389 Shares 4730 views

Koło zamachowe sprzęgło: opis, rodzaje, przeznaczenie i sposób działania

Każdy wie, że głównym zadaniem jest konwersja moc silnika momentem. Przelew jest przeprowadzana za pomocą specjalnego koła zamachowego tarczy sprzęgła. Jednostka ta jest dostępna w każdym samochodzie. Jak to działa i funkcjonuje? Wszystko to i nie tylko – w dalszej części tego artykułu.


cecha

W czasie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej tworzą ogromny impuls energii. Wybuch następuje udar mózgu, który z kolei jest połączony z wałem korbowym. Ten ostatni na swoim końcu koła zamachowego. To on przekazuje moment obrotowy na polu, a następnie koła. Ale pomiędzy silnikiem a PPC jest jeszcze inny szczegół – kosz sprzęgła. Koło zamachowe przekazuje moment nierówno. Aby wygładzić, urządzenie zawiera płytę cierną. Dzięki tej ostatniej, pojazd jest w stanie płynnie przełączać między dotyku i podniesiony do niższego biegu (i vice versa).

Tak więc, koło zamachowe sprzęgło spełnia kilka funkcji:

 • Zapewnia równomierne obrót wału korbowego.
 • Transfery moment do transmisji.
 • Uruchamia się silnik spalinowy rozrusznika.

Ta ostatnia cecha jest przedmiotem szczególnej uwagi. Wzdłuż obwodu koła zamachowego są zęby (koronę). Są one zaangażowane z rozrusznika Bendix. Kiedy kierowca przekręca kluczyk, prąd dostarczany do silnika elektrycznego. Sprzężenie (Bendix) zaczyna angażować się z kołem koronowym. Wał korbowy nabiera tempa. Więc to udany start silnika.

Należy zauważyć, że sam w sobie koło zamachowe sprzęgło jest okrągły dysk o średnicy 30 do 40 cm. Jest umieszczona pomiędzy koszem sprzęgła i na końcu wału korbowego. Na drugim końcu wałka ma koło pasowe (za pomocą napędu pasowego jest aktywowany taktowania, GUR i klimatyzacji powietrza). Istnieją 3 rodzaje kół zamachowych. Charakterystyka każdego z nich uważa dalej.

stały

Te koła zamachowe wykonane są ze staliwa. Zęby są stalowe na zewnętrznej powierzchni. Bardzo popularne w przemyśle motoryzacyjnym. Montowane w modelach low-end.

sport

Ich główną zaletą – niska waga. W porównaniu do poprzedniego rodzaju takich kół waży pół kilograma mniej. Ponieważ silnik jest łatwiej kręcić się do dużej prędkości. Jednak to również zmniejsza bezwładność – element nie nadaje się do codziennego użytku.

dwumasowe

Mają pojawiła się stosunkowo niedawno. Są używane do samochodów koncernu „Volkswagen-Audi.” Ponadto, jest to tzw tłumik koło zamachowe. A jeśli dwie poprzednie funkcja jako przenoszenie momentu obrotowego tylko, dual-pazur również odgrywa pewną rolę. Projekt strony jest bardziej techniczny. Element tłumi drgania i wibracje, hałas i zużycie zmniejsza synchronizatory. Idealny dla dzisiejszych potężnych silników. Dlaczego teraz używany właśnie taką przyczepność? Podwójnego koło zamachowe jest w stanie przekazywać moment obrotowy do pudełka, jak to możliwe ze względu na działanie bez zakłóceń sprężyn amortyzujących. masa jednostkowa jest mniejsza niż odpowiedniki. Również element jest bardzo zwarta.

urządzenie

Koło zamachowe sprzęgło składa się z kilku elementów:

 • Wiosna paczka.
 • Przekładnię planetarną.
 • Łożysko.
 • Głównym celem pakietu sprężyny.
 • Separacja „suwak”.
 • budynek pomocniczy.
 • Osiowe łożysko.
 • Obudowa do smarowania.

Wszystko to znajduje się w głównym korpusie koła zamachowego.

Jak to działa?

