750 Shares 2052 views

Dlaczego hamowanie hamuje podczas hamowania? Przyczyny piszczenia, naprawy lub wymiany klocków hamulcowych

Wcześniej czy później każdy właściciel samochodu zastanawia się: dlaczego hamulce hamują podczas hamowania? Ten dźwięk często słychać w korkach. I nawet w nowych samochodach hamulce czasami skrzypią. Co zrobić w tym przypadku? Spróbujmy zrozumieć.


Skąd pochodzi skrzypek?

Najpierw spójrzmy na układ hamulcowy. Jej głównym składnikiem jest stopa. Tworzy siłę hamowania, współdziałając z tarczą. Na zewnątrz jest to metalowa obudowa z zamontowanym materiałem ciernym. Ten ostatni składa się z złożonej kompozycji, która obejmuje:

  • Ceramika.
  • Elementy wzmacniające.
  • Guma (syntetyczna).
  • Wypełniacze organiczne i mineralne.

Często odpowiedź na pytanie, dlaczego hamulce skrzypią się podczas hamowania są ukryte w poduszkach. Być może okazało się, że jest wadliwy lub niedoświadczony, lub jeden z powyższych elementów nie jest zgodny z materiałem płyty, z powodu którego powstaje charakterystyczny dźwięk.

Pogoda

Jednym z częstych powodów, dla których hamulce skrzypią się podczas hamowania, jest zwiększona wilgotność. Często podczas deszczu na powierzchni tych pierwiastków gromadzi się kondensacja. Z tego powodu piszczy hamulce. Powody mogą być ukryte w samym sobie. Skrzywienie pojawia się w wyniku wibracji padów. W kabinie słychać nie tylko dźwięk, ale także dotykając, wpadając w drgania. Podczas hamowania jest uderzenie. Jeśli objawy te zostaną zaobserwowane po ostatnim wymianie wkładek, najprawdopodobniej podpory są luźne z uwagi na wahania temperatury. W tym celu użyj sześciokątnego klucza, aby dokręcić śrubę mocującą. Jeśli spojrzysz na to bezpośrednio (z boku ulicy), to jest na środku. Po tym problem znika.

Jak wyeliminować dźwięki

Jeśli problem leży w złej jakości materiale lub jego niezgodności z dyskiem, jedynym wyjściem jest zastąpienie wkładek nowym. Nie warto oszczędzać i kupować tanich analogów. Po oszczędności na taniej wkładce "jako prezent" otrzymasz bez końca skrzypienie i ewentualnie stukanie. Jednak te ostatnie pojawiają się nawet wtedy, gdy na dysku występuje samo wyskakiwanie. Najmniejszy milimetr może stworzyć niesamowite uderzenie przy hamowaniu – prędkość koła i ciężar samochodu będą wykonywać swoją pracę. Klapka po prostu się rozpadnie, całkiem nerwowo pieszczotuje właściciela samochodu. I nawet nowe elementy markowe nie zostaną zapisane. W tej sytuacji potrzebna jest wymiana dysku. Aby uniknąć rozbieżności, klocki i dysk należy zakupić u tego samego producenta.

Wymiana nie pomogła

Motorzyści narzekają, że nawet po tej operacji problem nie zniknie. Płyta jest w normalnym stanie, pukanie nie występuje podczas hamowania. Jak być? Faktem jest, że po zainstalowaniu nowych butów potrzebny jest czas na adaptację (uruchomienie). Proces ten trwa nie dłużej niż 400 km. Zaleca się wykonywanie aktywnego i intensywnego hamowania (nie ze szkodą dla przegrzania systemu). Jeśli to nie pomoże, zdejmij koło i zdejmij podparcie, być może brud dostał się do niego, z powodu którego powstaje cały problem. Chociaż konstrukcja podpory jest taka, że kurz prawie nie penetruje. Ale aby wykluczyć ten czynnik nie warto tego.

