuje łagodny klimat subtropikalny. Geografia USA czyni niezapomniane wrażenie na podróżnych, a nizina atlantycka jest jednym z głównych powodów. Jest podzielony na kilka części.

Część północna od stanów Nowego Jorku do Wirginii charakteryzuje się nierównomierną linią przybrzeżną z dużymi półwyspami oddzielonymi przez Cieśninę Long Island i zatoki Nowego Jorku, Delaware, Albemarl i Pamlico. Wszystkie te obszary są korzystne dla żeglugi. To ta część równiny, która obejmuje mokradła z plażami. W stanie Nowy Jork jest najpiękniejszym wodospadem na świecie – Niagara.

Centrum i południe

Centralna część niziny znajduje się w stanach Północnej i Południowej Karoliny i Gruzji. Jego krajobraz jest bardzo pagórkowaty. W tym miejscu jest mniej zatok, a ich wymiary są nieistotne. Na wyspach skierowanych ku oceanie rozciągają się piękne piaszczyste plaże.

Część południowa znajduje się w stanie Floryda, położona na półwyspie o tej samej nazwie. Tu są niskie wzgórza i duże bagna. Na południu Florydy jest bagna Everglades, tutaj znajdowały się drzewa cyprysowe z odległej przeszłości i stepy z wysoką trawą. Ta rzadka część subtropików znajduje się głównie w tym samym parku narodowym.

To nie na nic, że opis kraju USA – geografia, klimat, gospodarka, turystyka – zaczyna się od stanu Floryda w książkach referencyjnych.

Dolna Dolina

Nizina położona jest na południu stanu Alabama do stanu Nowy Meksyk. Jej granicą jest rzeka Grande. Wchodzi również głębiej na kontynent prawie do południowej części stanu Illinois i dzieli się na trzy części: wschód, Mississippus i zachodni. Na brzegu są duże miasta portowe: Nowy Orlean, Houston i Veracruz.

We wschodniej części nizin niskie doliny i niziny, wydłużone równolegle do południowej krańców Appalachów. Ciekawe, że nie ma wodospadów w najdalszej strefie wzgórz Fall-Hills. Ta cecha Stanów Zjednoczonych pod względem geograficznym jest wyjątkowa, ponieważ większość terenów górskich obfituje w mnóstwo kaskad wodnych. Zachodnia część równiny jest podobna w strukturze do wschodniej, więc nie będziemy polegać na jej opisie. Ale część przylegająca do Mississippi jest bardzo interesująca.

Równina rzeki Missisipi ma szerokość od 80 do 160 km, oprawiona w półki, której wysokość sięga 60 metrów. Silna tętnica wodna powoli przechodzi przez rozległą dolinę z lekkim nachyleniem. Liczne sekcje wskazują, jak zmieniła się pozycja koryta rzeki. W obszarze zalewowym występują żyzne gleby aluwialne. Ponadto istnieją znaczne złoża gazu i ropy naftowej. W tej dziedzinie geografia Stanów Zjednoczonych, działalności rolniczej i przemysłowej ma duże znaczenie.

Wielka Równiny

Jest to płaskowyże na wschód od słynnych Gór Skalistych. Wysokość plateau wynosi 700-1800 metrów nad poziomem morza. Wielkie Równiny zamieszkiwały państwa Nowego Meksyku, Nebraki, Teksasu, Oklahomy, Kolorado, Kansas, Północnej i Południowej Dakoty, Wyoming i Montana.

Wszystkie rzeki przepływają wzdłuż ogólnego stoku powierzchni w kierunku wschodnim i są związane z dorzeczem rzek Mississippi i Missouri. Pustynia Missouri wyrasta z jednej strony płasko, a z drugiej – pagórka, przecina niezliczone głębokie doliny rzeczne. Co ciekawe, dolne doliny są znacznie większe niż rzeki i są ograniczone przez strome skały wzrastające do 30 metrów.

Płaskowyż jest mocno podzielony, w niektórych miejscach sieć dolin jest zbyt częsta, aby mogły być wykorzystane do celów rolniczych. Na północy są biedne lub, jak nazywają się "złymi ziemiami", praktycznie bez pokrycia gleb. Na południu – w stanie Nebraska – góry Sand Hills. W stanie Kansas – stosunkowo niskie góry Smoky Hills i Flint Hills, a także elewacja Czerwonych Wzgórz. Wysokie doliny są praktycznie niewłaściwe dla rolnictwa, ale tutaj pszenica jest doskonała i jest mnóstwo pastwiska dla bydła.

