756 Shares 5463 views

Co zrobić, gdy moje szczęki klikną?

W przypadku, gdy zauważysz, że Twoje szczęki zaczynają się w czasie jedzenia lub rozmowy, należy jak najszybciej odwiedzić stomatologa, ponieważ często pojawienie się takiego objawu wskazuje na dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego (lub tryzm). Wielu czytelników tej nazwy choroby nic nie mówi, chociaż w rzeczywistości jest to bardzo powszechne i gorsze od liczby zgłoszeń do dentysty, z wyjątkiem próchnicy.


Zaburzenia czynnościowe należą do tak zwanych chorób TMJ, w tym zesztywniającego, zapalenia stawów, zwłóknienia stawów, nowotworów, różnych zwichnięć i podlewów tego stawu. Zróbmy listę głównych symptomów. Zwykle jest to ból w dolnej szczęce w momencie otwarcia ust, hałasu i bólu w uszach usytuowanych po stronie stawu dotykowego, zwichnięcia lub subluksacji szczęki, bólu głowy. Niektóre z tych objawów są również charakterystyczne dla zapalenia ucha środkowego, ale w tym przypadku należy skontaktować się bezpośrednio z dentystą, a nie neurologa lub loroo.

Główną przyczyną dysfunkcji stawu żuchwowego jest silne napięcie nerwowe i stres. Prowadzą one do skurczu i nadmiernego wysiłku mięśni, co z kolei powoduje dyskomfort w stawie.

Fakt, że szczęk kliknij, mogą być inne powody. Ważne jest zwrócenie uwagi na naturę kliknięć. Jeśli nie powodują one szczególnej niewygody, martwić się o występowanie jakiejkolwiek choroby nie jest tego warte. Aby pozbyć się takich kliknięć, może pomóc zwykła gimnastyka, polegająca na intensywnych ruchach szczęki. Dokonaj ich uważnie, aby uniknąć dyslokacji.

Szczeliny, które pojawiają się podczas otwierania ust, wraz z bólem, są oznaką zakłócenia stawu skroniowo-szczękowego, który jest połączeniem usytuowanym obok ucha. Obecność tego połączenia umożliwia osobie synchroniczne i swobodne poruszanie szczęki. Wygląd charakterystycznych kliknięć podczas jego ruchu związany jest z przemieszczeniem złącza z jego lokalizacji. Warunek ten wymaga interwencji medycznej, w której specjalista spróbuje przywrócić prawidłową lokalizację stawu poprzez zmianę położenia. W takim przypadku nie należy odkładać wizyty w placówce medycznej.

Długotrwałe znalezienie stawu nie na swoim miejscu spowoduje jego całkowite umocowanie w pozycji, w której się znajduje. W celu skorygowania podobnej sytuacji możliwe jest jedynie za pomocą interwencji chirurgicznej. Taka operacja jest związana z niewielkim urazem, jednakże jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. W czasie procedury, wstrzykiwany jest anty-zapalny preparat hormonalny do wstępnie obrobionego sterylnego roztworu stawu, co ułatwia rozpuszczanie uformowanych zrostów, a następnie złącze powraca do właściwego miejsca. W okresie pooperacyjnym pacjent ma przyłożyć specjalny kapa w jamie ustnej, co zapewnia założenie stawu.

W odrębnym przypadku należy wziąć pod uwagę te przypadki, gdy kliknięcie występuje w przypadku urazu szczęki, po zabiegu chirurgicznym, usunięciu lub leczeniu zęba.

Co zrobić, jeśli moje szczęki ból i kliknięcia?

Przede wszystkim – nie panikuj. Każdy stan towarzyszy podobnego objawu jest skutecznie leczony metodami współczesnej medycyny. W przypadku, gdy ból jest zbyt silny, należy założyć ciepłą, ale nie gorącą podkładkę na złącze, znieczulenie i wezwać specjalisty-gnatologa, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń stawów skroniowych.

Aby nie pozostawić bezszelestnie chorób, w których nie wolno naciskać szczęki, ponieważ mogą nie tylko wywołać nieprzyjemne doznania, ale również powodować poważne problemy. Na przykład zwiększone zużycie zębów.