267 Shares 990 views

Filipiki – co to jest?

Filipiki – płomienne przemówienie, tyradę potępiającą oświadczenie. Termin ten jest historycznie związana z dwóch wybitnych mówców świata starożytnego – Demostenes Grecji i rzymskiego Cicero.


Informacje historyczne: Philip II

Jednym z głównych bohaterów 4 wieku pne, Aleksandr Makedonsky jest, o którym napisano wiele książek i filmów nakręconych wiele. Jednak nie mniej popularny był jego ojciec, Filip II (382-336 pne. E.), który również był wielkim wojownikiem i intrygant. Macedonia należała do północno-wschodnich ziemiach Greckiej półwyspu. Na wschodzie, na granicy z barbarzyńcami-Traków, położone nieco dalej przerażająco wojujący Persia. A ze względu na swoje położenie geograficzne na Macedończyków tworzą specyficzny dialekt języka greckiego, gdzie było wielu barbarzyńskich słowa.

Macedonia została uznana za zły stan konwencjonalnie cywilizowany, i zaatakował go, z których wszyscy tylko nie był leniwy. Gdyby nie narzucający Philip II, pochodzące z pewnego rodzaju wybitnych królów macedońskich, kraj byłby po prostu rozdarta. W wieku 23 lat stał się królem i zdobył reputację jako potężny władca. Stanowisko on wzmocniony przez fakt, że aby wygrać przechwycone ziemie Ateny wcześnie i zgromadził potężną armię i zaczął atakować swoich sąsiadów.

Co jest filipika?

Wpływowi ateński orator Demostenes (384-322 pne. E.) z taką pasją i gniewu narażony występy króla Filipa Macedonii, wroga demokracji ateńskiej, co nazywał się podstawą do zmiany nazwy „protivomakedonskih” występach „diatryb”. Były zły i polemikę. Nazwa ta przyciąga i słynny rzymski mówca – Cicero, że jego wypowiedzi przeciwko obciążające Marka Antoniusza , także stał się znany jako „filipiki”.

Zły przemówienia Demostenesa

Tematem pierwszego była ognistym diatryby zadzwonić Ateńczyków się oprzeć. Demostenes wezwał Ateńczykom być gotowa do wojny, próbując przekonać ich, że oni cierpieli z powodu błędów i niekompetencji króla Filippa Makedonskogo. Sprzeciwiał wykorzystanie najemników w armii ateńskiej i zaproponował stworzenie elastycznej siły militarnej, które pozostają w Macedonii i przeciwny armii Filipa. Filipiki – namiętny i zły mowy, która ma ogromny wpływ na słuchacza. Najbardziej poważne oskarżenie wobec króla Macedońskiego było to, że naruszył warunki traktatu pokojowego 346 lat.

Kolejny (drugi) filipika – była to reakcja na gwałtowny atak Filipa i jego zwolenników w ateńskiej sojuszników miasta. W trzecim mowy zły Demostenes stosowanej pełną siłą swej elokwencji, zażądał zdecydowanych działań przeciwko Filipowi i oczekiwany przypływ energii z ateńskich ludzi. Macedonia i Ateny były już de facto wojujących stron. Najważniejszą rzeczą, że Filip był pierwszym, który złamał ciszy.

Trzeci filipika – to najlepsze przemówienia polityczne Demostenesa, który zachowywał się jak najbardziej wpływowego polityka Aten i była zwierzchność ateńskiej sceny politycznej, namiętny liderem frakcji anty-macedońskiej, który wezwał do powstania przeciwko ateńskiej Philip.

Czwarty filipika również nadana Demostenesa, odzwierciedla wezwanie wysłać poselstwo do Aten do Persów, ale istnieją pewne wątpliwości co do jego autorstwa. Nowoczesne Ozhegova słownik definiuje to pojęcie następująco: zły diatrybę. Termin później używał takich pisarzy rosyjskich jak Chernyshevsky, Turgieniew, Saltykov-Szczedrina, Czechowa i innych.