505 Shares 4054 views

Priyutino (muzeum): adres, instrukcje, zdjęcia i opinie gości

W pobliżu Petersburga w malowniczym miejscu znajduje się muzeum "Priyutino". W Vevevozhsk to historyczne miejsce jest główną atrakcją. Właścicielem nieruchomości był prezes Akademii Sztuk Pięknych A.N. Olenin. Muzeum Priutino, którego adres można znaleźć we wszystkich przewodnikach turystycznych w Petersburgu, jest jednym z nielicznych posiadłości na przedmieściach stolicy północnej, pochodzących z początków XIX wieku, które dotarły do nas w pierwotnej formie. Co ona jest znana?


Muzeum-estate "Priyutino" – historia

Osiedle znajduje się w pobliżu stacji Bernhardovka (region Leningradzki). Dziś działa muzeum sztuki i literatury "Priyutino".

W 1795 r. A. Olenin kupił za 3000 rubli z Baron Frederiks 766 akrów ziemi dla dworu.

Priyutino jest rzadkim przykładem budynku dworskiego na początku XIX wieku. Osiedle zostało zbudowane z nieplamowanej czerwonej cegły. Wiele budynków dworskich wskazuje na duży wpływ na wybór stylu przyjaciela rodziny Olenina NA NA Lwowa – inżyniera, architekta, konstruktora i artysty. Niestety, nie ma bezpośredniego dowodu na jego udział w budowie, ale jego pismo jest wyraźnie widoczne w tworzeniu majątku.

Zanim rozpoczęto budowę, płaskie miejsce, zlokalizowane przy obecnej autostradzie Ryabovo, zostało oczyszczone. Na początku roku 1805 "dwór" Priyutino został wybudowany. Został on umieszczony w pobliżu rzeki Lubia. Z nią powstała murowana fabryka.

W przyszłym roku na dworze odbyła się teatralna recepcja, poświęcona imieninowej gospodyni. Później obchodzono je 5 września.

Ze względu na brak funduszy, budowa nieruchomości trwała prawie dwadzieścia lat. Ceglana fabryka, poza rzeką Lubią, dostarczyła materiał do budowy wszystkich budynków. Stopniowo drewniane konstrukcje zastąpiono kamiennymi.

Formacja dworu

W latach dwudziesięciu dwudziestego wieku wybudowano na terenie posiadłości dwa szklarnie i dwa dworki, 26 budynków usługowych. W tym czasie rozległ się i ukształtował wspaniały park krajobrazowy stawiony nad stawem. Główną atrakcją parku była zapora, która została zbudowana na potoku Smolnia. Bujne krzaki i szczupłe drzewa nadbrzeżne były pogrupowane w taki sposób, że wzdłuż brzegu widać było wspaniałe krajobrazy, czasem dość nieoczekiwane. Efekt percepcji wzmocnił odbicie lustrzane w wodzie stawu o różnych budynkach i roślinności.

W skrzydle jednego ze skrzydeł Olenin zbudował Kościół Trójcy Świętej, który wcześniej otrzymał błogosławieństwo patriarchy. Został poświęcony w 1830 roku, a po jedenaście lat (1841) został zniesiony. Złoty miedziany krzyż i relikwie zostały przeniesione do kościoła Eliasza. Rok wcześniej parafia otrzymała kopię "Modlitwa za Puchar" jako prezent.

Znani goście majątku

W innym czasie pojechali odwiedzić to miejsce Władysław Żukowski i KN Batyuszkow, A. Vyazemsky i A. Mickiewicz. Częstymi gośćmi w dorobku byli artyści Aleksander, Karl Bryullov i OA Kiprensky. Tu byli słynni muzycy i kompozytorzy – A. F. Lwów, mgr inż. Glinka, AA Alyabyev, Mikhail Vilgorsky i wielu innych znanych i szanowanych ludzi.

W ciągu trzydziestu lat (od 1806) IA Kryłow często odwiedzał Priyutino. Przez Olenina żył i długo pracował. W posiadłości Krylov napisał wiele znanych bajek.

Często młodzi Puszkini odwiedzili dom Oleniny. Nie każdy wie, że pierwsza edycja wiersza "Ruslan i Lyudmila" została zaprojektowana przez A. N. Olenina. Poeta pasjonował się córką właścicieli majątku – Anny. To uczucie zainspirowało Aleksandra Sieriewicza do napisania cyklu wierszy lirycznych. Puszkina napisał do Anny w albumie słynne linie "Kochałem cię …".

