264 Shares 2668 views

NVidia GeForce GTX 660 Ti i Gigabyte GeForce GTX 660: opinie, specyfikacja

Według wypowiedzi wielu użytkowników, którzy preferują dynamicznych gier wymagających dużej ilości zasobów karty graficznej opartej na spółkę chipów GeForce 660 NVidia jest to najmniej kosztowne urządzenie, które może pracować nie tylko, ale również okazją do odegrania wygodnie przy minimalnych ustawieniach aplikacji. Należy zauważyć, że większość nowoczesnych gier w wymaganiach systemowych, zaleca się, aby użytkownik miał kartę graficzną na GTX 660 żetonów i powyżej. W tym artykule czytelnik do zapoznania się z produktem, znać parametry techniczne, a dzięki opinie właścicieli, tworzyć własne wnioski na przedstawiciela gier na rynku akcesoriów komputerowych.


Pozycjonowanie na rynek produktów opartych na GeForce 660

Jak można się spodziewać od producenta, są dwa na zmianę rynku wiórów. Ten GTX 660 i jego ulepszonych modyfikacji – GTX 660 TI. Jednak w przeciwieństwie do innych produktów NVIDIA, grafika dane nie są zbudowane na jednym chipie, odpowiednio, według wielu specjalistów, w rzeczywistości są różne produkty. Wygląda to wszystko dość dziwne, ale jeśli przesunięcia punktu ciężkości na linii wartości GeForce 660, okazuje się, że jest to minimum dla klasy high-end, a wydajność – maksymalna dla klasy budżetowej.

Oznacza to, że producent postanowił po raz kolejny, aby usunąć granicę między tymi dwoma klasami kart wideo, tworząc pozory modelu przejściowego. Kilka lat temu, firma NVidia już podniesiony taki eksperyment na przykładzie 6800 GS karty graficznej 256-bitowy, a wyniki przekroczyły wszelkie oczekiwania. Wydaje się, że producent postanowił powtórzyć zapomniane sukces w sprzedaży.

Właściwości techniczne kart graficznych opartych na chipie

Czytelnikowi łatwiej zrozumieć, na czym polega różnica i podobieństwa między dwiema kartami graficznymi, jest zaproszony, aby zobaczyć procesor NVIDIA GeForce 660 wydajność w formie porównania:

  1. Lekka wersja GTX 660 posiada własną rdzenia GK106, natomiast GTX 660 Ti korzysta z podstawy segmentu gier – GK104.
  2. Niech wióry i utworzenia jednego procesu technologicznego, a kryształy są znacząco różne. Układ GTX 660 ma obszar 221 mm2 i 2540 milionów tranzystorów i modyfikacji Ti – 294 mm2 i 3500 milionów tranzystorów.
  3. Liczba procesorów strumieniowych w GeForce 660 tylko 960 sztuk, podczas gdy model Ti 1344 sztuk.
  4. Częstotliwość GeForce graficzny przy 660 – 908 MHz (w trybie Boost, 1033 MHz) w GTX 660 Ti jest mniejsza niż 915 MHz (1097 MHz doładowania).
  5. Ale cechy pamięci są identyczne, za pomocą 192-bitowej magistrali o pojemności 2048 MB GDDR5, z którym ma efektywną częstotliwością 6008 MHz.

Mobilna wersja rdzenia graficznego

A jeśli karty graficzne dla komputerów osobistych wszystko jasne (dolny segment nie jest w stanie przekroczyć zakres poziom wydajności powyżej), z oddzielną kartą graficzną NVIDIA GeForce 660 dla urządzeń mobilnych jest bardzo różny obraz. W wyścigu do gier o wysokiej wydajności, producent widocznie porwać silny wydajności AMD 6950M chipie. Próbując pokonać konkurenta w laboratorium NVidia wydała mobilną procesor GTX 660M, który jest lepszy do wykonywania jego starszy brat GTX 570M.

Ze względu na fakt, że problem został odkryty po przedstawieniu laptopów Asus i HP z nową grafiką, nowy chip gra w laboratorium nie wracał. W rezultacie, zwycięzcą okazał się kupujący, który kupił laptopa początkowy poziom gry i znaleźć tam niewykorzystany potencjał. Jak wspomniano przez właścicieli w ich opinii, karta graficzna mobilne zdolne do pracy w rozdzielczości FullHD z zabawkami zasobochłonnych Metro 2033 i Crysis 2 (przy maksymalnych ustawieniach).

Pierwszy znajomy z kartą graficzną

W przeciwieństwie do innych linii produktów firmy NVIDIA, GeForce 660 jest obecny w sprzedaży detalicznej niektórych stanach. Niektóre źródła twierdzą, że na świecie aukcja znana sama fabryka rasprodaot produkty niesprzedane, podczas gdy inni twierdzą, że to właśnie dystrybutorzy specjalnie utworzone emocje wśród kupujących. W każdym razie, jeśli chcesz, możesz znaleźć specjalną płytę odniesienia z NVidia logo w sprzedaży detalicznej. Ale poprawiła modyfikacja GeForce 660 Ti nie jest dostępny w sprzedaży detalicznej.

