589 Shares 2904 views

Leczenie zapalenia ścięgien stawu barkowego, przyczyny, objawy, diagnostyka

Z wiekiem mięśnie organizmu i stawy zużywają się. Z regularnej aktywności fizycznej w tkankach tam mikrourazy. Jeśli dać ciału odpocząć, jest w pełni zwrotowi. W krytycznych przeciążeń mięśni nie mają czasu na dostosowanie się do nich. Rezultatem jest miejscem, które po pewnym czasie degeneruje. Wydaje się, bolesne dolegliwości, sztywność w stawach. Te objawy wskazują na rozwój zapalenia ścięgna. Jest powszechną chorobą, która najczęściej dotyka stawu barkowego. Materiały z artykułu opisuje główne choroby objawy, przyczyny i leczenie.

Ścięgna – Co to jest?

Ścięgna – choroba charakteryzuje rozwoju zapalenia ścięgien i tkanek. Łączą mięśnie do kości. Wynikiem jest poważny ból barku, i ograniczony ruch. Zazwyczaj patologia jest diagnozowana w wieku dorosłym, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy. Na ryzyko obejmuje również młodych ludzi, którzy regularnie ćwiczyć. Ścięgna stawu barkowego we wczesnych stadiach dobrze reagują na leczenie. Zaawansowane postacie choroby wymagają operacji. Jednak nawet operacja nie zawsze jest możliwe do osiągnięcia pełnego odzyskania funkcji ręki.

Główną przyczyną choroby

Rozwój ścięgna może wynikać z wielu przyczyn. Najczęściej choroba jest poprzedzone długotrwałym wysiłku. W związku z tym grupa ryzyka obejmuje sportowców i ludzi, praca związana jest z poważnym obciążeniem na ramieniu. Początkowo, zapalenie mięśni wpływa nadgrzebieniowego, a następnie stopniowo przenosi się na otaczające tkanki i torebką stawową. Sprowokować ścięgien stawu barkowego są następujące problemy i zaburzeń:

 • reumatoidalne choroby (dnę, zapalenie stawów);
 • złe postawy;
 • Urazy obręczy barkowej ;
 • obniżonej odporności;
 • depresja (jeśli chodzi o skurcz mięśni);
 • Etiologia choroby zakaźne;
 • często hipotermia;
 • alergie na leki;
 • Usterka układu hormonalnego.

Jest to najczęstsza przyczyna choroby. Proces patologiczny jest potęgowany kilka razy, jeśli nie towarzyszy chorób współistniejących lub braku terminowego leczenia. We wszystkich tych przypadkach, w miejscu zapalenia tworzą zrosty. Z czasem prowadzić do ograniczenia wspólnego ruchu, ciągłego bólu i innych zagrożeń.

objawy kliniczne

W początkowym stadium choroby zagęścić ścięgna, któremu towarzyszy ból, w niektórych rodzajów ruchów. W zaawansowanych przypadkach, dyskomfort nie ustępuje nawet w spoczynku. Powoduje to poważne pacjentów z bólem do lekarza. Jak inaczej pojawia się zapalenie ścięgna stawu barkowego?

Objawy choroby mogą być zredukowane do czterech głównych objawów:

 • ból dyskomfort;
 • zaburzenia rąk mobilności;
 • zapalenie;
 • niszczenia tkanek stawowych.

Ból przy ścięgna mogą być zarówno ostre, jak i podwójne. Zwiększa podczas aktywności fizycznej.

ograniczenie mobilności występuje, gdy kolejna próba wykonać żadnego ruchu. W spoczynku, pacjenci skarżą się na ból dopuszczalnego. Następujących objawów w zależności od lokalizacji zapalenia:

 • Mankiet uszkodzenie charakteryzuje silny ból w górnej zewnętrznej części łopatki mogą promieniować na ramieniu;
 • zapalenie mięśnia okrągły mały dyskomfort wraz z ruchu ręki w kierunku na zewnątrz;
 • rozprzestrzenianie się procesu chorobowego w mięśniu podłopatkowego prowadzi do silnego bólu podczas ruchu ramion wewnątrz;
 • biceps ścięgna ścięgno mięśnia nie ma wpływu na mobilność dłoni, ale także towarzyszyć dyskomfort.

Odpowiedzi zapalnej szczelność torebki stawowej. Jego grubość może wynosić do 2 mm. Zapalne towarzyszą obrzęki i zaczerwienienie skóry, wzrostu temperatury w tej części.

