880 Shares 1288 views

widelce przednie rowerowe: zasada działania i kryteria selekcji. Widelce amortyzacyjne dla rowerów

Kolarstwo oferuje ogromny wybór różnych opcji rowerowych przeznaczonych do szczególnego stylu jazdy (agresywny, szybki, cichy, próby, etc.), oraz w zależności od producentów maszyn wyposażonych dla maksymalnej wygody i przyjemności.


Najczęstszymi opcje z europejską jakość i wysoki poziom komfortu (w ramach rowerze) – modele wyposażone w tłumiki drgań na przednich widelców, ale są jeszcze bardziej komfortowe modele – z tylnymi amortyzatorami. Naturalnie, dla wygody trzeba płacić, aw przypadku tylnego Amortyzatory koszt tego (nie chińska podróbka) rower jest wygórowane.

Najważniejsze widły do rowerów: sztywne lub amortyzacja

widelec rowerowy są podzielone na dwie główne kategorie: twardy i amortyzowane, ale każdy z tych modeli ma swoje zalety i wady.

Korzyści widelców z amortyzatorami – sprawne pokonanie różne guzy i wysoki stopień kontroli zarządczej roweru. Ze względu na widelcu przepustnicy mocno dociskać opony do nawierzchni i umożliwiają stałą kontrolę zarządczą.

Sztywne widelce rowerowe mają też swoje pozytywne strony: niski koszt, prostą budowę, utrzymanie niskich kosztów i niskiej wadze. Ten typ przód widelec rowerowy jest wykorzystywany głównie w niskich kosztach lub przeznaczone dla modeli ruchu o dużej prędkości.

Wady widelców do rowerów

Wadami tego typu wtyczek są duże (w porównaniu z konwencjonalnym) Waga i amortyzacji, która tłumi wysiłków rowerzysta po naciśnięciu pedału. W kategorii cons widelców z amortyzatorami powinny obejmować również okresowej konserwacji amortyzatorów, które muszą zakupić dodatkowe klucze i śrubokręty, ale idealnie byłoby zestaw narzędzi.

Widły żelazo rowerowe mają pewne wady: nie stworzyć amortyzację podczas jazdy na złej drodze, z powodu których mają zły wpływ na całą strukturę i rowerzysty.

Zasada widelcem

Większość widelców z amortyzatorami działają w zasadzie teleskopu, w oparciu o dwie rury, jednego o mniejszej średnicy, a drugi większy (wewnątrz klapy, która tłumi nagłe zmiany rury o małej średnicy).

W zależności od układu widełek zawieszenia na rowery dzielą się na trzy grupy: normalny, odwrócono i specyficzne.

Zazwyczaj układ posiada mniejszą średnicę górnego i dolnego rury – zwiększone rozmiary, w którym amortyzator jest umieszczony.

Odwrócone widelce działają dokładnie na tej samej zasadzie, jak zwykle, z tym, że tłok (mała średnica rury) nie jest z góry, a od dołu. Taki rodzaj talerza na rowery niewygodne ze względu na trwałe zanieczyszczenia cylindra, ale między innymi, koszty są znacznie wyższe niż zwykle.

Szczególne przedni widelec podstawie tłoka samą funkcję, co konwencjonalne, ale w porównaniu z nimi są wyposażone w wiele tłoków i ramion, a także w tej grupie są monopod rozwidlenia.

Standardy widły do rowerów

Niezależnie od konstrukcji i w obecności amortyzatorów przedni widelec dzielą się na cztery podstawowe grupy w zależności od średnicy rur z:

 1. Cala.
 2. 1 cala i 1/8 cala.
 3. 1 cal i ¼ cala.
 4. Pół cala do 1 cala.

Dla innego stylu jazdy służy trzy rodzaje ruchu tłoka w widelca przedniego koła:

 1. Krótki skok – od 2,5 do 3 cm (zastosowanie do swobodnej jazdy i prędkości).
 2. Średnia długość skoku od 5 do 7,5 milimetrów (pierwotne zastosowanie w turystyce).
 3. Długi skok tłoka 12 do 30 cm (używanego podczas zbocza góry).

widelce przednie rowerowe na typach amortyzatorów

 1. Wiosenne widły amortyzatory – najtaniej rozwiązaniem początkowej cenę 600 rubli. Ta kategoria jest najbardziej krótkotrwałe amortyzatory, nadaje się tylko do prostych nastolatków narciarskich. Sprężyny tego typu widelce są podzielone według kategorii cenowej: tanie (od 600 do 1500 rubli) i kosztowne (od 1500 do 3000 rubli).
 2. Widelec na wiosnę z elementu z elastomeru, który tłumi poważne ciosy. Przedział cenowy od 2000 do 3500 rubli. Praktyczny model do normalnej jazdy, dosyć wysoka jakość w stosunku do ceny.
 3. Amortyzatory zasadę powietrzu. Cena zaczyna się od 7500 rubli. Jest to jeden z najbardziej popularnych modeli widelców rowerowych ze względu na jakość i odporność na stres.
 4. Powietrze-olej amortyzatory. Cena zaczyna się od 10 000 rubli. Odporne na zużycie model, który wymaga stałego monitorowania kasety oleju.
 5. Sprężynowy amortyzatory widelca. Przedział cenowy od 7500 do 10 500 rubli. Ten rodzaj wtyczek jest najbardziej popularny wśród fanów agresywnej jazdy stylów rowerowych.

Utrzymanie przednich widelców

Przednie widelce na amortyzatorów nie są w potrzebie naprawy, ale za nimi (w przeciwieństwie do widelców żelaza) muszą stale monitorować i sprawdzać status pylniku, który pomaga, więc może i zaszkodzić. Początkowo gumowa uszczelka jest zamocowana do powstrzymania pył i brud, ale może się zdarzyć, że zanieczyszczenia i zatkania pod odpylacza rysuje „tłoka”, który będzie prowadzić do przedwczesnego zniszczenia czopu.

Do sterowania przepustnica powinna być kontrolowane, a poniżej „tłok” (rura o małej średnicy) na zadrapania i wióry.

Jeśli pylników znaleźć przynajmniej niewielką dziurę w wyniku pocierania należy odciąć i nadal monitorować stan amortyzatora bez niego, albo brud dostanie się do wnętrza, a nie dostrzegają tego czasu awarii.

Uwaga. Przy stałym wycierania cylindra amortyzatora i starannie monitorowania stanu ich czystości można znacznie przedłużyć żywotność.

Przy pełnej mocy przepustnica łatwiej będzie go zastąpić, ale są tam sklepy, które zobowiązują przedni widelec naprawa rowerów, jedyną trudnością może być dostępność części zamiennych do złamanego amortyzatora. Naprawa w większości przypadków niepraktyczne ze względu na wysokie koszty, łatwiej będzie wymienić widelec do roweru jako całości, a nie czekać na wynik naprawy i zwrotu oryginalnych części zamiennych od producenta.