382 Shares 2268 views

Co to jest samochód hybrydowy? Najbardziej rentowny samochód hybrydowy

Samochody z silnikiem hybrydowym powoli, ale pewnie nadal zdobywają pozycje w globalnym przemyśle motoryzacyjnym. Wzrost popularności i wielkości produkcji takich modeli jest promowany przez obiektywne czynniki – stale wzrastające ceny oleju napędowego i benzyny, wprowadzenie coraz bardziej rygorystycznych wymogów do wskaźników gospodarki i nowych standardów środowiskowych silników.


Samochód hybrydowy: co to jest?

"Hybrid" w tłumaczeniu łacina – obiekt otrzymany w wyniku połączenia elementów o pochodzeniu heterogenicznym. W świecie technologii samochodowych koncepcja ta obejmuje kombinację dwóch typów jednostek napędowych. Mówimy o silniku spalinowym (ICE) i silniku elektrycznym (alternatywą jest silnik pracujący na sprężonym powietrzu). Jednocześnie nowocześni producenci samochodów przywiązują dużą wagę do inteligentnego systemu zarządzania energią.

Istnieją dwa typy elektrowni hybrydowych – pełne (pełne hybrydy) i lekkie (łagodne hybrydy). Pierwsza opcja polega na wyposażeniu samochodu w potężny silnik elektryczny, skutecznie sparowanego z silnikiem spalinowym i zdolnym do niezależnego prowadzenia samochodu z małą prędkością. W wersji lekkiej silnik elektryczny ma tylko rolę pomocniczą.

Krótka dygresja w historii

Pierwsze seryjne samochody hybrydowe Toyota Toyota Prius liftback opuściły linię produkcyjną prawie dwa dekady temu, w 1997 roku. Dwa lata później Honda wprowadziła Insight na rynek, a po pewnym czasie europejscy i amerykańscy giganci samochodowi – Ford, Audi, Volvo, BMW – dołączyli do japońskich producentów. Do 2014 r. Całkowita flota pojazdów silnikowych sprzedawanych hybryd przekroczyła 7 milionów marek.

Nie sądzę jednak, aby silnik i silnik elektryczny zarobiły parę dopiero pod koniec XX wieku. Pierwszym urodzonym wśród hybryd samochodowych w naszym obecnym rozumieniu był Lohner-Porshe Semper Vivus – samochód stworzony przez legendarnego austriackiego projektanta Ferdynanda Porsche w odległym 1900 roku.

Hybrydowe schematy napędów

Równolegle

W pojazdach, w których jest realizowany obwód równoległy, silnik spalinowy jest głównym. Silny silnik elektryczny odgrywa rolę pomocniczą, w tym przyspieszenie lub hamowanie, oraz przechowywanie energii rekuperacyjnej. Konserwacja silnika i silnika elektrycznego jest zapewniana przez komputerowy system sterowania.

Sekwencyjny

Najprostszy system hybrydowego samochodu. Zasadą jego działania jest przenoszenie momentu z generatora ICE, wytwarzanie energii elektrycznej i ładowanie akumulatora. Ruch maszyny jest spowodowany trakcją elektryczną.

Mieszane

Jednoczesne wdrożenie schematu szeregowego i równoległego. Wyjeżdżając z miejsca i poruszając się z niską prędkością, samochód korzysta z trakcji elektrycznej, a silnik spalinowy zapewnia działanie generatora. Ruch z dużą szybkością występuje z powodu przenoszenia momentu z silnika spalania wewnętrznego do kół napędowych. W obecności zwiększonych obciążeń silnik elektryczny jest zasilany dodatkową baterią. Interakcja między silnikiem elektrycznym a silnikiem spalinowym osiąga się poprzez przekładnię planetarną.

Korzyści

Samochód hybrydowy łączy zalety silników elektrycznych i samochodów z ICE. Zalety silnika elektrycznego to wyjątkowa charakterystyka momentu obrotowego, a silnik spalinowy jest ciekłym paliwem i wygodnym nośnikiem energii. Pierwszy jest skuteczny w trybie częstych przystanków i startów, typowych dla jazdy po mieście, druga – przy stałej prędkości. Niezaprzeczalne zalety takiego tandemu:

  • Ekonomia (przy równym przebiegu zużycie paliwa hybrydowego wynosi o 20-25% mniej niż klasyczny model);
  • Duża rezerwowa moc;
  • Kompatybilność ekologiczna (zmniejszona objętość szkodliwych emisji do atmosfery w wyniku racjonalnego zużycia paliwa);
  • Minimalne zużycie klocków hamulcowych (z powodu hamowania regeneracyjnego);
  • Udoskonalone działanie charakterystyk jazdy;
  • Zdolność magazynowania i ponownego wykorzystania energii (akumulatory są akumulatorami i kondensatorami specjalnymi).

