366 Shares 5468 views

Nota historyczna: Wychwytywanie Berlinie

Szeleściły i była zielona w kwietniu, był to ostatni rok z krwawej wojny. akcja militarna jest prawie całkowicie przeszedł w Niemczech. Od wschodu przyszedł armię radziecką w naciśnięty zachodnich sojuszników. Wszyscy wiedzieli, że koniec Wehrmachtu i zdobyciu Berlina nieuniknione.


W tym czasie Niemcy były w pełnej izolacji gospodarczej i politycznej. Jedyny pozostały sojusznik – Japonia – już nie mógł pomóc, i był w takiej samej sytuacji opłakany. Niemiecka produkcja wojskowa stale spada, gospodarka zostały zdezorganizowane. Straty były tak istotne, że armia zatrudnionych młodych mężczyzn 16-17 lat życia. Jedyny pozytywny punkt dla Niemiec było zmniejszyć długość frontu wschodniego, co pomogło skoncentrować duże siły oporu na ich terytorium.

plan strategiczny Hitlera było powstrzymać presję jak długo radzieckich wojsk na wschodzie, w międzyczasie, do zawarcia odrębnego pokoju z krajami sojuszników. Przewodnik Wehrmacht był gotowy do poddania Berlin oddziały w Anglii i USA, ale oznacza wszystko, aby nie pozwolić rosyjsku.

W związku z tym, że większość sił skoncentrowanych na wschodzie Niemiec, nie zostały zbudowane najpotężniejsze obronne. Defensywny dzielnica Berlin został stworzony, który obejmował trzy pierścień ogrodzony obwodnicę. Samo miasto zostało podzielone na dziewięć sektorów, połączonych przejściami.

Najmocniejszy był przygotowany na obronę centralnej dzielnicy, w której znajduje się główne budynki rządowe i Reichstagu. Liczba garnizonu berlińskiego był stale rośnie ze względu na nowych rekrutów. Było jasne, że zdobycie Berlina będzie twarda i krwawa.

Komenda niemiecki wezwał do miasta, by walczyć „do ostatniego człowieka, aż do ostatniego naboju”. Udana obrona kapitału może być punktem zwrotnym w historii wojen. Problemem było wojska radzieckie za wszelką cenę złamać oporu niemieckiego i doprowadzić do ostatecznej i bezwarunkowej kapitulacji.

Aby wziąć udział w operacji berlińskiej z ZSRR byli zaangażowani w wojsku trzech frontach, z takim skutkiem, że nasze wojska ich numery były znacznie lepsze od niemieckiego.

Ogólny plan działania był następujący: Szybkie ciosy, by zniszczyć główną grupę wojsk niemieckich „Centrum” i „Wisły”, w celu zapewnienia przechwytywania Berlin i dotrzeć do Łaby , aby połączyć się z siłami aliantów. To było pozbawienie Niemiec z możliwością dalszego zorganizowany opór i zmusić ją, by całkowicie oddać. Osiągnięto główny umowa z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi w sprawie koordynacji wspólnych działań podczas konferencji krymskiej.

W połowie kwietnia 1945 roku, po starannym przygotowaniu, wojska radzieckie rozpoczęły wielką ofensywę na Berlin. Siła ognia artyleryjskiego i nalotów były katastrofalne. Pierwszy ukraiński pierwszy i drugi Byelorussian fronty szybko naprzód w głąb terytorium wroga, ściskając pierścień wokół stolicy. 19 kwietnia wojska radzieckie były w stanie przebić się przez trzeci pierścień obronnych wokół miasta i na północy. Straty po obu stronach były ogromne.

Ale 24 kwietnia Berlin została podjęta w środowisku, a 25 kwietnia zaplanowanego połączenia wojsk radzieckich i anglo-amerykańskich – spotkanie na Łabie. Wszystko szło zgodnie z planem.

Wojska radzieckie był rosnący entuzjazm i radość z szybkiego zwycięstwa. Żołnierze zaczęli masowo wstąpienia w szeregi partii, i odmówił opuszczenia dziedzinie żołnierzy nawet ranny.

Biorąc Berlin trwał od 16 kwietnia do 2 maja. Punktem kulminacyjnym była bitwa pracy dla miasta, która rozpoczęła się w dniu 21 kwietnia. Wzięło w nim udział prawie 470 tysięcy żołnierzy radzieckich przeciwko 300 tysięcy Niemców. Specyfika pracy w Berlinie, że aktywnie i szeroko stosowane ataki czołgów. Niemcy opór gwałtownie. Tak więc, w ciągu dwóch tygodni walk została utracona ponad jedna trzecia wszystkich członków sił sowieckich czołgów.

Walki w stolicy była noc i dzień. 28 kwietnia zaatakowali Reichstag – symbol i twierdzę Wehrmachtu. Był rzeczywiście zmienił się nie do zdobycia twierdzy bronionej przez najlepszych żołnierzy SS i dobrze wyszkolonych kadetów Naval Postgraduate School. Jednak wszyscy rozumieli, że była to walka skazana.

W środku dnia, 30 kwietnia, wojska sowieckie były w stanie zająć pierwsze piętro budynku i tego samego dnia, na 22:40, żołnierze 150 Dywizji Piechoty Jegorow i Berest Kantariya wywieszono na dachu Reichstagu walki sowiecką flagę.

W tym samym czasie, Hitler był w swoim bunkrze popełnił samobójstwo.

Zdobycie Berlina w 1945 roku nie była ostatnia bitwa w wojnie. Przed wojsk radzieckich oczekiwane wyzwolenie Pragi oraz szereg innych ważnych walk, wykrawania kierunku na zachód.