784 Shares 2594 views

Niski poziom testosteronu u mężczyzn: objawy, leczenie, konsekwencje

Testosteron to sterydowy lub "męski" hormon, który odnosi się do anabolicznej grupy androgennej. Z poziomu we krwi zależy od siły fizycznej. Praca wielu narządów jest również związana z zawartością tego hormonu i jego aktywności. Nawet stan psychiczny i emocjonalny wpływa na testosteron. Jego niedociągnięcia mają poważne konsekwencje. Aby wyeliminować istniejący deficyt, jeden człowiek musi radykalnie zmienić jego sposób życia. Inni muszą przyjmować przepisane leki.


Co to jest testosteron?

Jest to hormon, który jest produkowany w dużych ilościach przez komórki Leydiga w jądrach mężczyzn. W nieznacznej ilości ta substancja jest wytwarzana przez kory nadnerczy. Wśród głównych funkcji lekarze zauważają, co następuje:

 • Regulacja spermatogenezy;
 • Zwiększone pragnienie seksualne;
 • Wpływ na wzrost mięśni;
 • Zapewnienie metabolizmu azotu i fosforu w organizmie;
 • Powstawanie wtórnych cech seksualnych.

Testosteron ma dwa rodzaje: biologicznie aktywne i wolne. Zmieniają się jego wskaźniki przez całe życie osoby. Istnieją jednak pewne parametry, zgodnie z którymi określany jest pełny płciowy stan zdrowia w dowolnym wieku. Normę uważa się za wahającą się w granicach 12-22 nmol / l.

Wolny testosteron ma większy wpływ na organizm. Jest odpowiedzialny tylko za wtórne cechy seksualne i przyciąganie do płci przeciwnej. Jego poziom zależy także od wieku. W zdrowym ciele u mężczyzn poniżej 50 roku życia norma wynosi 5-30 nmol / l. Po 50 latach – 5-19 nmol / l. Niewielki poziom wolnego testosteronu u mężczyzn (mniej niż 5 nmol / L) jest powodem skontaktowania się z lekarzem.

Warto zauważyć, że wskaźniki te mogą się różnić w zależności od czynników zewnętrznych i warunków laboratorium, w którym przeprowadzono analizę. Na przykład po intensywnym ćwiczeniu i przed stosunkiem płciowym zawartość testosteronu we krwi wzrasta. Jego zmniejszenie czasami wskazuje na poważne problemy zdrowotne, których nie można zignorować. Przyczyny niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn zostaną powiedziane poniżej.

Rozpowszechnienie patologii

Wraz z wiekiem poziom testosteronu w organizmie stopniowo maleje. Ten stan w praktyce medycznej jest znany jako "andropauza".

Dla większości członków silniejszej płci, tak zwany spadek fizjologiczny zaczyna się od 30-35 lat w tempie 1-3% rocznie. Proces ten zatrzymuje się po 50 latach. Podobna niewydolność hormonalna może wystąpić w każdym wieku. Dzisiaj lekarze są szczególnie zaniepokojeni faktem, że spadek androgenów obserwuje się już u młodych mężczyzn. Prędkość procesu wynosi do 5% rocznie.

Rozwój andropauzy występuje stopniowo. Dlatego też pierwsze objawy niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn pozostają niezauważone. Jeśli na tym etapie skonsultujesz się z lekarzem i poinformuj o istniejącym zaburzie, sytuacja może zostać poprawiona. Poprawia to regularna aktywność fizyczna, właściwe odżywianie i spożycie kompleksów witaminowo-mineralnych.

Przyczyny braku

Wszystkie przyczyny rozwoju andropauzy można podzielić na trzy grupy warunkowe: wiek, dziedziczny i wpływ czynników zewnętrznych.

Zwolnienie testosteronu związane z wiekiem jest uważane za naturalny proces. Jeśli awaria wystąpiła przed 30-40 lat, należy poszukać innych powodów. Najczęściej ukrywają się z naruszeniem podstawowych funkcji układu endokrynologicznego.

Patologie podwzgórza i przysadki mózgowej, dysfunkcja jądra – zaburzenia te wpływają na syntezę testosteronu. Zazwyczaj charakteryzują się wrodzoną etiologią. Na przykład wielu chłopców rodzi się z niedorozwój jądra. Narzędzie może być całkowicie nieobecne lub mieć wyraźne odchylenia. Czasami jądra są umieszczone poza mosznem, co powoduje również zakłócenia ich pracy.

Niski poziom testosteronu u mężczyzn może wynikać z czynników zewnętrznych. Wśród nich zasługuje szczególna uwagę:

 1. Niezdrowy tryb życia (nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu).
 2. Niska aktywność fizyczna. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne i wysiłkowe przyczyniają się do syntezy hormonów płciowych. Nadmierna aktywność ma wpływ na odwrót.
 3. Niedobór białek, witamin i minerałów w diecie.
 4. Seksualna abstynencja, brak stałego partnera seksualnego.
 5. Częste wstrząsy emocjonalne. Stres przyczynia się do zwiększenia produkcji adrenaliny, która hamuje wytwarzanie testosteronu.
 6. Nadmiar masy ciała. Nadmiar masy ciała nie tylko hamuje wytwarzanie androgenów, ale także stymuluje wytwarzanie kobiecych hormonów płciowych.
 7. Odbiór niektórych leków (leki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne, leki pobudzające potencjał).

Niektóre choroby mogą przyczynić się do rozwoju andropauzy. Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, patologia nerkowa, zwiększenie stężenia bilirubiny.

Jak wygląda człowiek z niskim testosteronem?