Nawiasem mówiąc, niektóre samochody już używają płyt antysociskowych z zakładu. Są to małe podkładki metalowe, które dzięki ich grubości eliminują istniejącą szczelinę między stopką a zaciskem w miejscu kontaktu.

Szybkie suszenie

Jeśli skrzypienie wystąpiło w deszczowej pogody, zaleca się wysuszenie hamulców. Odbywa się to bardzo prosto – przy prędkości, którą trzeba kilkakrotnie nacisnąć na pedał. W ten sposób temperatura na dysku wzrośnie, a cały kondensat zniknie.

Wosk Anti-Scrape

Do właściciela samochodu nie pytano, dlaczego hamulce skrzypią się podczas hamowania, eksperci zalecają stosowanie specjalnych past do instalacji nowych butów. Ta kompozycja powinna być nałożona na koniec i na tył metalowej podszewki. Zabronione jest nakładanie pasty na powierzchnię roboczą tarcz lub wkładek.

Regulator ciś nienia hamulca

Ten element służy do rozkładu sił hamowania między przednimi i tylnymi kołami samochodu. Po naciśnięciu pedału, główne obciążenie opada na przednie poduszki. Przy złej pogodzie, w tej sytuacji maszyna po prostu straci kontrolę. Regulator ciśnienia hamowania rozdziela ładunek tak, aby wszystkie 4 koła zatrzymały się z jednakową siłą. Jeśli wykluczasz projekt tego elementu, kółka blokują się w następujący sposób: najpierw hamuj tylne, a następnie – przednie hamulce. W śniegu lub deszczu, taki samochód może iść na yuzom – będzie to niemożliwe do wyczerpania. Brak regulatora znacznie wpływa nie tylko na ogólne bezpieczeństwo, ale także na zużycie wkładek, które wystąpią nierównomiernie.

Jak wymienić podkładki?

Do tego potrzebny jest zestaw narzędzi: podnośnik, klucz balonowy do odkręcania śrub, kół, heksahedronów i młotka za pomocą śrubokrętu. Po pierwsze, śruby są złamane, a ta część samochodu wzrasta, z którego będą się zmieniać poduszki. Po wyjęciu koła sprawdzamy wizualnie stan węża hamulcowego, pylników i rurociągów. Nie powinni mieć przepływu cieczy i być zdeformowani. Jeśli pęknie się wąż, należy go wymienić – ta część nie będzie trwała długo. Ile kosztuje klocki hamulcowe? Można je kupić w cenie 1000 rubli za zestaw (4 – dla dwóch przednich zacisków).

Więc najpierw trzeba nacisnąć tłok hamulca za pomocą cienkiej dźwigni. Następnie śruby zacisku suwakowego są rozluźnione. W niektórych samochodach nie jest stały, a następnie wystarczy wyjąć dłoń. Następnie należy wyłamać trzpienie prowadzące. Można to zrobić przez przymocowanie do nich śrubokręta lub szpilki (długiej śruby o mniejszej średnicy). Uderzenie młotka powoli przesuwa górny i dolny kołek z miejsca. Podparcie można odepchnąć na bok i usunąć podkładki. W ich miejsce wprowadzamy nowe. Nie zapomnij traktować metalowych wkładek specjalną pastą. Zamontuj ponownie w odwrotnej kolejności.

Powinienem wtedy wymienić?

Jeśli przewody hamulcowe nie zostaną usunięte, operacja ta nie jest potrzebna. Powietrze nie wejdzie do systemu podczas wymiany wkładek. Nawiasem mówiąc, sama ciecz (z uwagi na jej zdolność pochłaniania wilgoci) musi być zmieniana co 2 lata lub 60 tysięcy kilometrów.

Więc dowiedzieliśmy się, ile kosztuje klocki hamulcowe i dlaczego skrzypią. Jak widać, całkiem możliwe jest ich modyfikowanie własnymi rękami. Kosztem podobnych robót na SRT jest 1000-1200 rubli (prawie cena nowych poduszek).