389 Shares 7321 views

Księżniczka Tenisheva Mariya Klavdievna: biografia patrona, zdjęcia

Rosyjski szlachcianka Tenisheva Mariya Klavdievna, biografia, które zostaną opisane w tym artykule, panieńskie nazwisko nosił Pyatkovskaya. Ona jest wybitny publicznych postać, pedagog i filantrop. Jest znany także jako twórczy charakter, artystów szkliwa i kolekcjonera sztuki. Tenisheva Maria Klavdievna założył studio artystyczny Petersburg, Russian starożytności muzeum w mieście Smoleńska, Szkoła Rysunku (także w Petersburgu), Bezhitsk szkoły zawodowe, a także warsztaty plastyczne-przemysłowy w Talashkino nieruchomości, które należały do niej.

Tenisheva Maria Klavdievna: krótki dwuwarstwowy grafenu

Oczywiście, opowieść o życiu człowieka zaczyna się od dokładnej daty jego urodzin. Niestety, historia zachowała informacji o jakie dokładnie roku urodziła przyszłego utalentowanego artystę, bo to było nielegalne, choć szlachcianki kapitałowym. Nikt dzisiaj nie wie, co nazwę własnego ojca. Po ślubie, wzięła nazwę męża i stał się znany jako Tenisheva Maria Klavdievna. Data jej urodzenia – 20 kwietnia, ale z roku wskazany jest w przybliżeniu pomiędzy 1865-1867. Nawiasem mówiąc, nie ma spekulacji, że jej ojciec może być cesarz Aleksander II z Rosji. Najprawdopodobniej jest to tyle owiana tajemnicą historię jej urodzeniu, ponieważ.

nieszczęśliwe dzieciństwo

Jej matka Maria Aleksandrowna żonaty Klaudiusza i Stefanovich Pyatkovskogo nosił jego imię. Drugi ojczym trochę Masza była MP Dizen tła – bardzo bogatym człowiekiem, który posiadał kilka domów w Petersburgu i Moskwie. Matka nie stosowała się do córki z czułością i troską, a dziewczyna miała zawsze mieć się na baczności, aby nie ponosić jej niezadowolenie, wskutek czego mógłby śledzić surowe kary, a nawet bicie. Wychowała wrażliwy i zamknięty, to może zranić jednym spojrzeniem. Poza tym, że już dawno odbyło się urazę i nie mógł wybaczyć. Jednakże, była bardzo silną wolę i miły, niezależny i aktywny. Marzyła o innym życiu, przeciwieństwo tego, co miała w domu ojczyma.

formacja

Aż do 1869 roku przyszła księżniczka Mariya Klavdievna Tenisheva studiował w domu pod okiem francuskiego nauczyciela. Jednak po poznawanie nowo otwartego 'szkoły, gdzie praktykowane na damskiej pierwszych rosyjskich dziewcząt programu edukacyjnego szkoły męskiej, postanowiła przystąpić do egzaminów i naukę. Założyciel gimnazjum był M. Speshnyov. młody nauka Masza była łatwa, a wkrótce stał się jednym z pierwszych uczniów szkoły.

pierwsze małżeństwo

W 1876 roku Maria poślubiła. Jej mąż został adwokat R. Nikołajew. Rok później miała córkę, Marię Rafailovna – przyszłość baronowa von der Osten-Sacken. Jednak małżeństwo było krótkotrwałe i wkrótce się rozpadł. Raz w swojej autobiografii „Tenisheva Mariya Klavdievna: wrażenia z mojego życia”, napisała, że powodem rozwodu była niezgodność z ich natury z mężem.

Paryż

Kiedy dziewczynka w wieku 4 lat, Maria Klavdievna wyszedł z domu, zabierając ze sobą córkę. Wyjechała do Paryża, gdzie został zaangażowany w szkole wokalna muzyka M. Marchesi. Tymczasem Masha szukali wierny sługa Lisa, który pozostanie z nimi do końca życia. Wkrótce Paryż Marii Klavdievny Tenisheva staje się bardzo rodzinnym, gdzie czuje się jak ryba w wodzie. Tutaj to wszystko blisko i wyraźnie. Prowadzi świeckiego życia, spotkał się z kreatywnych ludzi. W szkole muzycznej spotyka Rubinstein, Charlesa Gounoda. Zakres jej datowania rośnie z każdym dniem. Wśród jej znajomych jest też Iwan Turgieniew. Wykonawca Makovsky zadowolony też, że podjął w swoim kręgu przyjaciół Tenisheva Maria Klavdievna. Portret niej, pisał w pierwszym wrażeniu miała na niego.