Ten silny odcinek ludzkości odgrywa ważną rolę w życiu. Ma to wpływ na rozwój narządów płciowych, poziom libido i możliwości seksualne. Testosteron jest w stanie zamienić człowieka w prawdziwego superbohatera, do którego wszystko jest w zasięgu. Aktywność społeczna i fizyczna, szczęśliwe ojcostwo, siła woli i moc mięśni zależą od zawartości hormonu we krwi.

Zmniejszenie wskaźników zawsze wskazuje na problemy zdrowotne. Ten hormon wywiera silny zewnętrzny wpływ na organizm, jego niedobór zawsze manifestuje się bardzo żywy.

Głównymi objawami niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn są:

 1. Trwały lub czasowy brak atrakcyjności seksualnej.
 2. Zmniejszenie ilości i jakości erekcji.
 3. Wygląd depresji, pogarszanie się nastrojów bez wyraźnego powodu.
 4. Rozwój ginekomastii wraz z nieprawidłowym rozwojem gruczołów sutkowych.
 5. Brak przyjemności z seksu.
 6. Zwiększenie oddawania moczu, ale sam proces staje się mniej wymowny.
 7. Osłabienie fizyczne.
 8. Naruszenie funkcji poznawczych (nieobecność, upośledzenie pamięci).
 9. Bezsenność, ciągłe zmęczenie.

U mężczyzn niski poziom testosteronu wpływa negatywnie na jakość życia. Dlatego nie wahaj się z pomocą medyczną. W pierwszych objawach zaburzenia należy skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Metody diagnozy

Jeśli podejrzewasz zaburzenia równowagi hormonalnej, musisz poddać się kompleksowym badaniom. Rozpoczyna się od zbadania skarg potencjalnego pacjenta. W większości przypadków wykwalifikowany endokrynolog-lekarz rozumie wstępną diagnozę po zbadaniu obrazu klinicznego. Jednak tylko jeden objaw nie wystarcza do przepisania właściwego leczenia. Dlatego pacjentowi przypisano testy krwi i moczu. Dodatkowo, badania tkanki kostnej mogą być wymagane, ponieważ niski poziom testosteronu u mężczyzn często towarzyszy osteopatii.

Pobieranie próbek krwi odbywa się rano. W tym czasie tło hormonalne jest najbardziej spójne z rzeczywistym obrazem ogólnej samopoczucia. Dzień przed badaniem zaleca się rezygnację z nadmiernej aktywności fizycznej i seksualnej.

Leczenie domowe

W odpowiednim czasie niski poziom testosteronu u mężczyzn może być naturalnie znoszony. Jeśli zmiany są niewielkie, wystarczy zauważyć pewien czas diety, aby ograniczyć spożycie alkoholu i palenie.

Zaleca się dywersyfikację diety z owocami morza (krewetki, małże, kalmary, wodorosty). Lepiej jest odmówić tłuszcze zwierzęce. Mogą być zastąpione przez rośliny. W dużych ilościach są one zawarte w pistacjach, orzechach laskowych i innych rodzajach orzechów. Ogólnie taka dieta opiera się na zasadach prawidłowego odżywiania, gdy zakazane są wszystkie szkodliwe produkty. Codziennie w diecie muszą być obecne chude odmiany ryb, warzyw i owoców, zboża.

Możesz zwiększyć testosteron przez umiarkowaną aktywność sportową. Niektórzy mężczyźni lubią biegać, inni wolą spędzać wolny czas w sali. Jeśli chodzi o ten ostatni, lepiej jest z coachem i starać się nie przeciążać ciałem.

Podawanie leków

Lekarz przepisuje lek w przypadku niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn. Pomoc leków jest zwykle stosowana w przypadku, gdy forma zaburzenia jest zaniedbywana. W ich składzie obecny jest testosteron hormonalny. Wśród takich leków najskuteczniejsze są: Nebido, Androgel, Andriol, Omnadren. Sprzedają się zarówno w postaci tabletek, jak i kapsułek, oraz jako roztwór do wstrzykiwań.

Vitricks, Tribulus, Evo-Test są również stosowane w leczeniu andropauzy. Jednak nie zawierają testosteronu, ale działanie ma na celu aktywację naturalnej produkcji hormonu.

Okres trwania takiej terapii, jak również dawki leków, określa lekarz. Zazwyczaj po 2-3 tygodniach leczenia pacjent zostaje poproszony o ponowne przeprowadzenie testu. Na podstawie ich wyników można ocenić dynamikę powrotu do zdrowia, aw razie konieczności dostosować dawkowanie leków. W niektórych przypadkach leki są przewidziane na całe życie.

Konsekwencje zaburzeń hormonalnych

Przedstawione powyżej objawy pokazują, jak niebezpieczne są konsekwencje niskich poziomów testosteronu u mężczyzn. Brak odpowiedniego leczenia zawsze prowadzi do obniżenia jakości życia osoby. Z biegiem czasu rozwija nadciśnienie tętnicze, osteoporoza nie jest wykluczona. Wielu przedstawicieli silniejszego seksu musi usłyszeć diagnozę "niepłodności".

Kiedy zaburzenie hormonalne rozpoczyna jego rozwój nawet w okresie przedrodzania, nieprawidłowe tworzenie narządów płciowych. U niektórych dzieci narządy płciowe tworzą się w zależności od typu żeńskiego.

Metody zapobiegania

Aby przywrócić równowagę hormonalną, lekarze zalecają, aby ponownie rozważyć sposób życia. Dawkowanie ćwiczeń fizycznych, właściwe odżywianie, brak szkodliwych nawyków – wszystko to umożliwia normalizację ciała. Korzyści przynoszą pełny odpoczynek.