899 Shares 4421 views

Dowiedzmy się, jak samemu programować

Mikrokontrolery są produkowane przez wiele firm specjalizujących się w produkcji elementów elektronicznych. Takie żetony są przeznaczone do samodzielnego programowania przez użytkowników. Charakteryzują się wysoką wydajnością, minimalnym zużyciem energii, dobrze rozwiniętym architekturą RISC, funkcjonalnością kompletności, minimalnymi rozmiarami i niskimi cenami. Mikrokontrolery Firmware są wykonane przy użyciu takiego urządzenia, jak programista.

Informacje ogólne

Do praktycznego wykorzystania mikrokontrolerów użytkownik potrzebuje niedrogiego i niedrogiego zestawu narzędzi. Istnieje wiele rozwiązań technicznych dla takich urządzeń, zarówno amatorskich jak i przemysłowych. W tym artykule przyjrzymy się, jak możesz zrobić programistę samodzielnie. Takie urządzenia są przeznaczone dla konkretnych typów i typów mikrokontrolerów, nie ma uniwersalnych urządzeń. Istnieją proste rozwiązania, które pozwalają na montaż programisty samodzielnie Dosłownie "na kolanie" (na przykład programista Gromov) i bardziej skomplikowany, wymagający kosztownego sprzętu do produkcji i konfiguracji urządzenia. Weźmiemy pod uwagę praktyczny montaż prostego urządzenia o nazwie "GTP-USB" lub "GrabadorTodoPic-USB". Niełatwo będzie zebrać takiego programisty początkującego radio amatorów, ponieważ w celu budowy takich urządzeń potrzebne jest praktyczne doświadczenie.

Opis techniczny

Aby uprościć płytkę drukowaną, można wyłączyć elementy wyświetlacza z obwodu. Działanie urządzenia nie jest w jakikolwiek sposób odbiciem, ponieważ jest to potrzebne tylko w celu zapewnienia przejrzystości, dzięki czemu użytkownik może zobaczyć, w jakim trybie znajduje się programator USB PIC. Te same informacje można zobaczyć na monitorze komputera osobistego (przy użyciu oprogramowania "WinPic800" w wersji 3.55 B lub 3.55 G). Opismy lekką wersję urządzenia. Zaciski sygnałowe Vpp1 i Vpp2 są przeznaczone dla mikrokontrolerów z różnymi typami obudów (różna liczba bolców). Wyjście Vpp / ICSP jest potrzebne do programowania w obwodzie. Pozostałe wnioski są typowe. Obwód tego programatora można podzielić na jednostronną płytkę drukowaną. Adapter używany w tym urządzeniu jest uniwersalny, może być podłączony do innych programatorów mikrokontrolerów PIC.

Utwórz urządzenie

Tak więc po zmontowaniu obwodu wykonujemy pierwsze włączenie. W wyniku tego na ekranie komputera pojawi się komunikat "Znaleziono nowy sprzęt" GrabadorTodoPic-USB sammer 2005 ", po którym komputer zaoferuje zainstalowanie sterowników dla tego urządzenia.Należy do powłoki kontrolnej programu" WinPic800 ". Określ ścieżkę sterowników: WinPic8003.55G GTP-USB DriverGTP-USB Należy zauważyć, że obwód opisany w artykule jest testowany w praktyce, działa z powłoką oprogramowania WinPic800 w wersjach 3.55B i 3.55G. Poza innymi wersjami programista nie będzie działał. "Ustawienia – sprzęt" muszą zostać wybrane "GT P-USB- # F1 "lub" GTP-USB- # 0 "i wciśnij" Zastosuj ". Następnie testujemy nasz sprzęt i na monitorze pojawi się następujący komunikat:" Otwieranie GTP-USB # 0 Sprzęt Ind # 0 Ok. V-3.55 "To wszystko, urządzenie jest gotowe do pracy. Jak widać, łatwo można zmontować programatora własnymi rękami. Urządzenie odczytuje informacje z szybkością 1-2 sekundy, rekord wytwarza się w ciągu 3-5 sekund.

Wnioski

Wielu radio amatorów wolą tworzyć narzędzia dla siebie, ponieważ koszt takiego sprzętu różni się znacząco od własności. Istnieje wiele rozwiązań technicznych, które pozwalają na montaż urządzenia dowolnego typu, w tym programatora chipów praktycznie wszystkich typów drukarek laserowych i atramentowych. Urządzenia takie są podłączone do komputera osobistego za pomocą portu USB i do urządzenia za pośrednictwem portu COM. Schemat samego programisty jest podstawowy, nie wymaga dodatkowych ustawień, a cena kosztuje tylko 2-3 dolary.