897 Shares 7751 views

Olej silnikowy: trwałość, wybór, przechowywanie

Każdy kierowca, a jeszcze bardziej początkujący, jest zainteresowany pytaniem, co dla jego samochodu wybrać olej silnikowy, okres przechowywania, skład i inne wskaźniki. Mówi się, że po okresie eksploatacji olej, jak każdy inny produkt, traci te użyteczne substancje, które zawiera. Może to spowodować bezpośrednie uszkodzenie silnika samochodu, dlatego należy ściśle kontrolować, że z jednej strony nie używaj zużytego produktu, az drugiej strony przestrzegaj wszystkich zasad jego składowania. W artykule dowiesz się, jak długo jest olej silnikowy, jak go przechowywać i czy może on być używany po upływie czasu wskazanego na opakowaniu przez producenta.

Właściwy wybór

Pierwszą rzeczą, na jaką zwracają uwagę, kiedy zamierzają zakupić produkt, jest zgodność z międzynarodowymi standardami jakości. Biorąc pod uwagę, że silniki w pojazdach są zainstalowane inaczej, wymogi dla nich różnią się również od siebie. Dlatego też producenci w instrukcjach zawsze wskazują, że lepiej stosować olej silnikowy.

Okres ważności różnych gatunków może się różnić. Oleje do silników są w trzech typach.

  1. Minerał jest najtańszy. Jednak w sezonie zimowym nie będzie to używane, ponieważ tylko w 25 ° szronu silnik nie będzie mógł zacząć.
  2. Półsyntezę uzyskuje się przez zmieszanie gatunków mineralnych i syntetycznych. Jest to droższa opcja, ale jakość w porównaniu z poprzednią formą jest nieporównywalnie wyższa. Optymalne jest jego zastosowanie w przypadku samochodów o zakresie od stu do pięciuset tysięcy kilometrów.
  3. Syntetyki syntetyzowane są chemicznie. Olej ten nie zmienia właściwości ani w wysokiej temperaturze, ani w niskich temperaturach, więc może być stosowany w każdych warunkach pogodowych. Ale koszt oleju będzie droższy od innych. Okres ważności syntetycznego oleju silnikowego, półsyntetycznego i mineralnego wynosi zazwyczaj nie więcej niż trzy lata z otwartym opakowaniem i właściwym przechowywaniem.

Miłośnicy samochodów wybierają właściwy wariant oleju, w zależności od warunków pogodowych, w których będą przechowywane i na budżet. Nie wolno wymieszać oleju z innym. Faktem jest, że każdy producent ma co najmniej piętnaście procent unikalnej kompozycji chemicznej. Dlatego też, jeśli do silnika dodano inny olej, może zareagować i jak zachowuje się mieszanina jest nieznana.

Jak przechowywać olej silnikowy

Okres przydatności do spożycia przez producenta wskazuje na opakowaniu. Jednak niezależnie od tego, ile lat zostało to określone, niewłaściwe przechowywanie może prowadzić do uszkodzenia produktu. Tak więc pojemnik, który zawiera olej do silnika, powinien być szczelnie zamknięty. Na kanistrze nie jest pożądane uderzenie w bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna się zmieniać, ponieważ nagłe zmiany przyczynią się do zmiany właściwości oleju. Jest również pożądane, aby pomieszczenia były wentylowane i nie ma w niej wysokiej wilgotności. Zwykle miejscem składowania oleju silnikowego jest garaż. Jeśli jednak warunki przechowywania nie spełniają wymagań, lepiej je przenieść do domu.

Ile oleju należy dodać?

Zwykle producenci wskazują na opakowaniu produktu na okres do pięciu lat w zamkniętej formie. Przed uzupełnieniem oleju należy dokładnie sprawdzić, zwracając uwagę na zgodność z wymaganiami technicznymi określonymi przez producenta i tymi cechami, które są podane na etykiecie.

W większości przypadków kierowcy o wymianę oleju kupują kanister, wystarczająco długo, przy małym marginesie, aby uzupełnić, jeśli jest to konieczne. Tylko niektórzy robią sobie duże rezerwy, aby przechowywać w oleju silnikowym zbiornika.

Okres ważności: jak ustalić

Im prostszy skład oleju, tym dłużej będzie on przechowywany. Większość z nich po autopsji pozostaje do użytku przez trzy lata z odpowiednim przechowywaniem. Bardziej złożoną kompozycję można wykorzystać dwa lata po otwarciu.

Głównymi oznakami zaległego produktu są nieprzejrzyste zabarwienie i obecność opadów, które są podobne do trocin. Może się zdarzyć, jeśli jakakolwiek woda dostanie się do oleju, lub w przypadku sprężystości. Ponadto przy zakupie należy zwrócić uwagę na datę produkcji i jej klarowną formę. Jeśli klienci często zwodzą się na stoiska żywnościowe, wówczas sprzedając taki produkt staje się bardziej niż to możliwe.

Okres ważności i producent

Czas pracy oleju może zależeć od producenta. Na przykład, okres trwałości oleju silnikowego Shell wynosi 4 lata, Castrol – 5 lat i tak dalej. Jeśli jednak wskazany czas na opakowaniu minął już i produkt został uznany za przeterminowany, nie oznacza to utraty jego właściwości. Przy właściwym przechowywaniu olej może pozostawać użyteczny nawet przez dziesięć lat. Po prostu producent w określonym terminie nie gwarantuje, że wszystkie właściwości pozostaną takie same.

Stary olej i nowy samochód

Jeśli kupiłeś nowy samochód i masz olej, który jest przechowywany przez wszystkie przepisy od ponad roku, najlepiej jest kupić nowy. Faktem jest, że nowe samochody mogą powodować duże zapotrzebowanie na ropę. Lepiej w tym przypadku ponownie założyć i wylać świeży, tylko otwarty produkt.

Przechowywanie w kanistrze iw samochodzie – różne rzeczy

Jeśli nie używasz samochodu przez ponad sześć miesięcy, olej zawarty w nim, nawet jeśli nie prowadzisz, może reagować z osadami i brudem, które znajdowały się w silniku przed i utlenić. Aby uniknąć problemów, przed rozpoczęciem korzystania z niego zaleca się jego zmianę.