215 Shares 3993 views

Jak spawać rury do rury? Rodzaje rur, sprzęt spawalniczy

Konieczność wykonywania połączeń między obwodami inżynierii rurociągu występuje i kiedy pierwsza podkładka i podczas operacji naprawczych. Funkcja spawania rur w systemach komunikacyjnych wymagane jest zapewnienie szczelności. Jedynie w rzadkich przypadkach, aspekt ten nie jest ważne, a to może być ignorowane. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak spawać rury do rury, nie może obyć się bez opisu nowoczesnych technologii. Przede wszystkim dotyczy to materiałów z tworzyw sztucznych, które nie tak dawno temu, mnożyły się na rynku i szybko wprowadzone do eksploatacji nową metodę montażu kolców. Ale tradycyjne metalowe rury spawane na nowoczesne i bardziej wyrafinowanym poziomie niż tylnych 10-15 lat.


Jakie rodzaje rur można spawać?

Cały zakres od materiału rury, który jest wykorzystywany w systemach wodnych, zasilanie gazowe i może być podzielona na dwa typy materiału – z metalu i tworzyw sztucznych. W obu przypadkach, prace spawalne rura lub instalacja z nimi byłoby niemożliwe. Oczywiście, jako alternatywa, można przywołać gwintowany metodę połączenia, które były stosowane do kompleksu w leczeniu konstrukcji stalowych, ale ta metoda jest przestarzała i nie używany. Obecnie spawanie rur stalowych odbywa się za pomocą urządzeń elektrycznych, które pozwalają, aby zapewnić silne stawów. Kilka inna technologia współpracuje z rur z tworzyw sztucznych. W tym przypadku problem jest spowodowany przez stosowanie klasycznych miękkości spawania i lepkość materiału struktury. Zatem sposoby lutowania są wykorzystywane i topnienia, które są również zawarte w ogólnej grupy technologii spawania. W tym samym czasie środki techniczne wykonania takich typów związków są wyraźnie różne od tradycyjnego sprzętu spawalniczego.

sprzęt spawalnicze

Najbardziej popularne urządzenia do spawania łukiem elektrycznym rur metalowych jest pół typ przetwornicy. W trakcie pracy, aby chronić obszar roboczy przed wpływami zewnętrznymi służy specjalny gaz, który pozwala na osiągnięcie wysokiego stopnia dokładności i szczelności w szwie. Spada popularność urządzeń do ręcznego spawania MMA. Jest to niedrogi i łatwy sposób stworzyć spoinę przy dużej sprzętu do poruszania się, ale ma istotne wady, w tym niskiej produktywności i żużla na powierzchni spoin, które muszą być usunięte. Jeśli chodzi o technikę zgrzewania tworzyw sztucznych, z najczęściej stosowanych systemów do dociskania ramion. I nowoczesne probówce polipropylenowej i model polichlorek winylu przylutowane do maszyny o konstrukcji frezu, ciekawe cięcia płytka zaciskowa (element grzejny) i urządzenie do zgrzewania.

Przygotowywanie probówek metalu do spawania

Rury starannie szlifowane dla maksymalnego dopasowania do siebie. Obie strony muszą mieć niską skos umieszczony pod kątem 45 stopni, kąt w stosunku do osi rury. W tym przypadku powinny pozostać płaskie szerokość nominalna, co najmniej 2 mm. Jednakże, konkretne parametry mogą się zmieniać w zależności od średnicy rury. Nie mniej ważne jest pytanie, jak spawać rury do rury, prawidłowym wykonaniem wyrównania. Bezpośrednio przed wykonaniem operacji niezbędnych do wyprodukowania zestawu – w celu zapewnienia maksymalnej dokładności redukcji krawędziami dwóch elementów przeznaczonych do spawania. W niektórych przypadkach wykonywane taktykę, która jest utworzona przez krótki szew, że podczas montażu działa płyta projektu.

metalowe rury spawania elektrycznego

Przede wszystkim jest to niezbędne do wykonywania klip „ziemia”. Kabel musi koniecznie być odizolowane i zamknięte w specjalnym uchwycie. W urządzeniu spawalniczym jest optymalne składnik prądu zasilania wymaganych dla konkretnego materiału – średnie wymagane dla stopów miękkie i bardziej odpowiednie dla stali wysokostopowych. Dalsze zaciśnięty elektrodę łuku i umieszczone pod kątem 60 stopni w stosunku do przedmiotu obrabianego. Z tego punktu poprzez dotknięcie spawania łukowego rozpoczyna powierzchni metalowych rur, które mogą towarzyszyć powstawanie iskier pracy. Elektroda należy powoli, ale w taki sposób, aby zapobiec przywieraniu. W przypadku opóźnienia w tym samym miejscu jest też ryzyko zachorowania na nadmierną deformację. Pozwala to uniknąć jednolite gospodarstwa łuk nad powierzchnią. W rezultacie powinno stanowić solidną szew falistą.