Pierwsze spotkanie z Talashkino

Dwa lata po życia w stolicy Francji, przyszła księżna powróciła do Rosji i wysłał do posiadłości swojego przyjaciela z dzieciństwa Kitty. W Talashkino jej bardzo dużo, pomimo faktu, że nie ma nic niezwykłe. Lubi rodzimej przyrody, wzgórza, lasy i pola. Po krótkim odpoczynku, ona, wraz ze swoim przyjacielem ponownie wysłany do Paryża, bo musiała skończyć studia w szkole wokalnej. W stolicy Francji zaczną niezależnie angażować się w historii sztuki, odwiedzić liczne muzea, galerie i tak dalej. D. W Luwrze Tenisheva Maria Klavdievna spotkał się z Gilbertem i artysta zaczyna nabierać mu lekcje rysunku. W tym okresie zaczyna się angażować w emalii.

Początek działalności społecznej

W 1887 roku, nowo przybyła Talashkino, dziewczyna otworzyła szkołę dla dzieci chłopskich. Postanowili nie tylko nauczyć ich czytać i pisać, ale także dołączyć do rzemiosła i dać im szansę na sukces w życiu. Tenisheva był prawdziwym patriotą, i chciała jakoś przyczynić się do dobrobytu kraju. Być może to jest w jej krwi powiedział ojciec koronowany?

Samo wyszukiwanie

Rok później, Mary Klavdievny Tenisheva związany znajomość z Konstantin Stanisławski. Postanawia spróbować swoich sił w teatrze i areny. Jest obdarzony przez naturę, to zaczyna robić postępy, i wielki reżyser daje jej okazję do wykazania się jako aktorka w teatralnej produkcji „Baloven” na etapie „Raju”. Jednak sztuka ma przewagę, i kontynuuje swoje zajęcia w akwareli N. Golitsin, a następnie wchodzi do Szkoły Baron Stieglitz w klasach rysowania. Obraca się w kręgach artystycznych, spotyka młodego malarza I. E. Repinym, a później z Aleksandrom Benua, który przyniósł jej brat Albert artystą.

drugie małżeństwo

W 1892 roku zostanie ona ponownie za mąż i teraz idzie do wysokiej życia jako Księżniczka Mariya Klavdievna Tenisheva. Filantrop, biznesmen, naukowiec i tylko wielkoduszny człowiek, Wiaczesław wspiera wszelkie inicjatywy swojego małego żony. Wkrótce założył słynną Szkołę Tenishev w Petersburgu. Małżeństwo z osobą tak wysokim locie dał jej wiele korzyści i otworzyła te możliwości, które nigdy nie marzył. Niemniej jednak, że nie używa ich do osobistego dobrobytu i rozwoju na rzecz sztuki krajowych. Mówi też, że Mariya Klavdievna Tenisheva – filantrop w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Życie w Bezhitsa

Jej mąż należał Briańsk relsoprokatny zakład, który znajduje się w Bezhitsa. Jadąc tu, do swojej posiadłości, Maria Klavdievna zaczyna angażować się w działania edukacyjne. Oczywiście, to jest bardzo dużo to pomogło jej męża. Bez kapitału nie mogła zrobić strzępić poczęte. Ponadto, był bardzo mądry człowiek szanowany w kręgach akademickich, a ona była bardzo pomocne porady. VN Tenishev zyskał międzynarodowe uznanie jako socjolog i etnograf akademickiej, autor prac naukowych. Ale w Rosji, był pod tajnym nadzorem władz, które zaalarmowały swoich poglądów wolność, a także sprzeciw wobec polityki państwa, z którymi od czasu do czasu udostępnionych w wąskim kręgu progresywnego. Tymczasem jego żona, nie wiedział nic o polityce, czuła, że potrzebne do rozwijania talentów ludzi, którzy są poza ich środków do góry i deklarują sobie świat. Jej dom jest stale będzie ubogich artystów, aktorów i piosenkarzy, jednym słowem, ludzi sztuki. Jednak wszystko to irytuje książę, nie mógł tolerować przejawy „artystycznej”, że nie lubi antyki, a on nie wiedział, jak wydać pieniądze na zakup dzieł sztuki do osobistej kolekcji. Jednak było coś, że zjednoczył tych dwóch tak różnych ludzi – miłość do muzyki i oświecenia. Tenishev doskonale grałam na wiolonczeli i przyjaźnił się z wieloma znanymi muzykami.

