852 Shares 3696 views

Dlaczego veyping się tak popularne? Odpowiedź będzie cię zaskoczyć

Powody, dla których ludzie używają elektronicznych papierosów są stopniowo się zmienia. Mniej osób korzysta z ich rzucić palenie, i to w celu poprawy ich społecznego obrazu – takie wnioski płyną z nowego badania.


Uzyskane wyniki mogą mieć istotne konsekwencje dla zdrowia publicznego, ponieważ mogą one pomóc inicjatywy prowadzące mające na celu zapobieganie wykorzystywaniu elektronicznych papierosów, twierdzą naukowcy.

Braki poprzednich badaniach

Chociaż naukowcy poprzednio studiował, dlaczego ludzie wolą korzystać z elektronicznego papierosa w nowym badaniu, zauważyli, że w poprzednich eksperymentach liczba uczestników była ograniczona.

Ponadto, badanie może obejmować szereg pytań „tak / nie” lub pytań wielokrotnego wyboru, które nie pozwalają respondenci odpowiedzieć własnymi słowami, zauważają w swoim raporcie, opublikowanym 1 marca w czasopiśmie PLoS ONE.

Badanie przeprowadzone w Twitter

„W jaki sposób zmienić wnioski, czy mogliśmy słuchać tego, co ludzie mówią o elektronicznych papierosów do znajomych zamiast badaczy?” – pyta autorka Dzhon Ayers, badacz zdrowia publicznego na Uniwersytecie Stanowym w San Diego. Aby to zrozumieć, naukowcy wykorzystali Twitter.

Badanie, które zostało przeprowadzone w okresie 2012-2015, przeanalizowali ponad 3 miliony Tweety o elektronicznych papierosów. Tweety, które zostały pierwotnie ujęte w badaniu zawierały takie słowa lub wyrażenia jak „elektronicznego papierosa”, „palenie papierosa elektronicznego» E-CIG, «Weipa” i inne.

Te wiadomości z Następnie wybrano tylko te, w których nie było mowy o zastosowaniu elektronicznych papierosów. Na przykład, takie jak tweety „Mam elektronicznego papierosa, i to mi pomaga rzucić palenie” zostały włączone, ale takie jak „Właśnie widziałem kogoś za pomocą e-papierosa” – są wykluczone.

Głównymi powodami veypinga

Wreszcie naukowcy sklasyfikowany tweety na podstawie dlaczego ludzie zaczynają palenie papierosów elektronicznych. W rezultacie, w sumie zidentyfikowali siedem głównych powodów: niski koszt, wybór smaku, bezpieczeństwa użytkowania, zdolność do wykorzystania w domu, przyjemny zapach, niż tradycyjne papierosy i wizerunek społeczny.

Tweety za rok 2012 wykazała, że najczęstszą przyczyną veypinga nie palił zwykłych papierosów. Według badania, 43 procent tweets odniósł się do tego przyczyny. obraz społeczny był drugim najczęstszym powodem, dla 21 procent tweets. Stosowanie wewnątrz pojawiła się w trzecim miejscu, z 17 proc.

powody zmian

Do roku 2015, jednak mniej niż 30 procent tweets poinformował, że głównym powodem veypinga – jest to okazja, aby rzucić palenie zwykłych papierosów. obraz społeczny był najczęstszym powodem cytowane, co stanowi 37 procent tweets związanych veypingom. Powodem związane z wykorzystaniem pomieszczeń, również stracił na wartości, a to, o którym mowa tylko 12 procent tweets – to właśnie naukowcy odkryli.

Naukowcy zauważyć, że ich odkrycia zostały potwierdzone przez poprzednich badaniach.

Na przykład zapytanie do wyszukiwarki Google jako „stosowanie e-papierosów jako sposób na rzucenie palenia” znacznie mniej. Spadek w odniesieniu do korzystania z sali zbiegła się z czasie, gdy liczba miast i stanów zakazało używania elektronicznych papierosów w pomieszczeniu.

Jednocześnie, reklamy papierosów elektronicznych jest coraz bardziej koncentruje się na obrazie społecznej zauważają naukowcy. Potwierdza to wniosek, że obraz społeczny stał się ważniejszy jako przytoczonych powodów używania veypinga.