Wady

  • Wysoki koszt, ze względu na złożoność projektu elektrowni.
  • Drastyczna naprawa samochodów hybrydowych i problemy z recyklingiem baterii.
  • Stosunkowo duża waga.
  • Narażenie na samoczynne rozładowanie akumulatora.

Co mówią właściciele samochodów?

Miłośnicy samochodów na całym świecie aktywnie wymieniają się doświadczeniami w zdobywaniu dróg i wrażeń samochodów, analizując zalety i wady znanych im modeli. I nie przegap samochodów hybrydowych. Świadectwa ich właścicieli świadczą o rzetelności takich maszyn i umiejętność znacznego zaoszczędzenia części budżetu rodzinnego, która trafia do paliwa. Ostatnia zaleta jest bardzo ważna dla fanów długich podróży. Wśród wad jest wysoki koszt utrzymania hybryd i najgorsze, w porównaniu do klasycznych samochodów, stabilność na rogach.

Najlepsze modele

Toyota Prius (Toyota Prius)

Pionier rodziny hybryd, wyposażony w dwa silniki elektryczne (42 kW i 60 kW) połączony z silnikiem spalinowym 1,8 litra (98 KM). Maksymalna prędkość wynosi 180 km / h. Ze względu na przystępną cenę i wyjątkowe wskaźniki oszczędności paliwa, Toyota Prius od wielu lat jest wiodącą firmą w segmencie sprzedaży.

Toyota Camry Hybrid (Toyota Camry)

Samochód hybrydowy, charakteryzujący się znaczną ekonomią, atrakcyjnym wzornictwem, komfortem i wysoką technologią. Kolejną zaletą wyróżniającą Toyota Camry wśród kolegów hybryd jest jej szybkie przyspieszenie (w ciągu 7,4 sekundy model ten może przyspieszyć do 100 km / h).

Chevrolet Volt (Chevrolet Volt)

Praktyczny czteroszybowy hatchback o doskonałych właściwościach jezdnych. Akumulator hybrydowy (plug-in hybrydowy pojazd). Wyposażony w silnik benzynowy (pojemność 1,4 litra, 84 KM), blok baterii litowo-jonowych o długiej żywotności oraz silnik elektryczny napędzający samochód. Elektryczna trakcja w cyklu miejskim wynosi około 54-60 km.

Wtyczka Volvo V60 (wtyczka Volvo V60)

Pierwszy z modeli hybrydowych z silnikiem wysokoprężnym (objętość 2,4 litra, moc 215 KM, średnie zużycie oleju napędowego na 100 km to 1,9 litra). Silnik elektryczny tego silnika wysokoprężnego pozwala na jazdę trakcyjnie 50 km drogi.

Honda Civic Hybrid (Honda Civic)

Twórcy samochodu oparli się na tak ważnych dla konsumentów cechach jak komfort, oszczędność paliwa i praktyczność. Głównymi elementami popularności Honda Civic Hybrid – gęstość, uderzająco połączona z wydajnością hybryd dzięki specjalnym rozwiązaniom projektowym, ekonomicznemu i atrakcyjnemu projektowi.

Perspektywy lub Krótkie odwołanie do sceptycyzmu

Technologie hybrydowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy są przekonani o ich znaczeniu i skuteczności, inni nie chcą wskazywać na niedociągnięcia. Jeśli masz już klasyczny samochód z silnikiem Diesla lub benzyny, jesteś zadowolony z jego projektu, niskiego zużycia paliwa, parametrów technicznych i biegowych, to może nie powinieneś spieszyć się na zakup hybrydowy. Poczekaj, aż producenci wprowadzą na rynek bardziej zaawansowane wersje.

Tylko nie rozciągaj zbyt dużo czasu oczekiwania, więc nie musisz żałować utraconego czasu i zastanawiam się, dlaczego opóźniłeś zakup tak długo. Według ekspertów hybrydowy samochód w najbliższych latach stanie się dość popularny na ulicach wielkich miast i małych miasteczek. W tym przypadku przewiduje się znaczną ekspansję istniejącej linii modelu. Hybrydowie weźmie godne miejsce w każdym segmencie serii samochodów – od crossovers i supercars po minivan pracowników.