Karta dostarczana jest bez skrzynki (OEM) i nie ma dokumentacji. Nawet etykietowanie urządzeń należących do serii 660 nie znajduje się na kracie. Dopiero po usunięciu osłony ochronnej chłodnicy widać etykiety i upewnij się, że oryginalna karta. Użytkownik na płytce 6 można wykryć wolne złącza dla pamięci wideo. Widocznie, to odbywa się z akcji na przyszłość.

Postać i układ chłodzenia

Na pierwszy rzut oka karta graficzna wygląda przedstawiciel High-End-klasy, ale po bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że producent będzie po prostu zwiększyć długość układu chłodzenia płaszcza, a płytka drukowana ma Standardowy rozmiar dla klasy budżetowej. Z jednej strony, to rozwiązanie ma poprawić przepływ powietrza przez turbiny dmuchawy (pobranej z obu stron). Jednak, jak pokazuje praktyka, część zimnego strumienia jest rozpraszana przed uderzeniem w kratkę zmniejszając w ten sposób skuteczność chłodzenia.

Sama płyta karta graficzna NVidia GeForce 660 jest montowany solidnie: producent komponentów energetycznych zebrane i umieszczone na przedniej części urządzenia. Są to pytania o montażu radiatora na chipie i układów pamięci (nieco ciasno), ale sytuacja może być skorygowany instalowania śruby sprężynowe. Na ogół wrażenie dobrego systemu chłodzenia.

Wydajność oryginalnego wideo NVidia

Jeśli czytelnik myśli, że przedstawiciel początkowej klasy gry bez modyfikacji znanych producentów akcesoriów komputerowych na rynek nie będzie w stanie pokazać wysoką wydajność, a następnie jest on w błędzie. Karta referencyjna NVidia GeForce 660 doskonale pasuje do całej wydajności graficznej, ranking wśród podobnych kart wideo, zbudowany w oparciu o ten sam układ (Asus, Gigabyte, Zotac, EVGA i inni).

Ale z podkręcania karty graficznej, rzeczy nie są najlepszym sposobem. Średnia podnosząc częstotliwość GPU o 3% prowadzi do przegrzania kryształu, która produkuje ekran «Windows śmierci” i restartuje komputer. Zdecydowanie cały problem w układzie chłodzenia. Dlatego fani, aby zwiększyć wydajność systemu poprzez overclocking, należy spojrzeć na GTX 660 żetonów od innych producentów.

lider sprzedaży

Przedstawiciel Gigabyte GeForce GTX 660 może być słusznie uważane za narodowy karta graficzna na rynkach poradzieckich. Godne produktu pod warunkiem tajwańskiego inżynierów, którzy dokonali niewielkich zmian w projekcie płytki drukowanej i wideo zainstalowanych autorski system chłodzenia. Na rynku kupujący może widzieć kilka modyfikacji urządzenia, na podstawie układu: pojemności GB 2 i 3, a także z układem aktywnego chłodzenia składający się z dwóch do trzech wentylatorów.

Zmiany wpływa głównie baterie – wszystkie elementy grzejne zostały zastąpione nowoczesnymi jednostkami, które nie mogą być ogrzewane (stałe kondensatory, ferrytowe kontrolerów). Ponadto, producent wprowadził zmiany w rozkładzie fazy GeForce dostawę 660, zasilacz oddzielenie kryształów z modułów pamięci. Jedynymi konstruktory kowe można zakładać na obecność kilku sterowników (w tym układy pamięci do modyfikacji 3 Gb) na odwrotnej stronie płytki drukowanej – nie są chłodzone.

Gigabajt zamknięty system chłodzenia

Niezależnie od modeli urządzeń, jak również ilości pamięci wszystkich przedstawicieli Gigabyte GeForce 660 linii (w tym modyfikacji Ti) mają dwa rodzaje instalacji chłodniczej dwa i trzy wentylatory. W związku z tym obecność trzech chłodnic wskazuje, że karta graficzna jest gotowy, aby poradzić sobie z przyspieszeniem. Widoki medialne na ten temat różnią. Wynika to z obecności chłodzone modułów pamięci na tylnej stronie płytki drukowanej (to modyfikacje 3 Brytania).

W każdym przypadku, układ chłodzący jest nadal pokonywaniu ciepła bardziej efektywnie niż wyrób odniesienia NVidia. Grzejnik aluminiowy izoluje nie tylko rdzeń graficzny i pamięć chips – praktycznie cała powierzchnia płyty zamknął swoje bary. Dla efektywnego rozpraszania ciepła firmy zmobilizowane rury miedziane, które są zredukowane do końców wkładki. Dla fanów właściciele twierdzą też nie: są one duże, niezawodny, cichy i doskonale radzą sobie ze swoimi zadaniami.

