95 Shares 911 views

Co to jest zespół Lynch? zespół Lynch: przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Co to jest zespół Lyncha? Ten dziedziczne patologii, co wskazuje na predyspozycję do raka jelita grubego człowieka i niektórych innych nowotworów.


Istnieją inne choroby, które zwiększają ryzyko chorób onkologicznych, jednak analizowano stan jest najbardziej niebezpieczny i najbardziej rozpowszechnione. Według przybliżonych danych statystycznych, co trzy chorych na sto przypadków raka jelita grubego cierpi zespołem Lyncha. Zespół jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

objawy

Ta patologia nie przejawiać – zawsze objawy nieobecny. Podejrzewam naruszenie może być z następujących powodów:

  • rak jelita grubego, która rozwinęła się w stosunkowo młodym wieku (przed osiągnięciem pięćdziesiąt lat);
  • Dane dotyczące zachorowalności na raka jelita grubego w stosunkowo młodym wieku, które przeżyły historię rodziny;
  • informacje na temat przypadków raka macicy (raka endometrium) historii rodziny;
  • Informacje dotyczące historii rodziny wskazując częstotliwość chorobowych innych nowotworów, skorelowane z powyższych patologii (rak jajników, nerek, żołądka, jelita cienkiego, wątroby, gruczoły potowe itd.).

Jeśli boisz się odkryć w zespole Lyncha, przyczyny, objawy, diagnostyka i odpowiednie środki powinny zostać omówione ze specjalistą. w razie jakichkolwiek wątpliwości w sprawie patologii skonsultować się z lekarzem, jak również, jeśli blisko spokrewniony z rozpoznaniem choroby.

przyczyny

zespół Lynch jest przekazywana w sposób autosomalny dominujący. Oznacza to, że obecność zmutowanego genu od jednego rodzica z prawdopodobieństwem mutacji 50% zostaną przekazane do każdego dziecka. Ryzyko transmisji choroby nie zależy od płci rodzica lub dziecka.

Jak genetyczne mutacje powodują raka

Geny nieść zespołem Lyncha, w stanie normalnym jest odpowiedzialny za korygowanie błędów w kodzie genetycznym. W przeciwnym razie są one nazywane geny, odpowiedzialne za korektę baz niesparowanych.

Gen zawiera DNA, który wysyła instrukcje do poszczególnych procesów chemicznych w ciele. Wraz ze wzrostem komórek i podzielenia, replikacji DNA i czasami ich zainicjować drobnych błędów.

Normalne komórki posiadają specjalne mechanizmy rozpoznawania i korygowania błędów. Jednak ludzie, którzy odziedziczyli patologiczne objawy, brak zdolności do poprawiania tych drobnych zmian komórkowych. Nagromadzenie takich błędów prowadzi do zwiększenia uszkodzenia genetyczne w komórkach i ostatecznie te komórki stają się nowotworowe.

leczenie

Raka okrężnicy i innych narządów związanych z zespołem Lynch są traktowane w taki sam sposób jak rak konwencjonalnych. Najczęściej terapia polega na przeprowadzeniu operacji usunięcia narządu. Z reguły jest to okrężnicy lub jajników i macicy. Jeśli jesteś kobietą i masz zdiagnozowano zespół Lyncha, lekarze mogą oferować natychmiastowe usunięcie wewnętrznych narządów płciowych po rodzić do pożądanej liczby dzieci. Środki zapobiegawcze w postaci operacji – metoda okazała się skuteczna w zapobieganiu śmierci na raka.

profilaktyka

Wziąć własne zdrowie pod kontrolą, podjąć odpowiednie środki w celu:

  • Przestrzegać zasad prawidłowej diety, jeść więcej owoców i warzyw. Wybrać różne owoce, aby menu było zawsze pełne. W miarę możliwości wybierać pełnoziarniste.
  • Regularnie ćwiczyć. Starajcie się być podane co najmniej trzydzieści minut zajęć sportowych – jeśli nie codziennie, co najmniej pięć dni w tygodniu. Jeśli nie sprawuje szczególną aktywność fizyczną, omówić to z lekarzem. Zacznij od najprostszych zajęciach, takich jak odległości spaceru lub jazdy na rowerze.
  • Uważaj na swój ciężar. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia pomagają utrzymać prawidłową masę ciała. Jeśli jesteś otyły, porozmawiać z ekspertem, w stanie przepisać optymalny program odchudzania. Najlepszym sposobem – jeść mniej wysokokalorycznych pokarmów, a jednocześnie zwiększyć ilość aktywności fizycznej. Cel schudnąć na funta lub kilogram tygodniowo.
  • Rzucić palenie. Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na kilka rodzajów raka i innych poważnych chorób. Według niektórych badań, papieros może powodować rozwój raka jelita grubego u pacjentów z zespołem Lyncha.

Trzymać się prostych zasad zdrowego stylu życia i będzie znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów chorobowych.