310 Shares 2363 views

Dlaczego statek nie zatonął: Fizyka

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego statek nie zatonął? Jeśli budować tratwę z drewna, można go bezpiecznie pływać w wodzie. Ale jeśli zrobisz to z metalu lub kamienia, to opadają na dno. Aby wyjaśnić to zjawisko nie jest trudne. Ponieważ gęstość kamienia i metalu różni się od gęstości drewna. Było to powiedział na lekcji fizyki. Fakt, że gęstość drewna jest znacznie mniejsza niż gęstość metalu. Wskaźnik siły wypychania wody jest znacznie wyższa niż szybkość ciężkości, która działa na tratwę. Z metalu są nieco inne. Jego gęstość jest na tyle wysoka, a siła wyporu jest w stanie przezwyciężyć siłę grawitacji. W wyniku tej tratwie tonie. Ale dlaczego statek nie zatonął teraz, kiedy to pojawiło się z metalu?


Jeśli drzewo okryć

W dawnych czasach, statki zostały zbudowane wyłącznie z drewna. Ale wszystko się zmienia. Obecnie budynek statek bardziej niezawodnego i wytrzymałego materiału – metalu. Ale dlaczego statek nie zatonął? Jest źle? Co jest tego powodem? Może wewnątrz statku więcej drewna niż metal?

Jeśli wziąć drzewa i schować swoje bardzo cienkiej blachy, konstrukcja nie zatonie. Zjawisko to można wytłumaczyć spędzając kilka obliczeń. Tak więc, średnia gęstość struktury jest mniejsza niż gęstość wody. Oto numery odległości. Jeśli wziąć masy drewna wynosi 100 kg, przy gęstości 600 kg na metr sześcienny, a obudową metalową, o wadze 20 kg, a gęstość 7800 kg na metr sześcienny, a całkowity ciężar zbiornika będzie tylko 120 kg, a objętość – 0,168 metrów sześciennych. Pozostaje znaleźć średnią gęstość wzoru. Aby to zrobić, należy podzielić masę przez objętość. Rezultatem jest około 714 kilogramów na metr sześcienny. Ta jest mniejsza niż dla wody. Sugeruje to, że drewniane statku, wstępnie powłoce blachy, nie spadną. Ponieważ gęstość wody wynosi 1000 kg na metr sześcienny.

nowoczesny design

konstrukcja statku jest dość prosta. Nie można powiązać metalową drzewo. Dość jego wnętrzu pustej wnęki konstrukcja do której woda nie wchodzi. Oczywiście, to wyrażenie jest nieco źle. Wnęka jest wypełniona powietrzem. Ponieważ gęstość mieszaniny substancji wynosi zaledwie 1,29 kg na metr sześcienny.

Dlatego statek nie zatonął, będąc na dużej głębokości. Rzeczywiście w konstrukcji, istnieje duże puste przestrzenie, które są wypełnione powietrzem. Ze względu na to, gęstość całego statku jest znacznie mniejsza gęstość wody. W wyniku struktury wyporu utrzymuje się na powierzchni.

Dlaczego woda nie dostała się do wnętrza statku

Oczywiście, jeśli woda dostanie się do jamy, statek będzie nieuchronnie tonąć. Aby tego uniknąć, w tej części konstrukcji, która znajduje się pod wodą, wykonane partycje. W wyniku tego, tworzą przedziały. Jednocześnie są wodoszczelne. W związku z tym, woda uwięziona w jednej komorze nie może dostać się do drugiego. Jeśli była dziura w kadłubie, zlew statek nie będzie działać. Zalane jest tylko jedna komora, w której przepływa woda. Reszta pozostaje wypełniona powietrzem.

Jak przewozić towary

Statek ma zazwyczaj ciężar. I jest równa masie wody, której objętość zajmuje statek na morzu. Oczywiście, ocean statek jest mało prawdopodobne, aby unosić się pusta. Zazwyczaj komunikacją statku nie tylko ludzi, ale także dużych obciążeniach. Pusty statek waży znacznie mniej. Stąd, twarzą w dół w wodzie to będzie płytka. Jeśli ładujemy łódkę, to rozlicza się więcej. Ale dlaczego statek nie zatonął, nawet przy dużym obciążeniu?

Zwykle na kadłubie okrętu, aby narysować linię – wodnicy. Statek nie powinien być zanurzony poniżej tego wskaźnika. W przeciwnym razie zostanie ona przeciążona, a każda duża fala mogłaby zalać design.