Góry Skaliste

W zachodniej części terytorium Stanów Zjednoczonych rozciąga się system górski Cordillera, który rozciąga się od północy na południowy wschód wzdłuż równoległych grzbietów i płaskowyżu, dolin i dolin, które od nich oddzielają. Najdłuższym pasmem górskim, o czym chcę wspomnieć, jest Góry Skaliste. Są mniejsze w okolicy niż Appalachowie, ale obfitują w wielkie wzgórza, bardziej wytrzymałe tereny, kolorowe krajobrazy i złożoną strukturę geologiczną.

Colorado

W opisie kraju USA pod względem geograficznym wszystkie podręczniki zawierają naturalne cechy państwa. Są to Southern Rockies, zlokalizowane w stanie Kolorado. Składają się z kilku znaczących grzbietów i dużych zagłębień. Jeden z najwyższych gór Alberta sięga 4399 metrów. Piękne, często pokryte śniegiem szczyty, podniesione 900 metrów nad górną granicą lasu, tworzą jasną panoramę gór. Na soczystych stokach lasów powstawały główne rzeki Stanów Zjednoczonych – Kolorado, Arkansas, Rio Grande.

Wzdłuż zachodniego krańca Środkowego Skaliste Góry jest sejsmicznie aktywna strefa. Tam od czasu do czasu trzęsienia ziemi. To w tym obszarze słynny na całym świecie park Yellowstone.

Góry Kaskadowe

Góry kaskadowe, położone głównie w stanie Oregon i Waszyngton, do pewnego stopnia mają pochodzenie wulkaniczne. Lawa tworzy falistą powierzchnię, rozrzuconą kraterami wulkanów. Największy z nich przekracza granicę lasu, na wysokości 2700 metrów.

Najwyższy szczyt kaskadowych Rainir, wyróżniający się stożkowatym kształtem i pokryty lodowcami. To w tym miejscu park narodowy Mount Rainier.

Geografia Stanów Zjednoczonych pokazuje krótko, które elewacje – od małego na wschodzie kraju do ponad 4000 metrów na zachodzie – mogą znajdować się na jednym kontynencie. Prowadzi to do ogromnej liczby klęsk żywiołowych po obu stronach kontynentu.

Kalifornia

Obok gór Cascade znajdują się jeszcze jedno – Sierra Nevada. Są w większości w Kalifornii. Ciekawe, że ten kolosalny grzbiet, rozciągający się na 640 km, składa się głównie z granitu. Jego wschodnia krawędź gwałtownie odcina się w Wielkim Zagłębiu, a zachodnie zbocze stosunkowo delikatnie opada w kierunku Doliny Centralnej Kalifornii. Jednocześnie część południowa jest najwyższa i jest znana jako Wysoka Sierra. W tym miejscu siedem śnieżnych szczytów przekracza 4250 metrów. A Mount Whitney o wysokości 4418 metrów – najwyższy punkt w USA – znajduje się zaledwie 160 km od Doliny Śmierci.

Stromy wschodni stok gór Sierra Nevada jest strefą suchą, a flora tam jest bardzo słaba. Na tym zboczu jest tylko kilka rzek. Ale delikatny zachodni stok jest rozcięty przez niezliczone głębokie doliny. Niektóre z nich to najpiękniejsze kaniony, takie jak słynna dolina Yosemite na rzece Merced w Parku Narodowym Yosemite i duże kaniony Rzeki Królowej w Parku Narodowym Kings Canyon. Znaczna część zbocza pokrywa się w lasach, a tutaj rosną gigantyczne sekwestury.

Alaska

Znaczna część państwa jest przenikana przez góry rozciągające się od zachodu na wschód. Część północna to płaska nizina arktyczna. Na południu jest otoczony pasem Brooks, który obejmuje De Long, Endicott, Philip Smith i góry brytyjskie. W centrum stanu jest równina Yukon z płynącą rzeką o tym samym imieniu. Aleutański zasięg łukuje się półkole w pobliżu doliny rzeki Susitna i przechodzi przez pasmo Alaski, tworząc Półwysep Alaski i sąsiednie wyspy Aleutów. To w Alasce Range, że najwyższym punktem w Stanach Zjednoczonych jest Mount McKinley, wysokości 6193 metrów.

Alaska jest największym stanem USA pod względem powierzchni i najmniejszej liczby ludności. Według najnowszych danych liczy 736.732 osób. Na Alasce są aktywne wulkany. Dolina dziesięciu tysięcy domów powstała właśnie z powodu erupcji wulkanu w 1912 roku. Większość ludności Półwyspu – tubylcy Ameryki, a także Eskimosi, Aleutów i Indian.

W Stanach Zjednoczonych geografia państw, tak bardzo różniących się od siebie, przyciąga uwagę wielu turystów. Po przekroczeniu terytorium całego kraju można cieszyć się wspaniałymi wzorami, wspaniałymi kanionami i potężnymi rzekami.