Preparat do spawania rury z tworzywa sztucznego

Pierwsze rurki są cięte na wymiar zgodnie z wystarczającą długość planowanej konstrukcji. Oznacza to, że pożądane jest, aby zorganizować ogólny proces montażu tak, że zgrzewanie to końcowy dotykowego. Jest to do zrealizowania nie zawsze, ale jeśli to możliwe, wszystkie prace techniczne rurociągu do wykonywania czynności spawalniczych. Nie będzie również nie więcej niż utrzymanie niewielkiej podaży do części produktu mogą być wprowadzone do korpusu. Następnie, podobnie jak w przypadku analogów metalowych rur z polichlorku winylu i polipropylenu są usuwane. Głównym zadaniem na tym etapie – aby uzyskać gładkie, czyste i schludne krawędzie. Jakość krawędzi rury zależy od wiarygodności przyszłego szew. Odnosi się to zwłaszcza do wyrobów z tworzyw sztucznych, jak miękka struktura drobne zadziory i nierówności są ogromne znaczenie w procesie lutowania.

Związek rury z tworzywa sztucznego

Duże urządzenia do spawania rur plastikowych zwykle mają stałą instalację i włączyć tryb in-line w celu utworzenia stawów. Nieco bardziej skomplikowane procesy przeprowadzane są jednorazowe operacje lutowania. Do tych celów przenośnych urządzeń, które pracują w elementy grzejne w postaci dysz. Przed uruchomieniem urządzenia muszą być instalowane na płaskiej powierzchni i ustawienia optymalnej temperatury. Przykładowo, zgrzewanie rury PCV jest zwykle wykonywane w warunkach, w 260 ° C Po 10-15 min. po włączeniu pokrętło instrumentem optymalnych warunków temperaturowych, to będzie możliwe, aby rozpocząć operację.

Zamontowana na dyszy do związku obrabianego – łącznik zamocowany na trzpieniu, a tuleja zamontowana na rurze. Sama operacja odbywa się w ciągu kilku minut, jak plastik topi się szybko. Dlatego trzeba mieć po włączeniu urządzenie jest gotowe do zakończenia procesu. Rury z polichlorku winylu bezpośrednie spawanie następnie związku wytworzonego z najpierw w jednym działaniu. Nie można obracać i próbować naprawić powstałą spoinę w ciągu pierwszych kilku sekund, ponieważ wszelkie zmiany po spawaniu wpływać na wytrzymałość na gorsze.

Jak długo to trwa do ostygnięcia materiał?

W przypadku rur metalowych proces trwa dłużej i jest zazwyczaj wykonywane na warstwach tworzących spoinę. Dlatego struktura przybiera na sile w trakcie działalności. Po pracy wystarczy poczekać, aż ostygnie miejsce skrzyżowania naturalnie. Kilka minut trzeba czekać, jeśli nie spawanie połączeń rurowych z tworzyw sztucznych. W zależności od grubości wyrobu i głębokości spawania okres ten może wynosić od 3 do 20 minut. Ważne jest, aby pamiętać, że w pracy z elementów metalowych i plastikowych pomocą lutowania nie mogą być stosowane w celu przyspieszenia procesu chłodzenia.

Jak spawać rury do rury o różnych przekrojach?

Zdarza się, że z jakiegoś powodu, ze względu na nietypowe wykonanie rurociągu strukturalne, mamy do czynienia z różnymi sekcjami. Na przykład, może być pożądane w związku klasyczne rury okrągłej i preformy z rozszerzonej części. W tym przypadku, rura jest spawana do obszaru, w którym zwykle szerokość półki odpowiadający promieniowi okręgu. Operacja odbywa się tylko na jednej półce. Kolejne rury z różnych odcinków łuku spawalniczego technologia zapłonu dostarcza na grubszych materiałów. Rozprowadzając utworzoną przyspawany związek metalu powinna być wykonywana na całej wspólnej powierzchni – jest to oczywiste, że w tym przypadku będzie większa niż w standardowej spawania.

wniosek

Nowa technologia uprości spawanie różnych materiałów, co znacznie rozszerza możliwości instalacji. Dziś, kwestie dotyczące jak spawać rury do rury, praktycznie żadnych ograniczeń technicznych. spawanie łukowe, na przykład, pozwala na pracę ze wszystkimi materiałami, które są wykorzystywane nie tylko na rynku krajowym, ale również sektor przemysłowy. Brak barier dla plastikowej instalacji rurowej, która jest łatwa do podłączenia urządzeń do lutowania.