832 Shares 1073 views

Spektakl „Wesele Figara” Beaumarchais i przez jej sukcesu

Jeden z najbardziej znanych dramatów w światowym dramacie „Crazy Day lub Weselu Figara”, napisanym przez Pierre'a Beaumarchais. Napisany ponad dwa wieki temu, to nadal nie traci na popularności i jest znany na całym świecie.

Nauczmy się trochę o autorze i jego grę, która pokazuje nie tylko w kinach, ale również nakręcony.

Beaumarchais – słynny dramaturg

Za Bomarshe urodził się 24 stycznia 1732. Narodzin słynnego dramaturga – Paryż. Jego ojciec był zegarmistrzem, a nosił nazwę Karon, ale później został zastąpiony przez Pierre na bardziej arystokratyczny.

We wczesnym dzieciństwie Beaumarchais postanowił chwycić zawodu ojca. Jednak jest wiele uwagi do studium muzyki. Ze względu na to, że uzyskał dostęp do wyższych sfer. Więc Pierre zyskał wiele przydatnych linków.

Umysł i cel Beaumarchais pozwoliła mu nie tylko do tworzenia spływu kotwicy, jeden z najnowszych ruchów zegarków, ale także dostać się do Royal Society of London, aby uzyskać tytuł akademika i stać się królewski zegarmistrz. A wszystko to, dotarł aż do 23 lat.

Jego pierwsza sztuka pisał w 1767 roku, nazwał go „Eugenie”.

Znany jako klasycznej komedii „Cyrulik sewilski” został napisany przez niego w 1773 roku, mieszczący się w 1775 roku, i to ona przyniosła mu bezprecedensowy sukces, choć nie od razu. To było po niej, postanowił kontynuować serię Sprytny i błyskotliwy sługi i napisał sztukę „Wesele Figara” i „matkę karnej”.

Beaumarchais był żonaty trzy razy, a każdy z jego żon w przeszłości była bogata wdowa. Spowodowało to znaczny majątek dramaturga.

Zmarł w 1799 roku Per Bomarshe, 18 maja, w rodzinnym Paryżu.

Trylogia o przygodach Figara

Do najbardziej znanych dzieł są uważane za zawarte Beaumarchais w jego trylogii o Figara.

Pierwsza gra została napisana w 1773 roku. Komedia nazwano „Cyrulik sewilski”. To był pierwotnie opera, ale po niepowodzeniu premierze autor napisał ją w ciągu dwóch dni, przekształcając go w normalnej grze. W pierwszej książce Figara pomaga Hrabia Almaviva poślubić kosmetyczny Rosina.

Pięć lat później, przychodzi druga gra przez Beaumarchais, jedna z centralnych postaci, z których jest wciąż ten sam Figaro. Ta praca opowiada historię małżeństwa Figara na pokojówce hrabiny Almaviva, Susanna.

Ostatnia sztuka „Matka przestępca” został opublikowany w 1792 roku. Jeśli dwie poprzednie dramaty były komedie, jest to dramat, w którym głównym celem jest to, o moralnych cech głównych bohaterów, ignorując nierówności społecznych. Figaro będzie musiał uratować rodzinę hrabiego. Aby to zrobić, musi wystawiać złoczyńcę Bezharsa który chce zniszczyć nie tylko małżeństwo hrabiego i hrabiny, ale przyszłość Leon i Florestiny.

Druga gra jest o przygodach Figara – triumf dramaturg

Najsłynniejsza gra przez Beaumarchais – „Szalony dzień lub Wesele Figara”. Wiadomo, że został napisany w 1779 roku. Początkowo jej akcja toczy się we Francji, ale cenzura nie przegap, scena przeniosła się do Hiszpanii.

Sporo skrytykowali grę, ponieważ naraża przygody szlachtę i lud jest mądrzejszy od swego pana. Było to poważne wyzwanie dla społeczeństwa tamtych czasów. Ta sytuacja jest jakby to nie wszystko. Po tym wszystkim, w tym czasie było nie do przyjęcia.

