165 Shares 4226 views

Generator VAZ-2107: schemat połączeń i urządzenie. Schemat połączeń układu generatora

Właściwości generatora VAZ-2107, schemat podłączenia do systemu zasilania i ładowania to co kierowca powinien wiedzieć. Jeśli generowanie napięcia zatrzyma się, urządzenie nie będzie mogło pracować przez długi czas na jednej baterii. Silniki gaźnika z bezkontaktowym zapłonem o średnim poziomie ładowania mogą trwać nie dłużej niż jednodniowa wycieczka z wyłączonymi światłami. Wtryskiwacze będą pracować bez generatora przez kilka godzin, ponieważ silnik pompy i ECU zużywają duży prąd.

Konstrukcja generatorów

Obwód ładowania generatora VAZ-2107 jest praktycznie taki sam, jak w przypadku wszystkich innych samochodów.

Sprawdzony i niezawodny projekt od lat, który zawiera co najmniej elementy. Oznacza to, że nie ma nic złamania. Napęd generatora jest wykonywany z wału korbowego silnika za pomocą elastycznego pasa. Główne części maszyny elektrycznej:

  1. Stojan jest częścią stałą, na niej jest uzwojenie. Wykonany z grubego drutu miedzianego.
  2. Wirnik jest ruchoma częścią generatora, uzwojenie wzbudzające jest na nim.
  3. Pokrywy z aluminium. Są przeznaczone do centrowania wirnika i instalowania dodatkowego wyposażenia.
  4. Regulator przekaźnika. Umożliwia korekcję napięcia na wyjściu generatora.
  5. Pasek. Konieczne jest przeniesienie obrotów z wału korbowego do wirnika generatora.
  6. Blok diody półprzewodnikowej i kondensator. Zwiększa napięcie stałe, w wyniku czego następuje usunięcie zmiennego składnika prądu.
  7. Koło pasowe i wirnik. Pozostawić do ostygnięcia obudowy.

Taki projekt to nie tylko generator VAZ-2107. Schemat jego połączenia nie różni się znacząco od stosowanego w nowoczesnych samochodach zagranicznych. Strukturalnie, różne modele różnią się wielkością uzwojenia w wymiarze generatora w obecności chłodzenia wodą.

Wirnik generatora

Schemat generatora VAZ-2107 (wtryskiwacz) różni się trochę od stosowanego w silnikach gaźnika. Jedną różnicą jest to, że projekt jest bardziej nowoczesny i może dostarczać więcej prądu. Wirnik zawiera uzwojenie wzbudzające, które tworzy wokół siebie stałe pole magnetyczne. Jest to jeden z warunków pracy agregatu prądotwórczego. Drugi warunek to ruch. Innymi słowy, jeśli na uzwojenie wzbudzające zostanie podane napięcie, ale wirnik nie obraca się, generowanie prądów nie nastąpi. Gdy tylko wirnik zacznie się poruszać, napięcie zmienne pojawi się natychmiast na uzwojeniu stojana.

Stojan generatora

Stojan jest stałą częścią zestawu prądotwórczego, który jest przymocowany do bloku silnika za pomocą wsporników. Uzwojenie znajduje się na rdzeniu stali transformatora. Gdy urządzenie pracuje, siła elektromotoryczna pojawia się w uzwojeniu. Jeden niewielki niuans – trzy uzwojenia stojana na stojanie, dlatego wytwarzane jest napięcie trójfazowe. W tym obwodzie możliwe jest zmniejszenie prądu tętnień podczas pracy. Wymaga to również kilku etapów transformacji, bardziej złożonego układu prostowniczego.

Regulator napięcia

System gaźnika generatora VAZ-2107 z silnikami staromiejskimi składał się z pilota zdalnego sterowania.

Oddzielnie w przestrzeni podkapotnom było pudełko z urządzeniem. Regulatory mogą mieć następujące typy:

  1. Możliwość regulacji – możliwość przełączania się na "zimę" i "lato". W pierwszym, napięcie stabilizacji jest nieco wyższe niż w drugim. Odnosi się do klasy elektrycznych urządzeń bezdotykowych.
  2. Nieuregulowane – składają się z obwodu na półprzewodnikowym kryształu lub kilku elementach. Jest to również bezstykowe urządzenie elektryczne.
  3. Widok mechaniczny składa się z przekaźników elektromagnetycznych i rezystancji. Nie był używany przez długi czas, ponieważ stopień niezawodności jest bardzo niski.

Za pomocą regulatora napięcia ustala się stałe uzwojenie pola. W końcu jest jedna cecha charakterystyczna agregatów prądotwórczych: jeśli pole magnetyczne wirnika zostanie zmienione, napięcie na wyjściu urządzenia będzie proporcjonalne. Częstotliwość i prąd pozostaną takie same. W przypadku nowoczesnych modyfikacji samochodów użyto regulatorów przekaźników w połączeniu z uchwytem na szczoteczki. Koszt takiego urządzenia jest znacznie niższy.

Blok diody i kondensator

Blok diody w obwodzie ładowania akumulatora z generatora VAZ-2107 składa się z sześciu półprzewodników zamontowanych na płycie podkowy. Jest on zamontowany na tylnej pokrywie i pozwala na ochłodzenie diody z jej pomocą. Półprzewodniki przekształcają napięcie przemienne trójfazowe w stały jednobiegunowy. W niektórych wykonaniach stosowane są dwa dodatkowe półprzewodniki, przeznaczone do ochrony przed przepięciami. Ale w pojazdach VAZ-2107 takie układy nie są używane, ponieważ komplikują projekt.

Używając kondensatora z tyłu urządzenia, pozbędziesz się zmiennej składowej na wyjściu generatora. Problem polega na tym, że po prostowaniu nadal będzie niewielkie fale prądu zmiennego. I kondensator według schematu substytucji działa jako przewód, gdy przepływ prądu zmiennego i jako zerwanie na stałą. Innymi słowy, zgodnie z twierdzeniem Kirchhoffa, cały składnik zmienny zostanie po prostu zamknięty i nie przejdzie dalej.

Pracując razem z generatorem i baterią

Bateria i generator VAZ-2107 są podłączone w bardzo prosty sposób. Z mocy wyjściowej generatora jest jeden gruby przewód do dodatniego zacisku akumulatora. Minus to obudowa silnika i nadwozie samochodu. Napięcie do regulatora przechodzi przez jednostkę z lampą i diodą zamontowaną na tablicy przyrządów. Gdy uzwojenie uzwojenia pola zostanie zatrzymane, w urządzeniu zapali się lampka z czerwoną ikoną baterii.

Gdy silnik jest zatrzymany, całe zasilanie jest zasilane z akumulatora. Podczas uruchamiania silnika generator jest włączony. Obecny poziom jest wystarczający, aby zaspokoić potrzebę zarówno naładowania akumulatora, jak i napędzania wszystkich odbiorców. Za pomocą regulatora można utrzymywać napięcie na tym samym poziomie, niezależnie od prędkości obrotowej wirnika. Gdyby nie przekaźnik-przekaźnik, napięcie zmieniało się w zakresie od 12-30 V.