Proces patologiczny rozprzestrzenia się ścięgien, obejmuje tworzenie zrostów. Na typowe ścięgna ścięgna zwapnienia. Podczas słuchania stawu stetoskop często słyszalne trzeszczenie (skrzypienie, skrzypienie). rozwój zwyrodnienia stopniowo prowadzi do rozrzedzenia ścięgien nie są wykluczone zerwanie torebki stawowej.

rodzaje chorób

W zależności od lokalizacji procesu patologicznego i powodów jego wygląd, wyróżnia się:

 • Calcific ścięgien stawu barkowego. Rozwija się w wyniku osadzania soli, ścięgna zużycia lub niedoborem tlenu w tkankach. Patologia objawia się silnym bólem przy przenoszeniu ręce.
 • Ścięgna nadgrzebieniowego. Choroba ta jest poprzedzona urazów mięśni kapsułki. Ta forma towarzyszy ciągłe ciągnięcie ból barku.
 • Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego. Zazwyczaj rozpoznano u pływaków i tenisistów.
 • Pourazowe zapalenie ścięgien. Rozwija się po mechanicznym uszkodzeniem stawu barkowego. Dlatego aż przeciążać pełne odzyskanie nie jest tego warta.

Ze względu na charakter przebiegu choroby jest podzielona na dwie formy: ostrych i przewlekłych.

Sposoby diagnozowania

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z takiej diagnozy jako „ścięgna”. Co to jest uczyć się od wystąpienia objawów i poszukuje pomocy lekarskiej. Podstawą do potwierdzenia diagnozy są skargi pacjenta, historii choroby i badania fizykalnego. Podczas badania lekarz sprawdza wrażliwość mięśni i zdolność aktywnych ruchów.

W celu wyeliminowania wątpliwości w diagnozie, dalsze badanie jest powołany. Obejmuje on:

 • MRI stawu barkowego;
 • US-dotknięte obszary;
 • artroskopia;
 • Rentgenowskiej;
 • CT artrografii.

Na podstawie uzyskanych wyników lekarz potwierdza diagnozę i przepisać leczenia.

Aby ustalić taktykę terapeutyczne

Leczenie zapalenia ścięgien stawu barkowego w zależności od nasilenia patologicznych procesu i jego zaniedbania. Wszystkie interwencje terapeutyczne powinno odbywać się pod stałym nadzorem specjalisty. W początkowych stadiach choroby, stosując następujące metody:

 • fizjoterapia;
 • Podawanie leków;
 • fizykoterapii;
 • środków ludowej.

Gdy wymienione metody leczenia są nieskuteczne, konieczne jest uciekanie się do zabiegu artroskopii – lub otwartej chirurgii. Następnie rozważyć każdą opcję leczenia bardziej szczegółowo.

fizjoterapia

Leczenie zapalenia ścięgien stawu barkowego zaczyna się unieruchomienia ręki. Aby ograniczyć jego mobilność użyć specjalnego bandaża lub bandaża. Kiedy zapalenie stihanii szczególnie skuteczna rehabilitacja. W większości przypadków lekarze przepisują laseroterapię, ultrafiolet, aplikacje z parafiny i błot, elektroforezy dodając „ligazy”. Procedury te mają na celu poprawę krążenia krwi w zmiany, łagodzi skurcze mięśni i obrzęk.

lek

Aby zmniejszyć ból i obrzęk w obszarze zagrożonym leków przeciwzapalnych są używane. Jednak nie ma potrzeby uciekać się do ich pomocy w ciągu pierwszych 48 godzin od wystąpienia dolegliwości. Gdy ból ma siły znosić, można wziąć pigułkę „paracetamol”. Jeśli po 72 godzinach nieprzyjemne uczucie nie ustępują, należy rozpocząć terapię z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi ( „naiz”, „Ketorol”, „Nurofen”). Przebieg leczenia jest zwykle pięć dni. Leki należy przyjmować po posiłkach.

terapia wewnętrzny powinien być uzupełniony przez miejscowy. Co sugeruje ostrego zapalenia ścięgien wspólnego leczenia barku? Maść lub specjalne żele lepiej wybrać z kapsaicyny ( „ibuprofen”, „Voltaren”). Są one stosowane do normalizacji przepływ krwi do torebki stawowej.

W drugim etapie leczenia choroby jest uzupełniana przez iniekcje, które składają się bezpośrednio w jamie stawu. Aby to zrobić, należy użyć „” lub „lidokainy bupiwakainy”. Zastrzyki mogą zmniejszyć produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność ścięgna. Dlatego terapia hormonalna jest wskazany tylko do zaostrzeń. Jeśli pacjent jest zdiagnozowany ścięgna ścięgna, takie leczenie nie jest zalecane.

ćwiczenia terapeutyczne

W 90% przypadków, fizykoterapia pomaga przywrócić mobilność dłoni. Ćwiczenia powinny wybrać specjalistę w odniesieniu do kształtu choroby. Ważne jest, aby nie przeciążać uszkodzonego stawu, i stopniowo go rozwijać, zwiększając zakres ruchu.