Znajomość Czajkowskiego

W 1892 roku, dzięki Wiaczesław Konstantynowicz, Tenisheva Maria Klavdievna spotkała się z dużym Czajkowskiego. Raz w ich domu przy Promenadzie Anglików w Sank Petersburg książęca para zorganizował wieczór na cześć kompozytora i księżniczka sama zdecydowała się wykonać romanse Czajkowskiego dla niego. Wielki muzyk był zachwycony jej śpiewem i rzucili jej towarzyszyć. Wieczór zysk zaskakująco dobre, a kompozytor nie chciał odejść, to jest jeszcze za późno na próby w Operze „Iolanta”.

Tenisheva Maria Klavdievna: Talashkino, transformacja

Katarzyna rodzina Czetwertyńskich był właścicielem posiadłości. Ona chętnie zgodził się sprzedać go do męża do swojego przyjaciela, księcia Tenishevo i że z kolei sprawiło, że żona królewski dar na przyjęcie urodzinowe. Jednak Kitty otrzymał pozwolenie na wynajem dla życia i pozostał na osiedlu. Od tego dnia Talashkino przekształcony nie do poznania. Tutaj działalność kobiet założony produkcji oleju tłoczenie, dla których wnosi sprzętu high-end z zagranicy. Tym razem księżniczka pokazuje do siebie i innych, że nie może być tylko bohemy, oszczędny i romantyczne, ale także wielki biznes. Wszystkie produkty są importowane z fabryk w dwóch rosyjskich stolic – Moskwa i Petersburg, a także w Paryżu. Wokół osiedla zaczyna się wielki budynek. Obszerne zbudował szklarnię, młyn parowy, pomieszczeniach dla zwierząt, rozmaitych warsztatów, w tym naprawy sprzętu rolniczego. Przybywając w pracy Talashkino pracowników zacząć budować własne domy. Cały czas Tenisheva Maria Klavdievna spędził w posiadłości, ona przyniosła dla siebie z Paris samochodu i pojechaliśmy o tym w swoich posiadłościach. Następnie stąd Khotyleva stajni, który składa się z 50 koni. W przypadku koni z wodą odbywa się za pomocą gorącej wody. I hodowcy są zapraszani z Anglii. Później, w pobliżu stadniny zbudowana arena do wyścigów konnych i domków.

Ekspansja gospodarstw

Tenisheva Mariya Klavdievna, którego rodzina tylko sporadycznie będzie Talashkino, znalazła sobie nową pracę. Zaczęła zakupem pobliskie wsie i zagrody. Założona szkoły, wybudowany hostel. Wkrótce w szkole Flenovo zaczął mówić całą dzielnicę. Od czasu do czasu ona spadła w Petersburgu. Tutaj, we własnym domu, założyła szkołę rysunku. Przyjechaliśmy tutaj, aby dowiedzieć się, młodych, utalentowanych ludzi, którzy chcą wejść na Akademię Sztuk Pięknych. Wśród studentów byli M. Dobuzhinsky, I. Ya. Bilibin, syn Z. Serebryakov S. V. Chehonin Repina Yury, A. Pogossky, M. Chambers, Bilibin wsp. Szkoła na prośbę księżniczki biegnie Ilya Repin.

dedykacje

Iskusstovedy przyjaciół, których ona patronuje na początku swojej kariery i z którym miała zaprzyjaźnił się, zaczął poświęcać jej pracę. Tak więc, kompozytor A. S. Areńskiego pisał notatki Romansu „konwalia”, a słowa do nich składa P. I. Chaykovsky. Artysta Aleksandr Benua oferuje swoje usługi dla księżniczki w systematyzacji Tenishev kolekcję rysunków i akwarel. Zwraca on również dużo zdjęć z widokami Talashkino osiedla. 1896 był wyjątkowy dla rodziny Tenishevs. Na wystawie All-Russian obejmowały fabrykę Briańsk i Bezhitskaya szkoły zawodowe należące do księcia i księżnej. Zostały one przyznane najwyższe królewskiej wdzięczności.

Po raz kolejny, Paryż

Bez względu na to, jak Maria Klavdievna nie podoba Rosja jednak, Paryż właśnie miasto, w którym czuje się najbardziej komfortowo. A teraz, po długiej przerwie, jest z powrotem w swoim ulubionym mieście. Tutaj znowu ściąga na studia i wstąpiła do Akademii Julien. W klasie B. Constant kontynuuje studia w malarstwie i rysunku. Tutaj spotyka L. Bakst, w niebezpieczeństwie, i pomaga mu. Poza tym, że kupuje większość grafik pracy artysty. I jeszcze w rosyjskiej zaparzania rewolucyjnej podniecenia, a jej szkoła rysunku zaczynają podejrzewać w organizacji różnego rodzaju spotkań. Z tego między nią a dyrektorem szkoły, Repin, ponieważ konflikt Okazuje się jednak, Repin, nie chcąc stracić szkołę, rozwiązuje ten problem z władzami. W tym samym roku, kolejna otwarta szkoła rysunku w Smoleńsku. Lokal na kreatywne studio jest domem E .K. Czetwertyńskiego rodzina, a szef jest mianowany przez jednego z uczniów Repin A. palenie.

