730 Shares 2643 views

Adapter jest niezbędnym elementem wyposażenia elektrycznego

Każde urządzenie elektroniczne do normalnej pracy wymaga podawania prądu elektrycznego do określonych parametrów. W tym celu użyj specjalnego modułu zwanego adapterem. To urządzenie jest najczęściej dostarczane wraz z głównym urządzeniem elektronicznym. Dzisiaj porozmawiajmy o zasilaczach. Będziemy rozważyć cel tych urządzeń, ich charakterystykę i typy.


Przypisanie Zasilania

Adapter jest urządzeniem elektronicznym generującym napięcie wyjściowe o określonej wartości i mocy. Te zasilacze przeznaczone są do domowych urządzeń elektrycznych, przekształcają prąd zmienny sieci w stały prąd potrzebny do danego sprzętu. Przyjęliśmy standard zasilania 220 V z częstotliwością 50 Hz, ale w niektórych krajach parametry te są różne. Odpowiednio, a zasilanie wydzielone dla tego kraju różni się pod względem napięcia wejściowego. Czytelnik może zadać pytanie: "Dlaczego warto używać adapterów, dlaczego nie można zasilać urządzeń elektrycznych bezpośrednio z 220 V?" Prawie wszystkie elektroniczne elementy półprzewodnikowe mają napięcie robocze 3-36 V (czasami mogą być wyjątki). Wynika to z faktu, że podzespoły z zasilaniem niskiego napięcia mają miniaturowe wymiary, wydzielają niewielką ilość ciepła podczas pracy i mają małe zużycie energii. Potrzebne są adaptery zasilania , aby zapewnić takie urządzenie napięciem roboczym. O wiele bardziej ekonomiczne jest wytwarzanie zasilacza dla urządzeń niż opracowanie techniki, która jest zasilana bezpośrednio z sieci 220 V. W takich urządzeniach potrzebne będą silne grzejniki, które będą miały duże wymiary. W wyniku tego cena tych produktów znacznie wzrosnie.

Klasyfikacja adaptera

Zasilacze są podzielone na dwie główne grupy: zewnętrzne i zintegrowane. Adapter zewnętrzny to samodzielne urządzenie, które może być dostarczone jako pakiet lub bez niego. Najczęściej takie bloki są niewielkie (np. Można pobierać opłaty za telefon komórkowy, laptop, itp.). Urządzenia zintegrowane są strukturalnie umieszczone w jednej obudowie z urządzeniem głównym. Weźmy na przykład zasilanie komputera osobistego. Adapter jest przydzielany do oddzielnego węzła, ale jest zlokalizowany we wspólnej obudowie. Można też rozważyć adapter dla telewizora. Urządzenie w takim projekcie może być rozłożone na całej płycie lub zmontowane w jednej jednostce.

Zgodnie z technologią wytwarzania, zasilacze są podzielone na transformator i elektroniczny (impuls). Adapter transformatora jest urządzeniem, które w swojej konstrukcji zawiera transformator. Urządzenia te są duże w rozmiarze i gramaturze, prostocie, niezawodności, niskim koszcie; Są łatwe do naprawy. Urządzenia impulsowe mają małe wymiary i małą masę, są trwałe i stabilne w działaniu.

Adapter typu USB

Ostatnio zasilacze sieciowe typu USB są w dużym stopniu potrzebne. Wynika to z faktu, że wiele urządzeń (tabletów, smartfonów itp.) Można ładować za pośrednictwem kabla USB. Stało się to możliwe dzięki temu, że producenci takich urządzeń elektronicznych przyjęli pojedynczy standard zasilania – 4,7-5 V.

Cóż, to chyba wszystko. Podsumowując, dodamy, że dzięki wysokiej jakości adapterowi urządzenie otrzyma wymagane napięcie zasilające, co z pewnością wpłynie na stabilność i czas jego działania.