Beaumarchais najpierw przeczytać swoją pracę w salonach, co zwróciły mu uwagę. To właśnie wtedy postanowił umieścić grę. Ale ten pomysł mógł zostać zrealizowany dopiero po pięciu latach: Ludwik XVI nie podoba podtekst spektaklu, a ogólnie niezadowolenie zmusiły monarchę, aby umożliwić produkcję.

Fabuła spektaklu

W małej posiadłości w Hiszpanii rozwija działanie sztuce Beaumarchais' Weselu Figara ". Podsumowanie działa w następujący sposób.

Figaro ma zamiar ożenić się z panną Hrabina Almaviva Susanna. Ale lubi i hrabia, który nie jest przeciwny nie tylko do niej swoją kochankę, ale również prawo poprosić o pierwszej nocy – starożytnego zwyczaju feudalnego. Jeśli ona nie słucha swojego pana, może pozbawić jej posag. Naturalnie Figaro będzie kolidować z tym.

Ponadto Bartolo, którzy w tym samym czasie była narzeczona Figara, wisi plan zemsty na swoim oprawcy. W tym celu prosi gospodyni Marcelino zapotrzebowanie długu Figaro. Jeśli nie zwróci pieniędzy, jesteś zobowiązany do jej poślubić. Ale w rzeczywistości, Marcellin było ożenić Bartolo, z którymi łączy je wspólne dziecko, została porwana jako dziecko.

Jednocześnie, hrabina, hrabia opuszczony, cieszyć się towarzystwem swoich fanów – A Page Cherubina. Następnie Figaro decyduje się na nim grać i spowodować Hrabiego zazdrość, aby pogodzić się z hrabiną, a jednocześnie mieć czas porzucić Susannah.

Bohaterami spektaklu

Lista aktorów dramatu Beaumarchais' Weselu Figara „nie jest tak wielka. Wyróżnia się z nim parę głównych bohaterów:

  • Figaro – sługą i szafarzem Hrabia Almaviva Susanna i pana młodego, jak się okazuje później, syn Marceliny i Bartolo.
  • Suzanne – pokojówka hrabiny, narzeczona Figara.
  • Hrabina Almaviva – żona hrabiego Almaviva, chrzestna Cherubin.
  • Hrabia Almaviva – męża hrabiny, playboy i kobieciarza. Potajemnie zakochany w Suzanne.
  • Cherubin – liczba stron, chrześniak hrabiny, skrycie zakochana.

Są to główni bohaterowie spektaklu, ponadto znaczna rolę w nim odgrywają oraz następujące znaki:

  • Marcelinę – gospodyni Bartolo jest, ma wspólnego z nim syna. Zakochany Figaro, które w rzeczywistości okazuje się być jej synem.
  • Bartolo – lekarz, wieloletni wróg Figara, jego ojciec.

Oczywiście, nie jest to pełna lista znaków, które są zaangażowane w preparacie. Istnieją inne, takie jak ogrodnik Antonio, i jego córki Fansheta, ale grali tylko części bitów, a ich udział w spektaklu jest wdrożenie konkretnego działania nie zawsze jest kluczem.

ubiór

Pierwsza inscenizacja dramatu „Wesele Figara” wystąpił już w 1783 roku w posiadłości hrabiego Fransua De Vaudreuil. Rok później, w dniu 24 kwietnia, pierwsza formalna prezentacja dano, który przyniósł Beaumarchais nie tylko sukces, ale także na całym świecie sławę. Premiera odbyła się w teatrze „Comédie Française”. Po pewnym czasie, gra została zakazana, a ona znowu ujrzał światło dopiero pod koniec XVIII wieku.

W Imperium Rosyjskim, gra swoją premierę dwa lata później. Położyła Petersburg francuską firmę. Następnie tekst utworu został przetłumaczony na język rosyjski i był wielokrotnie umieścić w kinach. Nie traci swoją popularność spektaklu i po rewolucji. Była jedną z pierwszych, aby umieścić w ZSRR. Dość często jest umieścić w słynnej rosyjskiej Lenkom. Obecnie jeden z najlepszych produkcjach spektaklu widać tam.

