123 Shares 1801 views

W jakich miastach jest pomnik Wiktora Tsoi?

Wiktor Tsoy jest znakomitym muzykiem rockowym czasów radzieckich, których piosenki nie tracą znaczenia od kilku dekad. Trudno uwierzyć: dziś ponad 25 lat po tragicznej śmierci przywódcy grupy "Kino" wiele osób nie tylko pamięta to, ale również z pewnością zadzwoni do swojego ulubionego muzycznego wykonawcę. W wielu miastach naszego kraju są rzeźby poświęcone temu muzykowi. Który pomnik Wiktora Tsoi jest najbardziej interesujący i sławny?

Pomniki w Petersburgu

V. Tsoi został pochowany 19 sierpnia 1990 roku w Sankt Petersburgu na Cmentarzu Teologicznym. Na grobie wielkiego muzyka powstaje lakoniczny nagrobek. Jest to średniowieczna stela, koronowana rzeźbiową płaskorzeźbą, na której jest przedstawiony profil Wiktora. Grób lidera grupy "Kino" to szczególne miejsce dla wielbicieli jego talentu. Tutaj, na Cmentarzu Teologicznym, ludzie z całego kraju docierają do swego idola. Według obserwatorów naocznych, nawet dziś w pobliżu grobowca Tsoi zawsze można spotkać swoich fanów.

Innym kultowym miejscem w Petersburgu jest muzeum klubowe "Kotłownia" Kamchatka ". Victor tutaj kiedyś pracował jako palacz. Dzisiaj pod adresem: Sankt Petersburg, ul. Blokhin, dom 15 to muzeum muzykarza, w którym odbywają się koncerty od czasu do czasu. Na elewacji budynku znajduje się standardowa tablica pamiątkowa i mały pomnik Wiktora Tsoi. Jest to płaskorzeźba przedstawiająca głowę muzykarza i gitarę akustyczną.

Victor Choi na motocyklu (Petersburg, Okulovka)

Najbardziej znany i skandaliczny pomnik Wiktora Tsoi został stworzony przez rzeźbiarza Aleksieja Blagovestnowa. Projekt rzeźbiarski powstał jako praca dyplomowa pod koniec mistrza MGAHI. VI Surikov. Pomnik wygląda dość nietypowy: Wiktor Tsoi, noszący okulary i zwinięte rękawy, siedzi na motocyklu "Java". W "żelaznym koniu" światło jest złamane, a muzyk jest reprezentowany na boso. Rzeźba zdobyła pierwsze miejsce w konkursie młodych artystów imieniem Tretyakowa, przeprowadzonych w 2004 roku przez Galerię Sztuki Tretyakov. Ten pomnik Wiktora Tsoi był wystawiony w Moskwie i Chanty-Mansyjsku, aw 2009 został przywieziony do Petersburga i zainstalowany w pobliżu kina "Aurora". Instalacja pomnika nie była jednak skoordynowana z władzami miasta i dlatego wkrótce została usunięta.

Początkowo planowano zorganizować "zwiedzanie" tego pomnika V. Tsoi – wystawić go na określone okresy w różnych miastach Rosji. Pomysł ten pozostawał niezrealizowany, a tylko w 2015 roku kompozycja rzeźbiarska uzyskała zezwolenie na pobyt stały – w mieście Okulovka w regionie Niżny Nowogród.

Ile zabytków w Rosji V. Choi?

Oprócz oficjalnych rzeźb w naszym kraju istnieją również nieformalne pomniki lidera grupy "Kino". Najbardziej znanym wśród nich jest "Ściana Wiktora Tsoi w Moskwie". Jeśli wierzysz, że legenda, jeden z wielbicieli wielkiego muzyka, po uświadomieniu śmierci idola, po prostu napisał w rozpaczy na elewacji domu 37 wzdłuż ulicy Old Arbat wyrażenie: "Tsoi żyje". Stopniowo cała ściana była pokryta cytatami z piosenek, rysunków i wyznaniem miłości do Victora Tsoi. Zebrali się zebrani muzycy, spontaniczne koncerty. To kultowe miejsce często padło ofiarą wandali, a mieszkańcy sąsiednich domów wielokrotnie skarżyli się na hałaśliwe zebrania.

Do tej pory dzieło sztuki ludowej nie może otrzymać statusu pomnika. Przedstawiciele moskiewskich wyjaśnień odrzucają fakt, że można uznać dowolny obiekt za historyczny tylko 40 lat po wydarzeniu, z którym jest połączony. Podobnie "mur Tsoi" po śmierci muzycy pojawił się w wielu miastach Rosji. Większość z nich dawno została pomalowana i zapomniana, ale fasada moskiewska nadal walczy o jego istnienie.

Pomniki V. Tsoiu w Barnaul i na Łotwie

W mieście Barnaul zainstalowano piękny i oryginalny pomnik poświęcony V. Tsoiu. Pomnik został otwarty w 2010 roku. Jest to stela, w górnej części której znajduje się rzeźba przedstawiająca muzyk w pasie. W ręku lider grupy "Kino" trzyma gitarę, uzupełnia kompozycję o symbolu znanym każdemu fanowi – połowa słońca Tsoev. Według wielu, pomnik na wiele sposobów przypomina pomnik Wiktora Tsoi w Petersburgu zainstalowany na cmentarzu.

Inny pomnik poświęcony muzyce kultowej jest zainstalowany na Łotwie, niedaleko miejsca tragicznej śmierci. V. Tsoy zginął w wypadku samochodowym, który miał miejsce na 35 kilometrze autostrady Sloka-Talsi. Przez wiele lat fani Victora przybyli do tego miejsca, ale dopiero w 2002 roku był pomnik. W niewielkiej odległości od drogi pojawiła się stela, zwieńczona rzeźbą muzyk. V. Tsoi jest przedstawiony w pasie, obejmując ręce. Na cokole można przeczytać wiersze z utworu: "Śmierć jest warta życia, a miłość warto poczekać …"

Czy nowe monumenty zostaną zainstalowane w Moskwie i Petersburgu?

Fani V. Tsoi i różnych organizacji wielokrotnie wysyłali oficjalne żądania z prośbami o instalację pomników poświęconych temu idolem. Prawie co roku w prasie donoszą, że wkrótce pomnik zostanie wybudowany Victorowi Tsoi w Moskwie lub Petersburgu. A jednak z jakiegoś powodu nie idzie dalej niż projekty. Władze pytają "trochę więcej", aby poczekać i przypominać nam, że od chwili śmierci historycznej postaci musi minąć co najmniej 30-40 lat.

Niezadowolenie wyrażane jest często przez mieszkańców miast, w których planowana jest instalacja zabytków. Niektórzy uważają, że taka rzeźba może przyciągać fanów muzyków – nieformalna hałaśliwa młodzież i dlatego wątpią w konieczność stworzenia takiego pomnika. Najprawdopodobniej po prostu nie wiedzą, że jest pozytywny przykład: przypomnijmy sobie pomnik Wiktora Tsoi w Okulkowce. Rzeźba stoi w tętniącym życiem miejscu, niedaleko lokalnej stacji. Pomnik jest lubiany przez mieszkańców i gości miasta, wiele jest fotografowanych lub oglądanych z zainteresowaniem.