Wydajność i Overclocking

Godny system chłodzenia ma producent Gigabyte GeForce GTX 660 karta graficzna, aby zwiększyć częstotliwość GPU jest prawie 100 MHz. Jednak, jak wspomniano przez właścicieli tego urządzenia, to nie jest limit, a kryształ może kontynuować przetaktować do 1211 MHz, ale jak praktyka pokazuje wzrost wydajności w testach syntetycznych i gier nie jest wprost proporcjonalny do wzrostu częstotliwości. W związku z powyższym, w celu zwiększenia częstotliwości nie ma sensu.

Sytuacja nie jest do końca jasne, a moduły pamięci – aby podnieść częstotliwość operacji nie jest możliwe nawet 10 MHz. artefakty pojawiają się natychmiast na ekranie (kolorowe kwadraty). Okazuje się, że w samych układów pamięci sprzętu po prostu nie może działać szybciej. Staje się jasne, co spowodowało dostępną wartość produktu na rynku krajowym (10 000) – wydajność karty graficznej, ale ma swoje ograniczenia w overclockingu.

Przedstawiciel gier

Zupełnie różne wyniki spodziewane są w użyciu wentylatorów Gigabyte on-chip GeForce 660 Ti. Wygląda prawie identyczne do urządzenia, tym samym układzie chłodzenia, wstępnego fabrycznego overclockingu, ale zupełnie innego zachowania w przyspieszeniu. Nawet podczas pracy przy standardowych częstotliwościach (rdzenia 915 MHz i 6008 MHz dla pamięci) Karta wideo dla wydajności w grach omija przedstawiciela High-End-klasie – model 580 NVidia GTX (dość dziwne, biorąc pod uwagę, że karty mają ten sam rdzeń graficzny).

Przy czasie sprintu z NVIDIA GeForce 660 Ti, rzeczy są także lepiej niż młodszej wersji. Kryształ wykazuje stabilną pracę przy częstotliwości 1180 MHz, a pamięć pracuje na 6800 MHz. Brak usterki i awarie sprzętu nie są przestrzegane. Okazuje się, że problem z overclockingu modelu low-end nie jest w układzie chłodzenia, a karta graficzna sprzętowe. Jednak dla prefiksem «Ti», a zatem wykonywania podkręcania, nabywca będzie musiał zapłacić w sklepie, 15 000 rubli (jeden i pół razy więcej niż w przypadku modyfikacji GTX 660).

Innym godnym graczem na rynku

Karta graficzna Asus GeForce 660 jest również popyt na rynku krajowym, jednak zobaczyłem jego cenę (12-13 tysięcy), wielu konsumentów zwrócić uwagę na produkty tańsze segmencie. I to był produkt Asusa pokazuje najlepsze osiągi wśród wszystkich zawodników, zarówno podczas normalnej eksploatacji oraz w rozproszeniu. Na rynku kupujący może znaleźć dwie wersje kart graficznych z tajwańskiego producenta: top i OC. różnią się one tylko w komplet – TOP Model pochodzi z wolnej gry (klient wybiera z listy ciekawy wariant).

Standardowa częstotliwość rdzeń graficzny od 1020 MHz (1212 MHz podkręcania), ale w grach i syntetycznych benchmarków to niewielkie fabryki podkręcania jakoś kładzie kartę na szczycie rankingu stołowych kart graficznych opartych na GeForce GTX 660. Recenzje przez media jest zredukowane do pod warunkiem, że działanie modułów pamięci zainstalowanych Hynix krótki czas reakcji (0,2 ns).

Asus System chłodzenia

Biorąc Asus kartę graficzną w dłoni i poczuć jego ciężar, każdy potencjalny nabywca będzie zrozumieć, co powoduje wysokie koszty przedstawiciela rynku. metale nieżelazne w produkcji systemów chłodzenia w zakładzie nie jest wyraźnie oszczędza. Aluminiowy radiator pokrywa całą powierzchnię płyty. Przez jego kraty są rury miedziane, które są zmniejszone w styku z zestawem kryształów. Dwa ogromne wentylator wytwarza silny strumień powietrza, który przechodzi przez osłonę chłodnicy jest wyświetlany na zewnątrz obudowy przez kratkę wentylacyjną.

Oczywiste jest, że nie tylko system chłodzenia wymagane jest wysokowydajny układ GeForce 660. Cechy produktu ważne są także: ustawienie Kontrolery PWM, zawory faz zasilających, rdzenie ferrytowe, markowe moduły pamięci – wszystkie składają się na bardziej wydajne karty graficznej.

Konkludując

Na urządzeniach opartych o układ graficzny GeForce 660 opinie są dwojakie. Z jednej strony, w rozsądnej cenie i dobrej wydajności. Z drugiej – słaby potencjał podkręcania. Jest to modyfikacja karty graficznej najlepiej oglądać w kontekście marki, nie oceniać wydajność chip NVIDIA. Po tym wszystkim, produkt z firmy Asus udowodnił wszystkim na rynku, że interwencja w tym procesie jest w stanie przynosić owoce. Jest już nabywca, aby zdecydować, czy dać pierwszeństwo niskiej cenie i wysokiej wydajności.