763 Shares 2119 views

Naleśniki z kawiorem – naczyniu №1 na stole w każdym domu

Naleśniki z kawiorem jest ulubione danie wielu smakoszy. Są one istotne w każdej chwili iw każdym wieku, ale szczególnie istotne to danie w okresie karnawału. Oczywiście, piec naleśniki z różnymi nadzieniami, ale po prawej dekoracji stołu uważane naleśniki z czerwonym kawiorem.

Korzyści z tego naczynia, chyba każdy wie. Po tym wszystkim, bardzo czerwony kawior, pożywne i smaczne, nie tylko ozdobią każdą tabelę, ale również wzbogacić organizmowi wszystkich niezbędnych materiałów do niego.

W czasach sowieckich, ikra jest uważana za przysmak i straszny deficyt, co było dość trudne do kupienia. Ale teraz wszystko się zmieniło. I półki sklepów i supermarketów są dosłownie pełne obfitości gatunków kawioru.

Ikra łososia, łosoś czy produkt jest bardzo pożywne. Trzecim z białkiem, które jest dostosowane dość szybko (około godziny). Ponadto, białko to nie jest normalne, ale z elitarne „odmiany” ponieważ zawiera pełny zakres podstawowych aminokwasów.

Dlatego też naleśniki z kawiorem są tak użyteczne. Używać ich podczas obiadu, można nie tylko spełniać swoje ciało, ale również umożliwienie metabolizm różnych dziedzinach „śpiących”. Między innymi, kawior nie wymaga dodatkowego przetwarzania lub przygotowania.

Naleśniki z czerwonym kawiorem – to najlepszy sposób, aby zażegnać głód podczas śniadania, a także dodatkową energię na cały dzień. I przez długi czas uważane za produkt kawior, który wspiera witalność w organizmie. Dlatego często zaleca się stosować jako naturalny lek, gdy istnieje potrzeba podniesienia poziomu hemoglobiny we krwi i wzmacnia system odpornościowy.

Od dawna w rosyjskich domach na naleśniki podawane Masło solone ryby, czerwony i czarny kawior, posiekanym śledziem, śmietana, dżem. Do tej pory, każdy wybiera farsz do naleśników sobie na podstawie własnych upodobań kulinarnych. To może być pasztet z ryb, krewetek lub masła kawioru, tarty lub ser topiony, masło śmietany lub mleka skondensowanego. Ale, oczywiście, naleśniki z kawiorem bez konkurencji. Po tym wszystkim, stanowią one słowiańskiej kuchni rosyjskiej ducha.

Tak więc, aby przygotować te naleśniki, trzeba najpierw zrobić ciasto. Aby to zrobić, trzeba mleka (300 ml), mąkę (100 ml), jeden jaja, sól i cukier.

Egg Mix z soli, cukru i połowę dostępnego mleka. Wymieszać i dodać mąkę. Następnie wlać resztę mleka i dodać trochę oleju roślinnego. Spowoduje to, że naleśniki z kawiorem więcej ofert. Piec placki powinny być w małej patelni na złoty kolor z obu stron.

Gotowe naleśniki na talerzu krotnym stosie. Następnie każdy z nich promazhte masłem i posypać ugotowany mieszankę cebuli, łosoś ikra i koper. Aby to zrobić, drobno posiekać cebulę, jedną parę gałązek koperku i 100 g wędzonego łososia. Dodać cztery łyżki czerwonego kawioru i wymieszać.

Teraz krotnie każdy naleśnik zwykłe bułki i skropić sokiem z cytryny. Przed podaniem można wyciąć każdy kawałek na pół i udekorować świeżymi ziołami.

Naleśniki będzie wyglądać dużo bardziej apetyczne, jeśli mają służyć, jakoś w specjalną folią. Istnieje wiele sposobów, aby zawinąć naleśniki. Który z nich wybrać – to zależy od testu, farszu i innych niuansów.

Pokażemy Ci, jak owinąć naleśniki z kawiorem. Najbardziej odpowiednim rozwiązaniem dla tych naleśników – trójkątny kształt. W tym celu produkt wizualnie podzielić na cztery części. Na jednym z jej sektorów (1/4 części) położyć farsz (może to być po prostu czerwony kawior i kawior z różnymi dodatkami). Następnie placek krotnie w połowie dwukrotnie. To wszystko: Twój trójkąt gotowe koperty.