Rozważyć zasadę działania. Amortyzator sprzęgło Koło zamachowe jest algorytm skokowo. Pierwszy aktywny miękkiej pakiet sprężyn. Wpływają one na uruchamianie i zamykanie silnik. Drugi pakiet sprężyn jest sztywniejsze, tym samym zapewniając tłumienie drgań. Wszystkie wibracje z silnika spalinowego są wchłaniane przez tych źródeł.

Oba pakiety są połączone za pomocą dwóch łożysk ślizgowych :

 • Pchnięcie.
 • Radial.

braki

Dlaczego nie wszystkie urządzenia zasilane z dwumasowe koło zamachowe typu kit sprzęgło? Pierwszy powód – to złożoność projektu. Witryna wykorzystuje wiele elementów (aby wziąć co najmniej dwa oddzielne mieszkania z jego sprężyn), które są dodatkowo wypełnione specjalnym smarem. Jeśli ten element nie powiedzie się, wymiana sprzęgła, koło zamachowe będzie kosztować 700-900 dolarów. Kolejną wadą – niskie zasobów. Te koła zamachowe rzadko żyć do stu tysięcy. Oni nie lubią aktywny tryb napędu z „kick-down”. Bardzo rzucać pedał sprzęgła i przeciążenia samochodu tutaj nie będzie działać, inaczej trwałość i żywotność mechanizmu pozostanie w wątpliwość. Te samochody nie lubią skomplikowanych manewrów. Jest również sprzęgło musi zostać skorygowana. poślizg tarczy prowadzi do zwiększonego zużycia klocków. Jeśli problem nie zostanie wyeliminowany w czasie, to zwiększa obciążenie członków CPT (w tym synchronizatory). W pewnym momencie, włączenie transferów będzie towarzyszył charakterystyczny kryzysu. I po uruchomieniu tam jest hałas od rozrusznika. W tym przypadku koło zamachowe sprzęgła wymaga pilnej diagnozy. Aby dostać się do niego, konieczne jest, aby usunąć nie tylko przystawkę, ale sam przekaz. Ten dodatkowy koszt.

Co zabija koło zamachowe sprzęgło?

Jak opinie, zasób elementu wynosi 100-150 tysięcy kilometrów. Eksperci twierdzą, że okres ten jest związany z niewłaściwym użyciem sprzęgła koła zamachowego. I to nie tylko „kick-down”. Właściciele często (zwłaszcza w silnikach wysokoprężnych) wybierz najniższą zakres prędkości. Teoretycznie powinno to zmniejszyć obciążenie silnika i zmniejszenie zużycia paliwa. W praktyce, poziomy drgań zwiększa się w kole zamachowym. W sprężyn amortyzujących wykorzystywane są stale. Pod obciążeniem, nie wytrzymać takie warunki pracy. Jest to również zasobów wpływa na liczbę wewnętrznych rozruchów silników spalinowych. Częste działanie silnika w tryb startu / stopu zwiększa obciążenie na pierwszym zespole sprężynowym. Ponadto, występują wibracje w wyniku zakłóceń systemów zapłonu i wtrysku. Zmniejsza to także koło zamachowe sprzęgła zasobów. Jeśli jest transport komercyjny, wiele uwagi poświęca się przeciążać. Gdy samochód jest ładowany z ponad normę, zwiększa się obciążenie, nie tylko w punkcie kontrolnym, ale koło zamachowe sprzęgła. Przegrzewa. latać wiosną. Oni nie tolerują takich obciążeń.

Hałas podczas przełączania

Wielu właścicieli firm mają do czynienia z problemem wykorzystywania takich kół. Jest hałas podczas zmiany biegów. W tym przypadku, eksperci uwagę zużycie osiowego łożyska, która znajduje się pomiędzy średnim i wału podstawowego. Dzieje się tak ze względu na wysokie obciążenia w węźle. Również koło zamachowe kolor staje się żółty. Amortyzacja wzrosła o braku smarowania między budynkami. W wyniku „suwaków”, sprężyny i płyty uruchomić „na sucho”. Problem jest traktowany jedynie poprzez zastąpienie węzeł w kolekcji.

Tak więc okazało się, że sprzęgło przedstawia koło zamachowe, jak to działa i jak to działa.