 • Ćwiczenia 1. Potrzeba gimnastyczne kij. Umieścić go na dystans. Trzymając powłokę w pozycji pionowej, spróbuj opisać chorą kończynę one krąg w powietrzu. To ćwiczenie, lekarze zalecają w diagnozie „ścięgna nadgrzebieniowego mięśni stawu barkowego.” Leczenie w ten sposób daje pozytywne rezultaty w ciągu kilku dni.
 • Ćwiczenie 2: Zanurz swoje ręce przed sobą. Wyciąg złożony w zaroślach lock-up. Maksymalny ciężar na zdrową ręką. Musi „przeciągnąć” do chorej kończyny.
 • Ćwiczenie 2. Zakręt do przodu z tyłu fotela. Dobra ręka trzeba polegać na powierzchni. Pacjent pozostaje w dowolnej pozycji. Potem zaczniesz skakać z boku na bok, z ramienia którego dotyczy luka, stopniowo zwiększając amplitudę.

Wykonywanie tych ćwiczeń codziennie do zmniejszenia ekspresji nieprzyjemnych objawów zapalenia ścięgien.

Przepisy tradycyjnych uzdrowicieli i ścięgien stawu barkowego

Leczenia tej choroby lekami zwykle pokazuje dobre wyniki. Aby osiągnąć najlepszy efekt leku, lekarze zalecają leczenie zachowawcze w celu uzupełnienia receptur tradycyjnych uzdrowicieli. Niektóre z nich bardziej popularne:

 • Rosół z dzikiej wiśni wykazuje działanie przeciwzapalne. Gotować trzeba wlać trzy łyżki suszonych jagód filiżanki wrzącej wody, umieścić w ciepłej łaźni wodnej. Aby wzmocnić efekt leki pochodzące mogą być wykorzystywane nie tylko ustnie, ale również stosowany do obszaru dotkniętego zwilżoną gazą w nim.
 • Napar z torebki pasterza wewnątrz nie akceptują, ale dostaje wielkie oblewanie. Aby przygotować, można użyć tych samych zasad jak w poprzednim przepisie.
 • Równe udziały sarsaparilla i korzenia imbiru zalać wrzącej wody. Uzyskany rosół zużywanej w ciągu dnia w postaci herbaty.

Angażować się w recepturach ludzi nie jest to konieczne, i zastąpienie ich leczenie zachowawcze całkowicie zabronione. Zalecenia zaniedbanie lekarskie może mieć negatywny wpływ na zdrowie i choroby będą nadal rozwijać.

interwencja chirurgiczna

Głównym wskazaniem do zabiegu jest brak skuteczności leczenia zachowawczego. Jeśli ścięgien służy następujące opcje chirurgii:

 1. Redressatsiya w znieczuleniu ogólnym. Podczas procedury, lekarz „przerwy” wspólne kapsułka przywrócić jego mobilność.
 2. Artroskopia. Po pierwsze, chirurg robi małe nacięcia w skórze. Za ich pośrednictwem, a następnie wprowadzenie urządzenia do manipulacji, wśród których głównym jest artroskopu. W trakcie zabiegu, specjalista wycięto uszkodzonych części kapsułki. Leczenie zapalenia ścięgien stawu barkowego w ten sposób różni się okres szybkiego przywracania i niską traumatyzacji. Dlatego lekarze często uciekać się do jego pomocy.
 3. Usunięcie soli. Kiedy praży ścięgien ilustruje tę opcję zabiegu. W trakcie zabiegu, specjalista przedstawia dwie igły, który posiada wspólny przez wypłukiwanie osadów soli.

Po zabiegu pacjenci muszą rehabilitację przez kilka miesięcy, podczas których używany fizycznych technik terapii.

środki zapobiegawcze

Leczenie zapalenia ścięgien stawu barkowego – długotrwały proces. Dlatego łatwiej jest zapobiec rozwojowi choroby, zamiast brać lekarstwa i zastrzyki. Co lekarze mówią o prewencji?

Eksperci zalecają, aby ktokolwiek, nawet zbyt męczący, zrobić lekki trening. Zajęcia sportowe powinny być wybierane z uwzględnieniem indywidualnych cech organizmu. intensywności naprężeń należy zwiększać stopniowo, dzięki czemu mięśnie do adaptacji. Jeśli aktywność fizyczna jest ból w ramieniu, konieczne jest, aby szukać pomocy u lekarza. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie ścięgien można uniknąć komplikacji. Wśród nich najczęściej jest zapalenie kaletki. I ścięgna w stawie barkowym i wielu innych chorób o podobnej etiologii łatwiejsza do leczenia na wczesnym etapie.

wniosek

Podczas leczenia ścięgna powinny wykonywać rozkazy lekarskich. Wymogiem jest, aby zatrzymać wszystkie czynności związane z nadmiernym obciążeniem stawu. Zaniedbanie profesjonalnych porad może powodować zaostrzenie objawów w konsekwencji całkowitego unieruchomienia ręki.