Muzeum dziś

Ostatni raz renowacja domu pana została przeprowadzona w 1990 r., Od tego czasu fundusze na prace remontowe nie zostały przydzielone.

Zdaniem ekspertów i personelu muzealnego, prace remontowe nie były bardzo dobre. Administracja stara się wspierać kompleks samodzielnie. Ale te próby nie są w stanie wytrzymać destrukcyjnego wpływu czasu i niekorzystnych warunków pogodowych.

Przez wiele lat ruiny dworu, które stoi przy autostradzie, były twarzą Priyutino. Muzeum muzeum, a raczej jego zespół, miało duże nadzieje na napływ turystów po odbudowie autostrady, ale tak się nie stało.

Ekspozycje wystawiennicze

W głównym dworku ekspozycja została otwarta w 1990 roku zaraz po remoncie. Na pierwszym piętrze zostały odtworzone pokój dzienny, studia, galeria, sypialnia, pokój dzienny. Obraz życia dworu, charakterystyczny dla drugiej połowy XIX wieku, uzupełniają pomieszczenia mieszkalne. Znajdują się one na żeńskich i męskich połówkach górnego piętra. Tutaj można zobaczyć wiele próbek, w tym rzeczy osobistych rodziny Oleny – portrety słynnych gości posiadłości Priutino, przedmioty epoki Puszkina i inne interesujące eksponaty. W parku, budynek nad kuźnią i nabiałem, nad brzegiem stawu, został całkowicie odrestaurowany.

Budynek główny daje możliwość zobaczenia zabytkowych wnętrz. Tutaj można zobaczyć życie mieszkańców majątku.

Dziedzictwo muzeum "Priyutino" w Wszewiecku obejmuje 10 pokoi. Część wystawiennicza składa się z drobnych materiałów, książek, dokumentów, a także pamiątek związanych z rodziną Oleny. W domu mistrza, na drugim piętrze, największa sala jest zarezerwowana na wystawy czasowe. W przypadku wystaw rysunków dziecięcych fotografowie biegają za korytarzem.

Konkurentzy sztuki dostaną cenne płótno w Priyutino. W muzeum mieści się twórczość sławnych artystów, którzy byli przyjaciółmi z właścicielami: O. Kiprensky, A. i K. Brulov, A. Orlovsky, F. Tołstoj.

Park dworski

Wspaniały park przyciąga wszystkich, którzy przyjeżdżają do Priyutino. Nieruchomość muzealna byłaby niekompletna, gdyby nie było możliwe zachowanie tego pomnika sztuki krajobrazu. Tutaj można chodzić wzdłuż alei starożytnych dębów, usiąść nad brzegiem jeziora lub stawu.

"Priyutino" (muzeum-estate) – jak dotrzeć tam

Prawdopodobnie wiele osób interesuje się lokalizacją tego historycznego miejsca. "Priyutino" – dwór, którego adres jest Obwód leningradzki, Vsevolozhsk, Priyutino, 1, jest zawsze zadowolony z gości. Możesz odwiedzić go codziennie, z wyjątkiem poniedziałku i piątku (dni sanitarne).

Przybywanie tutaj jest całkiem proste. Można skorzystać z pociągu elektrycznego, który pochodzi z Finlandii Station i jedzie do stacji "Bernhardovka". Z stacji metra Ladozhskaya nr 430 i nr 462 z dworca Ploshchad Lenina można wziąć taksówkę z ustaloną trasą. Jesteśmy pewni, że "Priyutino" – XIX-wieczny dwór – daje niezapomniane wrażenia. Chodź tu z dziećmi – będą zainteresowani zwiedzaniem osiedla, gdzie było wielu sławnych ludzi.

"Priyutino" (muzeum-estate) – opinie turystów

Zdaniem tych, którzy odwiedzili Priyutino, ekspozycja muzealna zasługuje na najwyższe oceny, ale park wymaga większej troski. Wielu spodziewało się zobaczyć stary i zadbany park, ale były rozczarowujące …

Niestety, istnieją skargi na temat pracy personelu. Trzeba długo czekać, aż grupa potrzebna do zwiedzania zgromadzi.