812 Shares 9281 views

IPhone może być włamany za jednym naciśnięciem przycisku!

Nie tak dawno temu świat opuścił wiadomości o wadach systemu operacyjnego iOS od firmy Apple. Jak się okazało, iPhone może zostać włamany za jednym naciśnięciem przycisku. Włamywacze izraelscy zdołali opracować unikatowe komercyjne oprogramowanie, które wnika w urządzenie, po tym, jak zachęca go do śledzenia łącza. Tak więc hakerzy udają się zainstalować wirusa w smartfonie.


"Trident"

Złośliwe oprogramowanie jest tak trudne, że używa łańcucha trzech luk w systemie operacyjnym iOS. Dzięki zdalnym krakersom jailbreak udało się złamać produkty firmy Apple.

Jak wykryto złośliwe oprogramowanie?

Zostało to zrobione przez Ahmeda Mansoura, prawnika zajmującego się prawami człowieka, którego telefon komórkowy został wcześniej poddany ataku szpiegowskiemu. Dlatego też, gdy w dniach 10 i 11 sierpnia pojawiły się podejrzane wiadomości SMS na telefonie iPhone6, prawnik nauczył się przez gorzkie doświadczenie, nie klikać linków, które pojawiły się w oknie. Według sprawców, aktywnym bojownikiem praw obywatelskich na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich był intrygować ten tekst: "Nadszedł czas na naukę tortur w więzieniach państwowych ZEA". Aktywista natychmiast złożył apelację do Laboratorium Citizen ds. Organizacji Praw Obywatelskich, którego specjaliści skontaktowali się z Lookout Security. Wysłane wiadomości tekstowe powinny być sprawdzane przez specjalistów serwisu pod kątem obecności złośliwego programu.

Potencjalne zagrożenia

Oto, co mówią specjaliści Citizen Lab: "Jeśli pan Ahmed Mansur przełączy łącze oferowane w wiadomości SMS, w swoim telefonie komórkowym pojawił się szpieg". Aparat fotograficzny i mikrofon umożliwiłyby monitorowanie wszystkich jego działań w strefie zasięgu urządzenia. Umożliwiłoby krakersom sterowanie wszystkimi wiadomościami i połączeniami w usłudze WhatsApp i Viber, rejestrowanie wiadomości wysyłanych za pośrednictwem aplikacji "Czat na telefon komórkowy" i śledzenie wszystkich jej ruchów ".

Jeden z najbardziej skomplikowanych cyberprzestrzeni

W rezultacie strach obrońcy praw człowieka nie był na próżno. Eksperci ds. Bezpieczeństwa Lookout byli pod wrażeniem złożoności programu cyber-spyware. Przynajmniej zanim nie musieli poradzić sobie z sytuacją, w której może zostać włamany iPhone za pomocą jednego kliknięcia przycisku. Oczywiście firma Apple natychmiast zdała sobie sprawę z incydentu. W ciągu dziesięciu dni inżynierowie opracowali aktualizację awaryjną, która pozwoliła zamknąć wszystkie trzy luki w zabezpieczeniach.

Dobre wynagrodzenie lub walka z przestępczością?

Później okazało się, że stworzenie złośliwego oprogramowania opiera się na izraelskiej firmie NSO Group, która otrzymała pseudonim "cyber-traffickers". Są zaangażowani w opracowywanie legalnych szkodliwych programów, które są następnie odsprzedawane do specjalnych służb i struktur rządowych na całym świecie. Wiadomo, że w celu opracowania oddzielnego specjalnego zamówienia cyberpje mogą otrzymać nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów. Firma prowadzi prawny rozwój, ale jednocześnie wykazuje szczególną ostrożność. W internecie nie ma serwisu internetowego, a prasa nie ma komentarzy. Jeśli chcesz wyjaśnić, natychmiast otrzymasz idealną odpowiedź: "Pomagamy służbom rządowym w walce z przestępcami i terrorystami".