Wystawa Kolekcjonerstwo

1897 w Petersburgu otwarto wystawę, gdzie odwiedzający sądu wystawione akwarele i rysunki z kolekcji Marii Tenishevoy. O rozmowie elity Petersburgu. I to honoruje jego uwagę sam Trzeciakowska. Oferuje on księżniczkę zrealizować kilka zdjęć, ale ona odmawia, tłumacząc odmowę niechęć do stracenia integralności kolekcji. Nawiasem mówiąc, w końcu, oferuje kolekcję Muzeum Rosyjskiej, który wkrótce zostanie ujawniona. Ale powiedziała, że mogą wziąć tylko zdjęcia rosyjskich artystów. Jednocześnie, Prince VN Tenishev otrzyma powołanie rządu jako Komisarza Generalnego i szef wydziału rosyjskiego na Wystawie Światowej w Paryżu. I jego żona wraz z patronem i szefa trupy baletowej St Petersburg z Sergeem Dyagilevym – w Finlandii, za organizację wspólnej wystawie sztuki.

Magazyn „Świat Sztuki”

Na początku 20. wieku, Maria Tenisheva i Sergey Mamontov utworzyć nowy magazyn kulturalny – „świata sztuki”. To jest ten okres jest portret księżniczki, napisany przez Sierowa i przechowywane w Muzeum smoleńskiej. W trakcie prac nad magazynu spotkała się z wybitnym fotografem swego czasu I.Borschevskim. I zaczną jeździć na starożytnych rosyjskich miast i fotografie z lokalnych atrakcji dla magazynu.

sztuka emalia

Po pewnym czasie po utworzeniu magazynu, wraca do swojego starego pasji – sztuce szkliwa i ustanawia specjalną szkole artystycznej w Smoleńsku. Masters, którzy uczestniczą w niej zaczynają sporządzić kościół zbudowany kosztem rodziny Tenishevs. cegielnia została zbudowana, że dobrze.

dalsze działania

W ciągu najbliższych kilku lat nie zostały dokonane wiele Tenisheva dla rozwoju kultury rosyjskiej, wszystkie są niezliczone. Otwarte wystawy, muzea, koncerty zostały podane, i wiele innych. W Moskwie magazynu „Wiosna” został stworzony, które sprzedawane produkty wytwarzane w warsztatach Talashkino. Dom Tenisheva w Talashkino zawsze pełne gwiazd. Nadchodzi nawet sam Sergiusza Diagilewa. W wyniku rewolucji 1905 sklepów Talashkino są zamknięte, księżniczka nie finansować „Świat sztuki” magazyn jest i on też jest zamknięta. Maria Klavdievna, biorąc swój cenny zbiór, wysłany do Paryża i zorganizował wystawę. Życie w stolicy Francji, nadal angażować się w technice emalii. W 1907 roku powrócił do Rosji, dowiaduje się, że został wyróżniony tytułem honorowego obywatela Smoleńsku. W 1912 Tenishev Muzeum został uhonorowany przez wizytą cesarza całej Rosji Mikołaja II.

pierwszy Świat

W 1914 roku, z początkiem wojny, otwarty w szpitalu wojskowym w Smoleńsku. Maria Klvdievna nie może pozostać obojętna, a ona pracuje w nim, i służy jako pojazd do transportu rannych. Mikołaj II zbliża się do szpitala, aby powitać i nagradzania żołnierzy. Cesarz pochwalił Księżniczkę patriotyzmu i podziękował jej za służbę dla ojczyzny. W latach 1915-1916. Tenisheva pracuje na swojej pracy i jej bronić. Podejścia Rewolucji Październikowej. Życie kulturalne w kraju zamarza i Tenisheva przeżywa ciężką depresję. Potem był październik, a ona podeszła grupa ludzi musiało uciekać na południu kraju, gdzie podszedł do Francji, gdzie mieszkała do 1928 roku.

epilog

Przytulnego domku zaczął odwiedzać wielu znanych artystów. W tym okresie, zaczęła pracować na książce, która została wymieniona na początku tego artykułu. Księżniczka Tenisheva zmarł w 1928 roku na emigracji, ale jego ulubionym miastem. Ona nigdy nie widział swoją ukochaną Matkę Rosję. Jej paryski dom zwany mały Talashkino.