Mozart i „Szalony dzień lub Wesele Figara”

Wiadomym jest, że Beaumarchais zabaw dokonał niezatarte wrażenie na Mozarta. Kompozytor postanowił napisać operę „Wesele Figara”, oparty na twórczości słynnego dramaturga.

Pisząc ją kompozytor rozpoczął w 1785 roku, w grudniu. Kilka miesięcy później praca została wykonana, a 01 maja 1786 Premiera opery. Niestety, nie otrzymał takiego sukcesu i uznania, jak Mozart miał nadzieję. „Wesele Figara” stał się sławny aż do końca roku, po występach w Pradze. Opera składa się z czterech aktów. Za rolę napisany partytur, które obejmują udział Instrumenty strunowe, kotły. Służy również do poprzecznego dwóch rowków, rur, Horn, dwa obój, klarnetu i fagot.

Dla Basso Continuo wykorzystywane wiolonczelę i klawesyn. Wiadomo, że na premierze opery Mozarta sam prowadził orkiestrę. W ten sposób, dzięki Beaumarchais urodził opery „Wesele Figara” Mozarta.

Filmowej adaptacji dramatu Beaumarchais

Pierwsza adaptacja filmowa była w 1961 roku. Film powstał we Francji, narodzin dramaturga. Niestety, jest to tylko adaptacja film zagraniczny spektaklu. Pozostała część filmowej adaptacji próby zostały dokonane w Rosji.

Przez długi czas jednym z najbardziej popularnych spektakli w ZSRR było „Wesele Figara”. Lenk stał się teatr, gdzie to było możliwe, aby zobaczyć tę grę i cieszyć się gry aktorów. Jest to stwierdzenie, zdecydowano się nakręcić w 1974 roku, pięć lat po pierwszym show w teatrze. Ta adaptacja filmowa została uznana za jedną z najlepszych, dzięki w części do aktorów grających główne role.

W 2003 roku, spektakl został nakręcony ponownie. Podczas jej badania podejmowane wspólnie przez rosyjskich i ukraińskich kanałów telewizyjnych i stworzył musical świąteczny oparty na sztuce. Ten ekran nie posiada takiego sukcesu, jak w pierwszym filmie. Pamiętała wszystko jako regularny rozrywkowego.

Film 1974

Ze względu na popularność spektaklu, zdecydowano, aby nagrać go w telewizji. Po raz pierwszy film został pokazany w telewizji w 1974 roku, w dniu 29 kwietnia. Film składa się z dwóch serii. Okres pierwszy był około półtorej godziny, drugi – trochę mniej.

Reżyser filmów stał Władimir Khramov, dyrektor malarstwa – V. Vershinsky. Podobnie jak w grze, muzyka Mozarta został wykorzystany w filmie. Reel wielokrotnie pokazane w telewizji, że był to jeden z ulubionych. Niestety, ten film nie pokazuje, jak często i zobacz, może to być na płycie DVD.

Aktorzy

Jeśli chodzi o aktorów, którzy grali rolę w filmie, najbardziej znany jest Andriej Mironow, który służył przez wiele lat roli Figara. Po tym jak stracił przytomność pod koniec spektaklu na scenie w 1987 roku i wkrótce umarł, poświęcony tej wydajności. Za każdym razem, jego nazwisko jest pamiętany na koniec spektaklu.

Graf odtwarzane w telewizorze Aleksandr Shirvindt, jego żona – Vera Vasilyeva. Rola wykonywane Nina Kornienko Suzanne i Marcelinę – Tatiana Pelttsler. Jak dla Cherubina, telewizyjnej wersji swoich sztukach Aleksandr Voevodin nie Boris Galkin, jak w oryginalnej grze.

muzyczny

W 2003 roku zdecydowano się usunąć musical oparty na sztuce. Na realizację projektu pochodziły z kanału telewizyjnego „Inter” i NTV. Stało się już tradycją, że został zaproszony do spadających gwiazd ukraińskiego i rosyjskiego popu. Scenariusz i reżyseria Semen Gorov stał się kompozytorem – Vitaliy Okorokov.

