734 Shares 7798 views

Chcesz jeździć bezzałogową taksówką? Przejdź do USA

W mieście Pittsburgh w stanie Pensylwania w USA pojawiła się cała flota bezzałogowych taksówek.

Cechy nowej taksówki

Początkowo, na ulicach miasta pojawiły się cztery bezzałogowe samochody Ford Fusion, a ich korzyści zostały natychmiast docenione przez klientów. Dla bezpieczeństwa klientów w takich taksówkach nadal istnieje fotel kierowcy, a sam kierowca towarzyszy samej podróży. Mimo to maszyny mogą poruszać się po mieście mniej lub bardziej autonomicznie, korzystając z siedmiu kamer wideo, systemu radarowego, zaawansowanego systemu komputerowego i 20 laserów używanych do wyświetlania środowiska.

Proces próbny

Obecnie jako bezzałogowe taksówki są tylko "dla najbardziej lojalnych klientów Pittsburghu" jako projekt pilotażowy. Niemniej jednak istnieją globalne plany, które w przyszłości będą realizowane na drogach 24 godziny na dobę.

Marzenia bezzałogowych taksówek stały się rzeczywistością zaledwie kilka miesięcy po przejęciu firmy Otto, uruchomieniu bezzałogowej ciężarówki i współpracy z firmą Volvo, której celem jest opracowanie nowej generacji samochodów bez kierowców.

Wybór Pittsburgha, który rozwijał bezzałogową taksówkę, padł na Pittsburgha, gdyż wąskie uliczki są dość trudne do pokonania. Raffi Krikorian jest dyrektorem Centrum Zaawansowanych Technologii Uber, który opracował taksówkę, powiedział, że jeśli bezzałogowe taksówki mogą opanować jazdę w Pittsburghu, będą mieli okazję przyzwyczaić się do innych miast na świecie. Ponadto, Uber polegał na licznych badaniach autonomicznych pojazdów przeprowadzonych na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu.

Cele kreacji

"Takie taksówki są krokiem naprzód", powiedział Anthony Lewandowski, założyciel firmy partnerskiej Otto. Testy odgrywają kluczową rolę w sukcesie tej technologii. Stworzenie realnej alternatywy dla samochodu osobowego ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości.

Oczywiście przedstawiciele firmy nie potrafią dokładnie przewidzieć, jaka jest przyszłość ich projektu. Niemniej jednak bezzałogowe taksówki mają ogromny potencjał w realizacji dalszej misji firmy, a także poprawiają życie całego społeczeństwa. Wśród tych celów jest zmniejszenie liczby wypadków, zwolnienie 20% obszaru miejskiego, który jest obecnie używany do parkowania samochodów i pozbycia się korków, w których człowiek robi tryliony godzin co rok.

Uber nie jest pierwszą firmą, która wysyła bezzałogowe taksówki na ulice miasta. Dopiero w sierpniu uruchomiono podobny projekt pilotażowy w Singapurze z pojazdami elektrycznymi Mitsubishi.