779 Shares 8250 views

Co jest taktowany

Historycznie rzecz biorąc, prędkość zegara procesora jest głównym wskaźnikiem wydajności komputera, a jednocześnie nawet niewykształcony człowiek, który nie wie, co dysk optyczny jest inny niż elastyczna, w stanie stwierdzić z całą pewnością, że więcej GHz w samochodzie, tym lepiej, i nikt nie będzie I twierdził z nim. Dziś, w środku ery komputerowej, tego rodzaju sposób minęło, a deweloperzy starają się uciec w kierunku stworzenia bardziej doskonałą architekturę, zwiększając liczbę cache i liczby rdzeni, ale częstotliwość zegara jest „królową” wydajności. W ogólnym sensie, to jest liczba operacji elementarnych (cykli), który procesor może przeprowadzić po raz drugi.

Wynika z tego, że im wyższa częstotliwość zegara procesora, bardziej elementarne operacje w stanie wykonać komputer, a co za tym idzie, tym szybciej działa.

Częstotliwość zegara zaawansowanych procesorów waha się od dwóch do czterech GHz. Jest ona określona mnożąc częstotliwość magistrali procesora w określonym stosunku. Na przykład, procesor Intel i7 bazowa wykorzystuje x20 i mnożnik częstotliwości magistrali równą 133 MHz, przy czym częstotliwość taktowania jest 2660 MHz.

Nowoczesne procesory: cache i jądra

Pomimo faktu, że wcześniej „multi-core” był nowością na rynku są dziś prawie nie ma procesory jednordzeniowe. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przemysł komputerowy nie stoi.

Powinno być zatem oczywiste, jak ustalić częstotliwość zegara procesora, posiadające dwie lub więcej jąder.

Mówi się, że jest to błędne o obliczenia częstości takich procesorów. Na przykład: „Nie ma dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1,8 GHz, a więc jego łączna częstotliwość będzie 2 x 1,8 GHz = 3.6GGts, prawda?”. Nie, nie tak. Niestety, liczba rdzeni nie wpływa na końcowy zegar przyspiesza jeśli procesor pracujący z prędkością 3 GHz, więc to działa i będzie, ale z większą liczbą rdzeni zwiększyć swoje zasoby, a to z kolei znacznie zwiększa wydajność.

Nie zapominajcie, że dla nowoczesnego procesora jest szczególnie ważne, ilość pamięci cache. Jest to najszybsza pamięć komputera, który jest powielany w informacji o operacji, która jest wymagana dla szybszego dostępu w danym czasie.

Ponieważ ten rodzaj pamięci jest bardzo kosztowne i pracochłonne w wytwarzaniu, jego wartość jest stosunkowo niewielka, ale wystarczająca dla tych parametrów w celu zwiększenia wydajności całego systemu, bez zmiany parametrów takich jak częstotliwość zegara.

Maksymalna prędkość zegara procesora i przyspieszenie

W jaki sposób komputer może być dobry, jeden dzień wciąż jest nieaktualne. Ale nie nosić go w koszu, a także z otwartej torebce uciekać się do najbliższego sklepu ze sprzętem elektronicznym. Większość nowoczesnych procesorów i karta graficzna zapewnia dodatkową (oprócz fabryki) przyspieszenie, posiadające dobry system chłodzenia, można podnieść poziom nominalnej częstotliwości 200-300 GHz. Dla poszukiwaczy przygód i miłośników dużych ilościach znajduje się również „podkręcania” nazywając wycisnąć maksymalną technologii. Wiele osób biorących udział w tej niebezpiecznej działalności, można łatwo podkręcania pojedynczego rdzenia procesora aż do 6-7 GHz, a niektóre nawet umieścić rekordową wydajność w paśmie 8,2 GHz.