Filmowanie film „Wesele Figara” na Krymie, używając jako główny dekoracji Pałacu Woroncowa. Przez płytę folii z utworów, które brzmiały w rachunku został zwolniony. Ponadto, sam film został przedstawiony opinii publicznej w Cannes.

Wielu krytykowało pisanie musical że oświadczenie Lenkom było dużo lepsze, ale to jest – tylko bladą parodię niego.

Mimo to, można zobaczyć bardzo często w filmie telewizyjnym „Weselu Figara”. Muzyczna stała się obecnie bardzo popularne. Powodem tego – w pięknej scenerii i pięknych, melodyjnych piosenek, z których wiele stało się przebojami po filmie.

Aktor w musicalu

Jak już wspomniano, główne role w musicalu profesjonalnych śpiewaków zaproszono gwiazdy różnych domowych. Biorąc pod uwagę, że w tym filmie wiele piosenek, byłoby niewłaściwe, aby zaprosić do tych celów zwykłe aktorów. Ponadto, nie był to pierwszy projekt noworoczny, „Inter”, a muzyczny nie był pierwszym dla wielu artystów.

Rola Figara wykonywane Boris Hvoshnyansky. Hrabia i Hrabina grany przez Philipa Kirkorov i Lolita Milyavskaya. Rola Susanna polecił Anastasia Stotskaya.

Ponadto, w filmowej adaptacji udział takie gwiazdy jak Boris Moiseyev, Sofia Rotaru, Ani Lorak i Andrey Danilko.

Przyczyny popularności spektaklu

Powodem popularności tego produktu jest to, że jest to jeden z najlepszych spektakli w światowej dramaturgii. Pomimo przynależności do klasycyzmu, posiada innowacyjne smaki. Tak więc w sztuce Beaumarchais pojawia się problem, jak czasami głupie arystokraci są nisko położone i jak zechcą. Autor pokazuje, że nie zawsze jest to zwykła osoba, która nie ma arystokratyczne wychowanie, jest głupie.

Ta gra jest również interesujący dla jego treści, języka, żartów i zabawnych sytuacji.

Niestety, gra Beaumarchais nie jest uwzględniony na liście lektur do czytania, a jego zawartość jest znana niewielu. Ponadto, nie wszystkie uczelnie uważają, że obowiązek jej studiowania. Jest to, że miłośnicy serialu więc miłośnicy książek nią zainteresowany.

Tak więc, dziś gra Beaumarchais „Szalony dzień lub Wesele Figara” nie wszyscy wiedzą, ale wielu z nich wierzy, że jest to po prostu piękny muzyczny, napisany Gorov.

wniosek

Spektakl przez Beaumarchais, przeżywszy ponad wieku, nadal odczytywane przez ludzi, którzy są zainteresowani w klasykę, zwłaszcza dramatu. Nie raz umieścić na scenie na całym świecie, jest dość popularny w Rosji. W książce, kilka filmów strzał, z których dwie produkcji krajowej. Jeden oparty jest na teatralnej produkcji, drugi – oryginalnym musicalu, który stał się popularny wśród dzisiejszej młodzieży.

Dziś „Szalony dzień lub Wesele Figara” – spektakl, który można zobaczyć nie tylko w telewizji, ale także w słynnym Teatrze Lenkom. To właśnie tam pokazać jeden z najlepszych produkcjach sztuce Beaumarchais. W tym samym wydajność poświęcony pamięci Andreya Mironova, który był pierwszym aktorem do roli Figara w tej produkcji. Zmarł niemal w teatrze bez wychodzenia wizerunku bohatera.